Mucovagin (żel, globulki, emulsja) – skład, zastosowanie, wskazania i przeciwwskazania, skutki uboczne, zamienniki, opinie

Mucovagin żel, Mucovagin globulki oraz Mucovagin emulsja są produktami, które zawierają w składzie kwas hialuronowy, będący naturalnym składnikiem budulcowym ciała ludzkiego. Wszystkie produkty Mucovagin dostępne są bez recepty. Kiedy stosować preparaty Mucovagin? Jak działa kwas hialuronowy zawarty w produktach? Czy są drogie oraz jakie zamienniki posiadają?

  • 0.0
  • 0
  • 0

Kwas hialuronowy – co to?

Kwas hialuronowy jest substancją fizjologiczną i bezpieczną dla organizmu. Ma zdolność wiązania wody i jest stosowany w profilaktyce i terapii w wielu gałęziach medycyny, w tym w ginekologii. Preparaty lecznicze z kwasem hialuronowym występują w wielu postaciach leku, m.in. w żelu czy globulkach.

Kwas hialuronowy występuje we wszystkich organizmach żywych. Z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w organizmie zmniejsza się, co wiąże się z obniżeniem napięcia skóry czy powstawaniem zmarszczek.

Produkty lecznicze z kwasem hialuronowym stosowane w ginekologii przywracają właściwe funkcjonowanie pochwy, przyspieszają proces regeneracji błony śluzowej oraz szyjki macicy po porodzie, operacjach ginekologicznych, a także w chemioterapii. Kwas hialuronowy zawarty w preparatach ginekologicznych jest skuteczny w problemie suchości pochwy.

Kwas hialuronowy – jak działa?

Związek ten wiąże się z wilgotną wydzieliną błony śluzowej pochwy i tworzy na jej powierzchni żelową powłokę. Stworzona bariera ochronna zabezpiecza błonę śluzową i stwarza właściwe warunki do aktywacji naturalnych mechanizmów regeneracyjnych. Ochronny film ułatwia i przyspiesza procesy gojenia, zapobiega rozwojowi bakterii i innych patogenów, a także przywraca naturalną wilgotność.

Mucovagin żel – wskazania

Mucovagin w postaci żelu jest zalecany do stosowania w następujących przypadkach:

  • podczas ciąży do masażu krocza,
  • po porodzie naturalnym,
  • jeśli stosowanie globulek Mucovagin nie jest komfortowe,
  • podczas kontaktów intymnych, jako żel długotrwale nawilżający,
  • w czasie regeneracji błony śluzowej pochwy i zewnętrznych okolic intymnych.

Mucovagin globulki dopochwowe 10 sztuk – wskazania

Wskazaniem do stosowania preparatu Mucovagin globulki dopochwowe jest łagodzenie suchości pochwy związane z:

  • menopauzą wraz z rozpoznaniem zaniku błony śluzowej pochwy i objawami takimi jak: podrażnienie, swędzenie, ból podczas stosunku (dyspaurenia),
  • stosowaniem hormonalnej terapii zastępczej,
  • niedawno przebytą operacją w obrębie narządów płciowych, u kobiet z predyspozycją do dyspaurenii,
  • z dystrofią błony śluzowej, która wynika z promieniowania jonizującego, krioablacji, chemioterapii lub leczenia kortykosteroidami czy doustnymi preparatami antykoncepcyjnymi, albo w przypadku jakiejkolwiek interwencji medycznej.

Mucovagin emulsja – wskazania

Mucovagin fizjoemulsja jest specjalistyczną emulsją do higieny intymnej. W swoim składzie oprócz kwasu hialuronowego zawiera: oktenidynę, kwas mlekowy, pantenol, alantoinę oraz glicerynę. Wszystkie składniki wpływają na utrzymanie właściwego pH okolic intymnych, odbudowę prawidłowej flory bakteryjnej, regenerację i nawilżenie. Emulsja przeznaczona jest do mycia i codziennego stosowania.

Mucovagin – jak stosować?

Mucovagin emulsja

Na czyste dłonie nanieść niewielką ilość emulsji i rozcieńczyć niewielką ilością wody. Umyć okolice intymne, następnie dokładnie spłukać czystą wodą.

Mucovagin żel

Produkt w żelu jest wskazany do użytku wewnętrznego, miejscowego do pochwy lub zewnętrznego (okolice narządów płciowych).

Przy użyciu zewnętrznym niewielką ilość produktu należy nanieść na zewnętrzne okolice intymne.

W przypadku użycia dopochwowego, należy skorzystać z instrukcji i aplikatora dołączonego do opakowania. Aplikator napełnia się żelem, wprowadza do pochwy i delikatnie aplikuje porcję żelu. Po użyciu aplikator należy wyrzucić. Nie używać aplikatora więcej niż jeden raz.

Zaleca się stosowanie żelu Mucovagin raz na trzy dni, najlepiej wieczorem przed snem. Żel nie powinien być stosowany dłużej niż przez miesiąc.

Mucovagin globulki

Standardowe dawkowanie globulek to jedna globulka dziennie, na noc. Czas stosowania globulek to zazwyczaj miesiąc, ale jeśli lekarz wskaże inaczej, używanie może zostać wydłużone.

Globulki dopochwowe są opakowane w osłonki. Przed aplikacją należy usunąć plastikową osłonkę. Należy zaaplikować globulkę głęboko do pochwy. Jeżeli globulka jest zbyt miękka i nie można jej zaaplikować, należy potrzymać ją w lodówce przez kilka minut, a następnie zaaplikować.

Mucovagin – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do stosowania wszystkich produktów Mucovagin są uczulenie lub nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatów.

Mucovagin – skutki uboczne

Nie zostały zgłoszone żadne poważne działania niepożądane po stosowaniu żelu, emulsji lub globulek dopochwowych Mucovagin.

Mucovagin a alkohol

Nie istnieją przeciwwskazania do jednoczesnego spożywania alkoholu i stosowania produktów Mucovagin.

Inne preparaty z kwasem hialuronowym

Istnieją inne preparaty ginekologiczne na rynku, które posiadają w swoim składzie kwas hialuronowy. Ze względu na fakt, że Mucovagin jest wyrobem medycznym, nie mówimy tutaj o zamiennikach produktu. Preparaty z kwasem hialuronowym to m.in. Florakcid HA 10 mg czy NeoVaginal żel intymny.

Bibliografia

 
  1. Artykuł – Pasek Karolina „Rola kwasu hialuronowego w organizmie i jego zastosowanie w kosmetologii” (2012).
  2. https://mucovagin.pl.
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Rodzaje szkół podstawowych

 

Apap w ciąży – czy można stosować?

 

Ortokorekcja wad wzroku u dzieci – na czym polega, ile kosztuje, czy jest bezpieczna?

 

Diafragma (kapturek antykoncepcyjny) – co to jest, jak działa, jak założyć, skuteczność

 

Lech – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Częste oddawanie moczu u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie częstomoczu u dziecka

 

Irygator do zębów – co to jest, jak używać i jaki wybrać?

 

Czy chore dziecko może jeść lody?