Układ Słoneczny dla dzieci – lista planet, kolejność, największe, najmniejsze

W Układzie Słonecznym wirują planety, wszystkie w innym tempie okrążają Słońce... Chyba każde dziecko (i zapewne większość rodziców...) zna słynną piosenkę NutkoSfery. I bardzo dobrze – można się z niej sporo nauczyć o tym, jakie są planety Układu Słonecznego, jaka jest ich kolejność i czym się charakteryzują, a przy tym mieć przyjemność ze wspólnego śpiewania fajnej piosenki. Ale to nie jedyny sposób na to, by wytłumaczyć dziecku, czym jest Układ Słoneczny. Istnieje również wiele kart pracy, które mogą w tym pomóc, wszelakich obrazków, krótkich bajek czy prezentacji. A co, jeśli nie ma się pod ręką profesjonalnych pomocy? Cóż, trzeba polegać tylko na sobie. Warto więc znać proste definicje. Spróbujemy w jak najbardziej zrozumiały sposób opowiedzieć o Układzie Słonecznym!

  • 0.0
  • 0
  • 0

Co to jest Układ Słoneczny?

Jak podaje Słownik Języka Polskiego, Układ Słoneczny to zespół ciał niebieskich złożony ze Słońca i obiegających dokoła niego ośmiu planet.

Jednak, dzieci najlepiej uczą się podczas obserwacji i doświadczania, dlatego jeśli chce się maluchowi coś wytłumaczyć w jak najprostszy i zrozumiały dla niego sposób, warto mieć pod ręką kilka rekwizytów. Nie inaczej jest właśnie w przypadku Układu Słonecznego – jego naukowa definicja z pewnością nie będzie zbyt jasna, a nawet ciekawa dla dzieci, ale jeśli posłużymy się owocami, klockami czy piłkami, nauka będzie nie tylko ciekawa i kolorowa, ale też przyjemna i co najważniejsze – zrozumiała!

Jak wytłumaczyć dziecku, czym jest Układ Słoneczny? Najlepiej zacząć od szczegółów, a więc wyjaśnienia, czym jest planeta, a najlepiej... miasto. Miasta tworzą kraje, kraje leżą na kontynentach, a kontynenty wraz z morzami i oceanami tworzą naszą planetę – Ziemię. Do zobrazowania planety najlepiej wykorzystać globus, przy czym warto wyjaśnić, że jest to tylko model, a sama planeta jest ogromna. I właśnie takie planety tworzą Układ Słoneczny, a więc zbiór planet krążących wokół Słońca, bardzo dużej gwiazdy, która te planety przyciąga. Planety krążą wokół Słońca i cały czas się kręcą, a każda z nich jest inna i wyjątkowa.

Poza planetami, w całym Układzie Słonecznym oraz dalej we wszechświecie, znajdują się również inne obiekty: księżyce, planetoidy, komety, asteroidy i meteroidy, międzyplanetarny pył i planety karłowate.

Na temat planet i innych ciał niebieskich w świetny sposób opowiada wspomniana piosenka NutkoSfery.

Czym jest Słońce?

Słońce jest ognistą gwiazdą, składającą się z gorącej plazmy, która utrzymuje się na nim dzięki grawitacji. Wokół Słońca krążą planety, przyciągane siłą grawitacji.

Co to jest grawitacja?

Jest to siła, z którą jedno ciało przyciąga drugie. Każdy obiekt wytwarza grawitację. Im jest większe, tym większa jest jego siła grawitacji i jest mocniejsza, jeśli obiekty są bliżej siebie. Inaczej mówiąc, grawitacja to niewidzialna siła, która przyciąga wszystko do powierzchni Ziemi.

Czym jest Księżyc?

Księżyce to naturalne satelity, które krążą wokół planet i które mają wpływ na zjawiska przyrodnicze, jakie zachodzą na planetach. Ziemia ma jeden księżyc, ale Jowisz ma ich aż 70, z czego każdy jest inny.

Warto wiedzieć, że księżyc, choć jasno świeci na niebie, nie posiada własnego światła – odbija jedynie promienie słoneczne.

Ile jest planet w naszym układzie słonecznym? Nazwy planet

Jaka jest kolejność planet w Układzie Słonecznym, licząc od tej położonej najbliżej Słońca? Są to kolejno: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun.

Do niedawna za 9 planetę Układu Słonecznego uznawano Pluton. Jednak w 2006 roku uznano go za planetę karłowatą, która jest innym obiektem.

Czym się charakteryzują poszczególne planety Układu Słonecznego?

Wiadomo już, jak ułożyć planety Układu Słonecznego w odpowiedniej kolejności. Pora dowiedzieć się, jakie są ich charakterystyczne cechy – każda z nich ma bowiem swoje właściwości i wszystkie różnią się od siebie. Co warto wiedzieć o poszczególnych planetach?

