Miesiączka a karmienie piersią

Młode mamy po porodzie zastanawiają się, kiedy pojawi się pierwsza miesiączka po urodzeniu dziecka? Czy czas jej przyjścia ma coś wspólnego z karmieniem piersią? Czy przed pierwszym okresem można bezpiecznie współżyć, bez obaw o nieplanowaną ciążę? Dlaczego pierwsze miesiączki po porodzie nie są tak regularne jak wcześniej? Warto znać rzetelne odpowiedzi na te pytania, by wyzbyć się uczucia niepokoju w tej kwestii.

  • 0.0
  • 0
  • 0

Kiedy można spodziewać się miesiączki, jeżeli karmi się piersią?

W czasie karmienia piersią przysadka mózgowa jest pobudzana do wydzielania hormonu, jakim jest prolaktyna. To ona odpowiada za to, że bezpośrednio po porodzie kobieta nie miesiączkuje i nie ma owulacji.

W ten sposób ciało zabezpiecza się przed kolejną ciążą, by młoda mama mogła się zregenerować i w pełni poświęcić noworodkowi, a potem niemowlęciu. Nie można jednak jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kiedy miesiączka wróci u kobiet karmiących piersią. Można się to zdarzyć praktycznie zaraz po połogu, zaś niekiedy okres może nie wrócić nawet przez cały czas, kiedy kobieta karmi. Wiele zależy właśnie od stężenia prolaktyny, a to z kolei warunkowane jest między innymi częstotliwą karmienia piersią, tym, czy kobieta karmi w nocy, jakie są przerwy pomiędzy podawaniem piersi i czy często używa smoczka.

Wiadomo, że stężenie prolaktyny znacząco spada po 6. miesiącu życia dziecka, ponieważ wtedy rozszerzona zostaje dieta niemowlaka. Nie oznacza to jednak, że właśnie wtedy na pewno pojawi się pierwsza miesiączka po porodzie. Nie ma także znaczenia, czy kobieta rodziła naturalnie czy przez cesarskie cięcie. To nie wpływa na szybkość powrotu krwawienia miesiączkowego.

Jedno jest pewne, jeżeli mama karmi dziecko piersią tylko kilka razy dziennie, resztę pokarmu zaś podaje butelką, zaś w nocy karmi raz czy dwa razy, ponieważ maluch przesypia większość nocy bez wybudzeń na posilenie się, miesiączka wróci szybciej. Z kolei przy częstym i długim karmieniu na żądanie przez całą dobę, okres może zatrzymać się na dłużej. Podobnie jest z owulacją, jednakże należy pamiętać, że pierwsze jajeczkowanie może wystąpić jeszcze przed pojawianiem się okresu. Nie należy więc zakładać, że jeżeli młoda mama nadal nie miesiączkuje, ponieważ karmi piersią, to może bez obaw współżyć, ponieważ nie jest to pewna metoda antykoncepcyjna.

Czy mogą występować nieregularne miesiączki przy karmieniu piersią?

Wahania hormonalne po porodzie, na przykład wciąż zmieniający się poziom prolaktyny w ciele, to powód, dla którego pierwsze miesiączki po porodzie mogą być nieregularne. Dodatkowo mogą wystąpić inne dolegliwości, takie jak zaburzenia nastroju, bóle głowy czy ból sutków, a nawet przejściowe problemy z laktacją. Oczywiście, jeżeli kobieta jest bardzo zaniepokojona takimi objawami, najlepiej jest skorzystać z rady swojego lekarza ginekologa.

Jeżeli mama nie ma miesiączki przez cały okres karmienia piersią, to czy po jego zakończeniu okres wróci od razu? Najczęściej tak się właśnie dzieje po zakończeniu karmienia piersią. Jeżeli krwawienie się nie pojawia, warto wykonać test ciążowy. Ze względu na to, że pierwsza po porodzie owulacja pojawia się nieraz jeszcze przed okresem, brak miesiączki po odstawieniu dziecka od piersi można oznaczać ciążę, chociaż kobieta się tego zupełnie nie spodziewa. Jeśli test jest jednak negatywny, warto udać się na wizytę do ginekologa, który sprawdzi przyczynę zaburzeń miesiączkowania.

Sprawdź: Kalkulator miesiączkowy

Jak wygląda miesiączka po porodzie?

Kiedy już krwawienie powróci, na początku może być bardziej obfite niż przed porodem. Zazwyczaj nie jest to powodem do niepokoju, jeżeli po kilku cyklach to się unormuje. Taki stan rzeczy powodują wahania hormonalne. Wiele pań, które przed ciążą skarżyło się na bolesne i bardzo obfite miesiączki, po uregulowaniu hormonów po porodzie zauważa, że okresy stały się dużo łagodniejsze i mniej bolesne. Oczywiście nie w każdym przypadku tak się stanie, więc ciąża nie jest rozwiązaniem na bolesne miesiączkowanie. Czasami po kilku obfitszych czy niebolesnych miesiączkach po porodzie powróci po prostu zwyczajny okres, taki jak przed ciążą.

Plamienie po połogu – czy to miesiączka?

Pytanie z Forum Mamazone.pl: Jestem już 2 miesiące po porodzie, który zakończył się cięciem cesarskim. Po okresie połogu, czyli 6 tygodniach, przestałam krwawić i byłam u ginekologa - wszystko było ok. Ale kilka dni temu zaczęłam plamić. Plamienie występuje przez 1 lub 2 dni, znika i pojawia się z powrotem. Dodam, że cały czas karmię piersią. Czy to już okres, czy jeszcze na niego za wcześnie?

Odpowiada Barbara Pilucik, położna z infolinii poloznaradzi.pl:

Plamienia mogą się pojawiać jeszcze po połogu, nawet po krótkim okresie przerwy w krwawieniu. Jeśli karmisz piersią, jest małe prawdopodobieństwo, że to już miesiączka, chociaż nie można jej wykluczyć. Czasem zdarza się, że krótko po połogu pojawia się na kilka dni takie krwawienie – plamienie, które potem zanika na wiele miesięcy.

Proponuję obserwować plamienia, zapisując, kiedy się pojawiają i jakie przerwy między nimi występują. Jeśli czujesz się dobrze, nie ma żadnego powodu do niepokoju.

Jeśli w kolejnych tygodniach zaczniesz obserwować plamienia, nawet nieregularne, to można przyjąć, że to „niepełnowartościowe” cykle, ponieważ na tym etapie i przy podwyższonym poziomie prolaktyny, jaki obserwuje się u kobiet karmiących, są one zwykle bezowulacyjne.

Opublikowano: ; aktualizacja: 16.03.2023

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Ból owulacyjny – co to jest, ile trwa, czy to normalny objaw?

 

Prolaktyna – jakie są normy i co robić, gdy jest za wysoka?

 

Niepłodność laktacyjna – czy karmiąc piersią można zajść w ciążę?

 

Wtyk amerykański – czym jest, jak się go pozbyć?

 

Badanie EEG – czy można je zrobić w ciąży i u dziecka?

 

Mastopatia – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie

 

Probiotyki, czyli dobre bakterie

 

Hymenotomia – zabieg nacięcia błony dziewiczej. Jak wygląda, czy boli, ile kosztuje?