Recepta elektroniczna (inaczej recepta online lub recepta przez Internet) to bardzo wygodne rozwiązanie, które – podobnie jak klasyczna recepta –uprawnia do wykupienia leków w aptece. Jak działa e-recepta? Jak długo jest ważna e-recepta? Dlaczego warto zainstalować aplikację e-recepta? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu.
Jak działa aplikacja do e-recepty? Sprawdzamy!
Jak działa e-recepta? Kto może ją wystawić?
Recepta elektroniczna (inaczej e-recepta) działa podobnie jak recepta klasyczna, z tym że jest to dokument wystawiany przez lekarza podczas konsultacji zdalnej (najczęściej prywatnej). Leki mogą zostać przepisane przez lekarza dowolnej specjalności lub upoważnionego przez niego asystenta medycznego. Jedynym warunkiem są określone wskazania medyczne oraz brak przeciwwskazań do przyjmowania danego leku.
Jak zamówić e receptę przez Internet?
Skoro wiemy, jak działa e-recepta, warto wspomnieć o tym, gdzie oraz jak zamówić e-receptę przez internet. Tego typu usługi oferuje coraz więcej podmiotów medycznych, jak np. NaszaRecepta.pl. Centrum lecznicze oferuje elektroniczne recepty oraz e-zwolnienia, które można uzyskać bez zakładania konta na platformie. Wystarczy uzupełnić formularz medyczny, poczekać, aż lekarz go przeanalizuje oraz dokonać opłaty za e-konsultację lekarską. Czas oczekiwania na e-receptę może wynieść nawet 5 minut, w zależności od stanu zdrowia pacjenta. Receptę można zrealizować w dowolnej aptece, po okazaniu numeru PESEL oraz 4-cyfrowego kodu.
Jak długo jest ważna e-recepta?
To, jak długo jest ważna e-recepta, zależy od stanu zdrowia pacjenta. Standardowo dokument można zrealizować w aptece do 30 dni od daty wystawienia (lub daty wskazanej przez lekarza), natomiast jeśli e-recepta dotyczy antybiotyków, termin jest krótszy i może wynieść do 7 dni. W przypadku leków narkotycznych termin ważności recepty może wynosić do 90 dni, natomiast dla leków immunosupresyjnych jest on wydłużony do nawet 120 dni po wystawieniu recepty.
W niektórych sytuacjach (np. po zdiagnozowaniu choroby przewlekłej) lekarz może zadecydować o wystawieniu e-recepty rocznej, ważnej 365 dni. Wtedy, zgodnie z polskim prawem, należy wykupywać leki z recepty stopniowo, z zapasem co najwyżej na 180 dni – nie da się zrealizować jednorazowo całej recepty elektronicznej. Co się dzieje w sytuacji, gdy pacjent nie zdąży wykupić leków w określonym terminie ważności? Niestety, nie da się już wykupić leków z tej recepty, potrzebna będzie nowa.
Jak sprawdzić e-receptę?
Termin ważności, stopień realizacji e-recepty oraz inne informacje na ten temat (np. dawkowanie leków) można sprawdzić po zalogowaniu się do konta w IKP (Internetowe Konto Pacjenta). Dodatkowo, każdy pacjent otrzymuje receptę także na swój adres e-mail. Jak sprawdzić e-receptę przez telefon? W tym pomoże specjalna aplikacja. E-recepta jest dostępna także z poziomu bezpłatnej mobilnej aplikacji mojeIKP, przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia.
Z poziomu aplikacji do e-recept można szybko sprawdzić informacje, takie jak:
- kod kreskowy e-recepty;
- 4-cyfrowy kod, który trzeba okazać w aptece celem wykupienia leku;
- data wystawienia recepty online;
- dane pacjenta oraz dane lekarza;
- nazwa i rodzaj leku oraz zalecane dawkowanie.
Aplikacja e-recepta – co jeszcze można w niej sprawdzić?
Bezpłatna mobilna aplikacja opracowana przez Ministerstwo Zdrowia daje dostęp wielu funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta. Znajdziemy tam informacje o:
- przysługującej refundacji;
- uprawnieniach pacjenta, np. do skorzystania z bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży;
- e-skierowaniach do szpitala lub ośrodków rehabilitacyjnych;
- terminach wizyt w poradni POZ lub u lekarza specjalisty.
Aby zacząć z niej korzystać, konieczny jest Profil Zaufany. Następnie wystarczy pobrać program ze sklepu Google Play / App Store.
artykuł zewnętrzny
Komentarze i opinie (0)