  • Merkury – jest najbliższą Słońcu planetą. Jest to także najmniejsza planeta Układu Słonecznego, widoczna z Ziemi gołym okiem. Wygląda jak bardzo jasna gwiazda, która świeci nisko nad horyzontem po zachodzie Słońca. Powierzchnię Merkurego pokrywają kratery – podobnie jest na Księżycu. Na ten planecie nie ma atmosfery i panują skrajne temperatury, od palącego gorąca po stronie Słońca, po mróz w cieniu.
  • Wenus – jest drugą planetą od Słońca, wielkością i siłą grawitacji podobną do Ziemi. Na jej powierzchni panuje gęsta atmosfera, złożona z dwutlenku węgla, dlatego jest to najgorętsza planeta Układu Słonecznego, o temperaturze 460℃. Wenus również widzimy z naszej planety – jasno świeci się na nocnym niebie i jest drugim, zaraz po Księżycu, tak jasnym obiektem na niebie, widocznym w niewielkiej odległości od Słońca.
  • Ziemia – to nasza planeta, jedyna w Układzie Słonecznym, na której udowodniono istnienie życia. Obecność wody, światła i odpowiedniej atmosfery, dzięki której mamy umiarkowaną temperaturę i tlen, sprawiają, że rozwijają się na niej wszelkie organizmy żywe, a my możemy cieszyć się różnymi warunkami i porami roku.
  • Mars – czwarta planeta Układu Słonecznego, zwana również Czerwoną Planetą ze względu na rdzawy kolor, pochodzący z tlenku żelaza zalegającego na jej powierzchni. Mars jest mniejszy od Ziemi i Wenus, ale większy od Merkurego. Również można go zauważyć podczas obserwacji z Ziemi. Na jego powierzchni jest zimno i skalisto. Naukowcy, dzięki pomocy bezzałogowych statków kosmicznych, potwierdzili obecność wody jako lodu i w formie płynnej, więc być może są na Marsie jakieś formy życia.
  • Jowisz – jest piąty w kolejności od Słońca. To największa z planet Układu Słonecznego, zwana gazowym gigantem. Składa się z wodoru i helu, a jej powierzchnię pokrywa warstwa chmur, układająca się w pasy. Na Jowiszu szaleją bardzo silne burze, a jedna z nich to wielka czerwona plama, o średnicy większej niż średnica Ziemi.
  • Saturn – druga po Jowiszu planeta pod względem wielkości, także zwana gazowym olbrzymem. Wokół niej są charakterystyczne pierścienie, składające się z lodu i odłamków skalnych. Jest ostatnią planetą Układu Słonecznego, jaką można dostrzec z Ziemi gołym okiem.
  • Uran – jest siódmą od Słońca planetą, także złożoną z gazów takich jak wodór i hel. Pod względem wielkości jest trzecią, a masy – czwartą planetą naszego systemu. W atmosferze Urana jest również woda, amoniak i metan. To właśnie metan sprawia, że Uran jest niebieski. Jego oś obrotu jest bardzo silnie nachylona. Jest to najzimniejsze miejsce w Układzie Słonecznym! Temperatura na Uranie sięga -224℃.
  • Neptun – to ósma planeta Układy Słonecznego. Neptun także składa się z gazów i również ma metan w swojej atmosferze, który nadaje mu niebieski kolor. Jest najdalszą planetą, a na jego powierzchni szaleją niezwykle silne wiatry, o prędkości 2100 km/h. Na jego powierzchni jest również tak samo zimno, jak na Uranie. Neptun posiada najdłuższą orbitę – pełen obrót wokół Słońca wynosi 165 lat.

Do zobrazowania Układu Słonecznego najlepiej wykorzystać owoce lub piłki różnej wielkości. Można to również po prostu... narysować. W Internecie nie brakuje inspiracji, obrazków kosmosu, które pomogą poznać układ gwiazd i planet.

Co to są ciała niebieskie?

Mówiąc o Układzie Słonecznym, często może pojawiać się termin „ciało niebieskie”. Ciała te to wszystkie naturalne obiekty, znajdujące się w przestrzeni kosmicznej. Ciała niebieskie znajdujące się w kosmosie to: gwiazdy, planety i księżyce planet, komety, planetoidy, meteroidy, galaktyki, mgławice.

Z kolei kosmosem nazywa się wszystko, co jest poza atmosferą ziemską, a więc poza powłoką gazową, która otacza Ziemię i która tworzy na niej odpowiednie warunki do życia.

Jak widać, jedynie Ziemia ma warunki idealnie dostosowane do tego, by było na niej życie. Choć jej wielkość wcale nie jest tak powalająca, jak Jowisza czy Saturna, nikomu nie brakuje miejsca! Możemy cieszyć się Słońcem, które nie pali, a także zimami, które pozwalają na białe szaleństwa. Dzięki sprzyjającej atmosferze, na różne sposoby możemy cieszyć się bogactwem przyrody i czerpać z zasobów ziemi, które są prawdziwymi skarbami. Jeśli pomyśleć, że spośród 8 planet tylko na naszej są tak sprzyjające warunki – od razu jakby ostrożniej podejdzie się do kwestii marnowania wody, ścinania drzew czy niszczenia roślin, prawda...?

Bibliografia

 
  1. A. Kurtyka, Układ Słoneczny – jak prosto wytłumaczyć dziecku zagadnienia związane z kosmosem? [online:] https://4funkids.pl/uklad-sloneczny-jak-prosto-wytlumaczyc-dziecku-zagadnienia-zwiazane-z-kosmosem-14697/
  2. https://audio-bajki.pl/wiem-ok/nasz-uklad-sloneczny-o-sloncu-i-planetach-dla-dzieci
  3. https://zpe.gov.pl/a/cialo-niebieskie/DvKajoWRA
  4. https://esero.kopernik.org.pl/wp-content/uploads/2019/06/28-Poczuj-grawitacj%C4%99.pdf
Opublikowano: ; aktualizacja: 14.05.2024

Oceń:
0.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Liczebnik – co to jest, rodzaje, przykłady, zastosowanie

 

Hymn Polski – historia hymnu i słowa

 

Metoda Reggio Emilia w przedszkolach i szkołach – na czym polega?

 

Protisty – czym są, rodzaje, jakie choroby wywołują

 

Referat – co to jest? Jak napisać referat?

 

Dyskalkulia – co to? Przyczyny, objawy, leczenie

 

Pole trapezu – co to jest, wzór, jak obliczyć pole trapezu?

 

Pole kwadratu – co to jest, wzór. Jak obliczyć pole kwadratu?