Przygotowując się do pierwszej komunii świętej, na lekcji religii z pewnością omawiane są sakramenty święte. Kościół rzymskokatolicki przyjmuje, że jest ich siedem. Czy znasz wszystkie? Wiesz co oznaczają i jak przebiega ich udzielanie wiernym? Które sakramenty można przyjąć tylko raz w życiu, a które wielokrotnie? Podpowiadamy!
7 sakramentów świętych – co oznaczają, opisy dla dzieci
- Czym jest 7 sakramentów świętych?
- Chrzest święty – pierwszy sakrament
- Bierzmowanie – zwane także sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej
- Najświętszy Sakrament – eucharystia
- Sakrament pokuty i pojednania
- 7 sakramentów świętych: namaszczenie chorych
- 7 sakramentów świętych: kapłaństwo
- 7 sakramentów świętych: małżeństwo
Czym jest 7 sakramentów świętych?
Katechizm Kościoła katolickiego podaje definicję sakramentu jako widzialnego znaku niewidzialnej łaski. Tak jak Boga nie można zobaczyć, tak i jego działanie trzeba sobie wyobrazić. Ludzie potrzebują jednak poczuć i doświadczyć, aby uwierzyć. Stąd na drodze wychowania w wierze katolickiej stoją sakramenty (zwane skutecznymi znakami łaski). Poprzez obrzędy widzialne, zewnętrzne oraz materialne rytuały, ludzie mogą doświadczyć Bożej obecności i poczuć się częścią większej wspólnoty.
Sakramenty święte zostały ustanowione przez Chrystusa podczas jego życia na ziemi i są znakami powierzonymi Kościołowi. Sam Jezus przyjął chrzest w rzece Jordan z rąk Jana Chrzciciela, a podczas ostatniej wieczerzy odbyła się pierwsza eucharystia. Wtedy też ustanowił sakrament kapłaństwa, gdyż udzielił apostołom i ich następcom władzy konsekrowania. W dniu pięćdziesiątnicy nastąpiło z kolei zesłanie Ducha Świętego, które dziś przypisywane jest sakramentowi bierzmowania.
7 sakramentów świętych możemy podzielić na:
- sakramenty inicjacji chrześcijańskiej – chrzest, bierzmowanie, eucharystia. Te sakramenty wprowadzają wiernych w pełnię życia chrześcijańskiego. Do dwóch pierwszych można przystąpić jedynie jeden raz w życiu, podczas gdy eucharystia jest możliwa codziennie;
- sakramenty uzdrowienia – pokuta i namaszczenie chorych. Służą do uzdrawiania ducha i ciała, oferując przebaczenie grzechów i wsparcie w chorobie. To też sakramenty, z których można korzystać wielokrotnie;
- sakramenty w służbie komunii – kapłaństwo i małżeństwo. Te sakramenty są związane z konkretnymi rolami oraz misjami w Kościele i społeczności. Najczęściej udzielane są jednorazowo, jednak w wyjątkowych okolicznościach (stwierdzenie nieważności zawarcia poprzedniego związku małżeńskiego bądź śmierć współmałżonka), można przystąpić do sakramentu ponownie.
Chrzest święty – pierwszy sakrament
Sakrament chrztu świętego jest pierwszym sakramentem, jaki przyjmują katolicy. Nazywany jest też z tego powodu sakramentem inicjacji chrześcijańskiej. Chrzest święty obmywa duszę z grzechu pierworodnego, czyli grzechu, który jest naturalnym stanem wynikającym z grzesznej natury ludzkiej.
Pismo Święte mówi o tym, że w wyniku nieposłuszeństwa Adama i Ewy każdy człowiek przychodzi na świat niosąc brzemię grzechu pierworodnego. Natomiast przez chrzest zostaje z tego grzechu (i wszystkich innych popełnionych od tej pory – jeżeli chrzest ma miejsce u osoby dorosłej) oczyszczony, a sam ochrzczony otrzymuje nowe życie w Duchu Świętym.
Chrzest jest najczęściej przyjmowany w wieku niemowlęcym lub dziecięcym (w sytuacji zagrożenia życia chrztu świętego może dokonać każdy, także rodzic, lekarz czy pielęgniarka). Zazwyczaj to rodzice przynoszą dziecko do Kościoła, by prosić o chrzest. W otoczeniu rodziny, rodziców chrzestnych, kapłan polewa głowę maluszka wodą z baptysterium, a na jego czole kreśli olejem świętym znak krzyża.
