Hipnoza regresyjna – na czym polega, jak działa, jakie traumy leczy, koszt

Na temat hipnozy krąży wiele mitów. Wielu osobom kojarzy się ona z czymś magicznym, tajemniczym, może nawet nie do końca bezpiecznym czy legalnym. Tymczasem jest to niezwykle popularna metoda leczenia problemów natury psychologicznej, która sprawia, że proces terapeutyczny staje się skuteczny. A czym jest hipnoza regresyjna? Kiedy się ją stosuje i czy warto poddać się sesji hipnozy regresyjnej?

  • 0.0
  • 0
  • 0

Co to jest hipnoza regresyjna?

Aby wyjaśnić pojęcie hipnozy regresyjnej, należy zacząć od definicji samego wyrazu „regresja”.

Czym jest regresja?

W dużym skrócie: regresja to cofnięcie się. Często używa się takich określeń jak regres snu – np. w kontekście niemowląt, które nagle zaczęły gorzej sypiać w nocy – czy regres mowy, np. po traumatycznym wydarzeniu.

Natomiast w głębszym ujęciu, jak wyjaśnia słownik psychoanalizy, regresja jest powrotem do mniej dojrzałych rozwojowo sposobów funkcjonowania psychicznego.

Regresja jest też zasadniczym elementem procesu psychoanalitycznego, który umożliwia przepracowanie nierozwiązanych konfliktów. Regresji sprzyjać mogą: nieprzyjemne uczucia, poczucie winy, depresja, wstyd, a także problemy fizyczne.

Według słownika pojęć psychologicznych, regresja jest emocjonalną podróżą w przeszłość, a osoba doświadczająca regresji może się czuć tak, jakby w rzeczywistym czasie doświadczała silnych, nieprzyjemnych emocji i stanów, często kojarzonych z konkretnymi wydarzeniami, które – choć wydarzyły się w przeszłości – mają wpływ na nieuzasadnione na poziomie świadomym napięcie, które odczuwa się w teraźniejszości.

Słownik opisuje proces regresji jako stan, w którym osoba doświadcza takich emocji i wrażeń, jakby przeżywała jakąś sytuację jeszcze raz. Choć ludzka podświadomość broni umysł przed dostępem do słych emocji za pomocą mechanizmów obronnych, to jednak przykrości, których doświadczyło się w przeszłości, wciąż mogą tkwić w nas i powodować: uczucie niepokoju, poczucie winy i powielanie niepożądanych wzorców zachowań.

Są różne rodzaje regresji: regresja poprzez uczucia, regresja emocjonalna, regresja oddechowa.

Hipnoza regresyjna

Hipnoza regresyjna to proces, który wykorzystuje wiele koncepcji i technik służących emocjonalnemu uwolnieniu od nieprzyjemnych emocji i stanów, które powodują różnego rodzaju blokady. Sesje hipnozy regresyjnej polegają na wprowadzeniu pacjenta w stan, który umożliwi mu przypomnienie sobie wydarzeń z przeszłości, a które miały wpływ na aktualne życie. To metaforyczna regresja do przeszłości, (a według nawet niektórych teorii: poprzednich wcieleń), swego rodzaju praca ze wspomnieniami, która ma na celu poprawę jakości obecnego życia poprzez przepracowanie wydarzeń z przeszłości.

Hipnozę regresyjną – wprowadzenie w trans – poprzedza zbieranie informacji o problemie pacjenta, co rozpoczyna proces terapeutyczny i pozwala specjaliście włączyć w terapię różne narzędzia pracy.

Wszystko po to by zająć się problemem klienta możliwie w jak najbardziej kompleksowy sposób i zbudować odpowiednią relację terapeutyczną. Esencję regresji hipnotycznej stanowi tzw. most regresyjny polegający na wywołaniu i wzmocnieniu uczucia odpowiedzialnego za problem i mentalna podróż w poszukiwaniu źródła problemu. Często proces regresji hipnotycznej to także regresja emocjonalna, bardzo silna, polegająca nawet na powrocie do poprzednich wcieleń i ponownym doświadczaniu różnych sytuacji.

Hipnoza regresyjna służy poszukiwaniu źródła problemu, za które zwykle uważa się konkretną sytuację w przeszłości, najczęściej w okresie dziecięcym, kiedy to powstał zaburzony, niepożądany schemat zachowania, który następnie był wielokrotnie utrwalany i który oddziałuje na obecne życie.

