Diafragma, czyli błona dopochwowa, to mechaniczny środek antykoncepcyjny, który chroni przed niechcianą ciążą, a jednocześnie w żaden sposób nie wpływa na gospodarkę hormonalną kobiety. Jak działa diafragma, dla kogo jest przeznaczona i czy faktycznie jest skuteczna?
Diafragma (kapturek antykoncepcyjny) – co to jest, jak działa, jak założyć, skuteczność
Co to jest diafragma?
Diafragma to nowoczesna antykoncepcja mechaniczna przeznaczona dla tych kobiet, które chcą w sposób naturalny, bez obciążania układu hormonalnego, zapobiec niechcianej ciąży. Jest jednym z wielu nieinwazyjnych środków antykoncepcyjnych, bezpiecznych i niewywołujących skutków ubocznych. Innymi metodami planowania rodziny, podobnie działającymi, jest metoda objawowo-termiczna, prezerwatywy, środki domaciczne czy wkładka domaciczna.
Kto może mieć diafragmę?
Diafragma to skuteczna wkładka antykoncepcyjna szczególnie polecana dla kobiet, które chcą – lub ze względów zdrowotnych są zmuszone – stosować antykoncepcję niehormonalną, np. z powodu zwiększonego ryzyka zakrzepicy czy zbyt dokuczliwych objawów zażywania środków hormonalnych.
Zabezpieczenie antykoncepcyjne w postaci diafragmy sprawdzi się również jako alternatywa dla prezerwatyw, jeśli te wywołują uczulenie lub u tych kobiet, które nie chcą stosować spirali antykoncepcyjnej lub chcą się zabezpieczać tylko w sytuacjach, w których planują współżycie.
Diafragmę można stosować także w okresie karmienia piersią, a także jako dodatkową mechaniczną barierę w przypadku pominięcia pigułki antykoncepcyjnej, bez konieczności zachowania abstynencji seksualnej.
Diafragma polecana jest również tym kobietom, które planują kolejną ciążę – nie obciąża organizmu hormonami, w związku z czym nie wymaga on „oczyszczenia” przez potencjalnym zapłodnieniem.
Nowoczesna antykoncepcja mechaniczna, jaką jest diafragma, jest również idealnym rozwiązaniem dla kobiet, które wybierając metodę antykoncepcji kierują się również względami ekonomicznymi. Jedna wkładka antykoncepcyjna w formie błony dopochwowej posłuży na mniej więcej dwa lata, przy czym należy kontrolować swoją anatomię, by diafragma była idealnie dopasowana do wielkości pochwy, mogącej się zmieniać w wyniku różnych czynników.
Bariera mechaniczna, którą tworzy diafragma antykoncepcyjna, skutecznie chroni przez nieplanowaną ciążą, a jednocześnie jest całkowicie nieinwazyjna. Zaprojektowana zgodnie z budową anatomiczną kobiety, jest wygodna i niewyczuwalna podczas współżycia.
WAŻNE! Diafragma wymaga stosowania razem z żelem antykoncepcyjnym, co podniesie skuteczność jej działania w przypadku nieszczelnego przylegania błony do ścian pochwy.
Jak działa diafragma?
Błony dopochwowe, takie jak diafragma Caya, wykonane są z gumy, a kształtem przypominają kapturek, w wgłębieniu którego umieszcza się środek plemnikobójczy. Innowacyjna konstrukcja, zgodna z kobiecą fizjonomią i ergonomią sprawia, że diafragma jest niewyczuwalna w pochwie. To bardzo cienka membrana silikonowa, która całkowicie przykrywa szyjkę macicy, na której jest bezpośrednio umiejscowiona. Diafragma tworzy mechaniczną barierę, która uniemożliwia wnikanie plemników do macicy. Nasienie nie ma w ogóle kontaktu z szyjką macicy i nie ma szans na dotarcie do komórki jajowej, co zapobiega zapłodnieniu.
Jak założyć diafragmę?