Kiedy osoba dorosła podejmuje decyzję o przyjęciu tego sakramentu, powinna przejść specjalną drogą przygotowawczą. Katechumeni – tak nazywają się dorośli, którzy w wyniku nawrócenia pragną być włączeni do Kościoła katolickiego – najczęściej przestępują do kilku sakramentów naraz. Uroczystość ta odbywa się najczęściej w Wielką Sobotę, a przewodniczy jej biskup.
Bierzmowanie – zwane także sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej
Sakrament bierzmowania jest specjalnym znakiem łaski Ducha Świętego, który ma wzmacniać w wierze. Jest nazywane sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej, gdyż jest udzielane osobom w wieku 14-16 lat (zwykle tuż przed zakończeniem ósmej klasy szkoły podstawowej).
W trakcie ceremonii biskup wypowiada słowa błogosławieństwa, a następnie na głowę kandydata do bierzmowania nakładany jest olej święty, symbolizujący w Kościele katolickim Ducha Świętego. Podczas obrzędu bierzmowany przysięga wierność Bogu i Kościołowi, a następnie otrzymuje łaski właściwe temu sakramentowi (tutaj dary Ducha Świętego).
Najświętszy Sakrament – eucharystia
Eucharystia została ustanowiona przez samego Jezusa Chrystusa podczas ostatniej wieczerzy. Dziś codziennie w kościołach odprawiana jest msza święta, a wierni mogą przyjmować komunię (wierząc, że jest to ciało i krew Chrystusa pod postaciami chleba i wina).
Pierwsza komunia święta to uroczysty moment, kiedy dzieci mogą po raz pierwszy przyjąć Jezusa do swojego serca, nie jest to jednak sakrament jednorazowy. Z darów eucharystii można korzystać wielokrotnie, a obowiązkowo dla praktykujących katolików – w każdą niedzielę i święta. Przyjmowanie komunii świętej gładzi grzechy powszednie i chroni przed grzechami ciężkimi.
Sakrament pokuty i pojednania
Aby móc w pełni przystąpić do sakramentu eucharystii, należy najpierw oczyścić swoje sumienie z grzechów, które się popełniło. Służy do tego sakrament pokuty i pojednania, czyli spowiedź. Katolicy wierzą, że w konfesjonale grzechy odpuszcza im sam Bóg, kierowany przez osobę kapłana.
Jest 5 warunków dobrej spowiedzi:
- rachunek sumienia,
- żal za grzechy,
- mocne postanowienie poprawy,
- spowiedź szczera,
- zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu.
W sakramencie pokuty również działa Duch Święty i jest udzielane życie Boże. Każdy katolik ma obowiązek przystąpić do sakramentu pokuty przynajmniej raz w roku (do końca okresu wielkanocnego).
7 sakramentów świętych: namaszczenie chorych
Namaszczenie chorych błędnie nazywane jest ostatnim namaszczeniem. Nie jest to prawdą, że można przystąpić do tego sakramentu jedynie raz i to w obliczu śmierci. To obrzęd dla wszystkich, którzy tego potrzebują w danym momencie. Sakrament chorych i cierpiących wzmacnia duchowo i ma za zadanie uzdrowić jeżeli nie ciało, to przynajmniej duszę.
7 sakramentów świętych: kapłaństwo
Święcenia kapłańskie można przyjąć tylko raz w życiu. Sakrament ten udzielany jest diakonom przez biskupa poprzez specjalną modlitwę konsekracyjną. Kapłani przyrzekają biskupowi posłuszeństwo, ślubują celibat (czyli bezżenność) oraz codziennie odmawianie specjalnej modlitwy Kościoła (liturgii godzin). Nawet jeśli ksiądz porzuci stan duchowny – kapłanem zostaje do końca życia. Żyjąc jako osoba świecka, pozbawiony praw odprawiania eucharystii, w obliczu zagrożenia życia może udzielić innym rozgrzeszenia.
7 sakramentów świętych: małżeństwo
W sakramencie małżeństwa małżonkowie ślubują sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że się nie opuszczą aż do śmierci. To sakrament, który udzielają nowożeńcy sami sobie, wzajemnie, a kapłan im jedynie błogosławi. Sakrament małżeństwa jest świętym znakiem, przez który mąż i żona, oddając się nawzajem Bogu, stają się jednym ciałem. Ten sakrament udziela im łaski potrzebnej do życia w miłości, jedności i wierności aż do śmierci.
Historia sakramentu małżeństwa sięga Starego Testamentu. W Nowym Testamencie Jezus Chrystus przypomniał o powołaniu mężczyzny do złączenia się z kobietą w stałym, nierozerwalnym związku.
Bibliografia
- Katechizm Kościoła Katolickiego
Magdalena Krajewska-Sochala
pedagog
Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim.
Komentarze i opinie (0)