Poddanie hipnozie regresyjnej pozwala na szczegółowy opis wydarzenia, a nawet wejście w taki stan świadomości, który ma na celu naprawę śladu pamięciowego dzięki doświadczeniu przejrzystego myślenia i analizowania.

Procedura przeprowadzenia hipnozy regresyjnej zachodzi z zachowaniem niedyrektywności – pacjent nie ma sugerowanych żadnych gotowych rad czy rozwiązań. Pacjent samodzielnie doświadcza swoich emocji i powrotu do przeszłości, na nowo przeżywa sytuacje, co często jest dla niego trudne, ale konieczne, by przepracować problem. Terapeuta nie ingeruje w jego uczucia i nie podpowiada żadnych możliwych dróg zrozumienia.

Kiedy stosuje się hipnozę regresyjną?

Często pacjent, który w przeszłości (np. w dzieciństwie) był poddawany nieodpowiednim schematom zachowań, w dorosłym życiu boryka się z wieloma jego objawami. Takimi objawami najczęściej są: uczucie niepokoju, frustracja, blokada emocjonalna, wycofanie społeczne i brak umiejętności interpersonalnych, brak motywacji czy nawet choroba psychosomatyczna.

Hipnoza regresyjna pozwala na powrót do każdego z przykrych wydarzeń i ponowne przepracowanie ich. Polega na uwolnieniu tłumionych emocji i zmianie interpretacji tych wydarzeń oraz spojrzeniu na nie okiem dziecka (lub dawnej postaci „siebie” doświadczającego złego), a świadomego, wolnego od niepożądanych emocji dorosłego człowieka.

Całości dopełnia progresja hipnotyczna, a więc wizualizacja pozytywnej, bezpiecznej, wolnej od nieprzyjemnych uczuć i ciążących emocji przyszłości.

Czy hipnoza regresyjna działa?

Carl Rogers, amerykański psycholog i psychoterapeuta – jeden z głównych przedstawicieli psychologii humanistycznej – za kluczowy czynnik w terapii uważa relację terapeutyczną, która wywiąże się między lekarzem a pacjentem. Zapewnienie pacjenta o szacunku, bezpieczeństwie, spokoju, a także swobodzie z pewnością mogą mieć wpływ na to, że procedura przeprowadzenia regresji będzie skuteczna.

Choć każdy specjalista ma własną metodę terapeutyczną i u każdego inaczej wygląda sesja hipnozy regresyjnej, z pewnością można ją uznać za jedną z najskuteczniejszych technik hipnoterapeutycznych. Poszczególne etapy pracy pozwalają na uwolnienie tłumionych emocji u pacjenta, zmianę interpersonalnych interakcji utrwalonych w dzieciństwie, pomaga wejść w proces uczenia się nowych, adaptacyjnych wzorców zachowań, a co najważniejsze – uwolnić się od lęków, niepokoju, od dawna skrywanych emocji. Pozwala to pacjentowi na nowe, szczęśliwe życie w poczuciu swobody i wolności, z nowym nastawieniem i siłą emocjonalną.

Jaki jest koszt hipnozy regresyjnej?

Jeden seans hipnozy regresyjnej kosztuje od 600 do 800zł – w zależności od miejsca i stosowanych metod terapeutycznych.

Gdzie wykonać hipnozę regresyjną?

Hipnoza jest powszechnie stosowaną metodą terapeutyczną. Chcąc skorzystać z hipnozy regresyjnej, warto sprawdzać oferty wybranych gabinetów, bowiem prowadzenie hipnoterapii nie zawsze jest tożsame ze stosowaniem hipnozy regresyjnej.

Bibliografia

 
  1. https://rodzinarodzinie.pl/hipnoza-regresyjna-co-to-jest-historia-hipnozy-regresyjnej/
  2. https://maksymkomar.com/hipnoterapia/hipnoza-regresyjna
  3. P. Matejuk, Hipnoza regresyjna – jak odkryć i uzdrowić problem u źródła [online:] https://wibracje.com.pl/czytelnia/hipnoza-regresyjna-jak-odkryc-i-uzdrowic-problem-u-zrodla/
  4. https://hipnoterapia.edu.pl/prawda-o-hipnozie-regresyjnej/
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Harcerstwo – co to jest? Czy warto zapisać dziecko do harcerstwa?

 

Ból brzucha w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

 

Gdy kobieta nie chce być matką

 

Marcel (Marceli) – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Testosteron u kobiet

 

Co na przeziębienie w ciąży?

 

Jak podawać leki niemowlęciu?

 

Herbata w ciąży – czarna, czerwona, zielona czy ziołowa?