Profilowana diafragma antykoncepcyjna ma elastyczną krawędź, zapewniającą diafragmie stabilność i ułatwiającą wprowadzenie jej na właściwe miejsce. Krawędź daje oparcie błonie i zapewnia jej prawidłowe, stabilne położenie – zakrywa całkowicie szyjkę macicy.
Diafragma leży między tylnym sklepieniem pochwy a niszą przy kości łonowej. Dzięki specjalnym wypustkom, które ułatwiają wprowadzenie, jej stosowanie jest wygodne i bezproblemowe, a wgłębienie do usuwania ułatwia usunięcie diafragmy z pochwy. Podobnie umieszcza się w pochwie tampony czy kapturki menstruacyjne.
Po nałożeniu żelu plemnikobójczego na błonę, należy ścisnąć pierścień błony i nakierować ją w głąb pochwy, a następnie dosunąć na szyjkę macicy, by przylegała na jej tylną krawędź. Przednia powinna być umiejscowiona za spojeniem łonowym. Po założeniu diafragmy powinno być przez nią wyczuwalne twarde ujście szyjki macicy – wówczas można mieć pewność, że została całkowicie zakryta.
Diafragmę należy założyć maksymalnie 6 godzin przed stosunkiem, a po stosunku pozostawić na kolejne 6 godzin, by zminimalizować ryzyko opóźnionego zapłodnienia. Jeśli odbywa się kilka stosunków pod rząd, błony nie trzeba wyjmować, ale należy pamiętać, by przed każdym kolejnym zbliżeniem powtórnie zaaplikować żel antykoncepcyjny.
Czy diafragma jest skuteczna?
Diafragma Caya, stosowana razem z żelem antykoncepcyjnym Caya, tworzy mechaniczną barierę na szyjce macicy, która uniemożliwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Ponadto kwaśny odczyn żelu również ogranicza ruchomość plemników, a także pozytywnie oddziałuje na florę pochwy, chroniąc przed jej infekcjami.
Co ważne, diafragmy nie należy stosować z intymnymi żelami nawilżającymi, które zawierają olej sylikonowy. Mogą bowiem uszkodzić tworzywo błony, co może doprowadzić do zmniejszenia jej skuteczności.
Nie bez znaczenia, jeśli chodzi o skuteczność, jest rozmiar diafragmy – jej średnica – który należy dobrać razem z ginekologiem. Przed pierwszym zastosowaniem warto również poćwiczyć prawidłowe zakładanie i wyjmowanie błony, ponieważ jej prawidłowe umiejscowienie jest decydujące. Błona dopochwowa działa tylko wtedy, kiedy przykrywa całkowicie szyjkę macicy, co unieruchamia plemniki.
Diafragma to nowoczesna antykoncepcja barierowa, ale – tak jak inne sposoby zabezpieczeń przed niechcianą ciążą – nie daje 100% pewności. Nie istnieje bowiem bardziej skuteczna antykoncepcja niż abstynencja seksualna. Jeśli jednak kobieta nie chce skazywać swojego organizmu na dodatkową dawkę hormonów, źle znosi antykoncepcję hormonalną, a seks z prezerwatywą nie jest dla niej satysfakcjonujący – warto zdecydować się na taką formę antykoncepcji, jaką daje membrana silikonowa – wielokrotnego użytku, niewyczuwalną, nieinwazyjną, ale jednocześnie wymagającą pamiętania o tym, że konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie w postaci żelu oraz umiejętność w zakładaniu diafragmy. Zdecydowanie jednak jest do dobra alternatywa dla hormonalnych metod antykoncepcji.
Bibliografia
- https://sklep.amed.net.pl/product-pol-2081-Diafragma-Caya-R-wkladka-antykoncepcyjna-profilowana-diafragma-blona-dopochwowa.html
- https://sklep.naturalnaplodnosc.pl/product-pol-2081-Diafragma-Caya-R-wkladka-antykoncepcyjna-profilowana-diafragma-blona-dopochwowa.html
Roksana Krysa
dziennikarka
Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.
Komentarze i opinie (0)