TikTok – czy jest bezpieczny dla dzieci? Od kiedy TikTok dla dziecka?

Wraz z rozwojem technologii wzrosła ilość zagrożeń czyhających na dzieci. Obecnie jedne z największych niebezpieczeństw stanowią TikTok i inne serwisy społecznościowe, z których korzystają coraz młodsi użytkownicy. Co powinieneś o nich wiedzieć? Czy tak popularny w ostatnim czasie TikTok jest bezpieczny dla dziecka?

  • 4.2
  • 5
  • 3

Dziecko w świecie mediów społecznościowych

Z całą pewnością można powiedzieć, że dziecko, którego aktywność w sieci nie jest w żaden sposób kontrolowana i które ma nieograniczony dostęp do wszystkich wiadomości, nie jest bezpieczne. Jakie zagrożenia czekają na dziecko w sieci?

  • Nieodpowiednie treści. Możliwość oglądania wszystkiego, od przemocy, przez treści seksualne, po niebezpieczne wyzwania i naruszające godność obrazy – to stanowi największe zagrożenie dla młodego umysłu dziecka.
  • Wulgarny język. Dzieci uczą się niewłaściwego języka, infantylizują swoje wypowiedzi, czerpią ze slangu, który prowadzi do prymitywizacji języka i stylu wysławiania się.
  • Nawiązywanie kontaktów z obcymi. Nigdy nie wiadomo, kto siedzi po drugiej stronie monitora. Z łatwością można porozmawiać z kimś obcym, zostawiać komentarze, wysłać prywatną wiadomość. Ale bywa, że nie każdy jest tym, za kogo się podaje, a zaufanie dziecka bardzo łatwo zdobyć.

Drogi Rodzicu!

To, co Twoje dziecko słyszy i ogląda, ma ogromny wpływ na każdy aspekt jego życia. Niedostosowanie treści i obrazów do wieku odbiorcy może być przyczyną wielu zaburzeń i problemów u młodego człowieka. Bezpieczeństwo Twojego dziecka jest w Twoich rękach – miej świadomość tego, czym się interesuje i działaj, zanim będzie za późno.

Zobacz też: Cyberprzemoc i jej wpływ na dziecko

Co musisz wiedzieć o aplikacji TikTok?

TikTok to mobilna aplikacja społecznościowa, pozwalająca użytkownikom na nagrywanie i udostępnianie krótkich, maksymalnie trzyminutowych filmików na smartfonach, które można dowolnie edytować i komentować. W założeniu ich treści mają przypominać muzyczne teledyski, jednak w praktyce udostępniane są filmiki mające różne przeznaczenie, funkcje i formę.

Tik tok, podobnie jak Instagram, to obecnie jedna z najbardziej popularnych aplikacji, zrzeszająca coraz młodszych użytkowników.

Czy TikTok jest bezpieczny dla dzieci?

Nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Można powiedzieć, że TikTok jest bezpieczny, pod warunkiem, że młodsi użytkownicy nie mają dostępu do nieodpowiednich treści. Z drugiej strony, korzystanie z TikToka przez młodych użytkowników bez żadnych ograniczeń – co nie jest rzadkim zjawiskiem – stanowi dla nich ogromne zagrożenie, mogące mieć wpływ na ich nieodpowiednie postrzeganie rzeczywistości i naruszające ich poczucie bezpieczeństwa.

Ostatnie zdarzenia pokazują jednak, że nawet wówczas, gdy dziecko „bezpiecznie” korzysta z TikToka, mogą docierać do niego treści przeznaczone wyłącznie dla dorosłych. Chodzi o tragiczne sytuacje z dwiema dziewczynkami, ośmioletnią Lalani Erikę Walton i dziewięcioletnią Arriani Jaileen Arroyo, które zmarły po jednym z challengów, czyli wyzwań na TikToku. Blackout challenge polegał na podduszaniu się aż do utraty świadomości. Obu dziewczynek, które postanowiły sprostać temu wyzwaniu, nie udało się uratować. Ich rodzice oskarżają serwis o to, że to algorytm w pewnym momencie zaczął wyświetlać ich dzieciom niewłaściwe treści. To nie jedyna sytuacja, że dzieci wzięły udział w niebezpiecznych wyzwaniach na TikToku i tragicznie się to skończyło...

To też może Cię zainteresować: Czym jest seksting?

Od jakiego wieku dziecko może korzystać z Tik Toka?

Użytkownik Tik Toka do rejestracji konta musi mieć ukończone 13 lat i zgodę rodziców. Od tego wieku może niemal bez ograniczeń korzystać z możliwości aplikacji – nagrywać tiktoki, oglądać innych użytkowników TikTok i komentować publikowane treści. Nie może jednak wysyłać prywatnych wiadomości ani prowadzić transmisji na żywo. Z automatu także ich konta są ustawiane jako konto prywatne, a treści nie mogą się pojawiać we wszystkich sekcjach.

Każdy serwis społecznościowy wymaga weryfikacji wieku. Aplikacja zastrzega prawo do usuwania kont dzieciom poniżej 13. roku życia. Ale czy to oznacza, że TikTok można uznać za bezpieczną aplikację dla młodocianych użytkowników? Bynajmniej! Weryfikacja polega bowiem wyłącznie na ręcznym potwierdzeniu wieku oraz znajomości regulaminu. Każdy więc może zaznaczyć „mam 18 lat” i obejść wszelkie zabezpieczenia aplikacji TikTok. A wówczas dziecko uzyskuje nieograniczony dostęp do wszystkiego.

Czytaj również: Jak pomóc dziecku poradzić sobie z hejtem?

Co aplikacja TikTok daje dziecku?

Obserwowanie inspirujących treści, dzielenie się pasjami i zainteresowaniami, zacieśnianie więzi ze znajomymi, obycie z elektroniką, wirtualnym światem i jego możliwościami – to zalety, jakie dają dziecku aplikacje i działalność na platformie społecznościowej. W opozycji do nich jest kontakt z nieodpowiednimi treściami, niebezpieczne wyzwania, które stają się nowym trendem oraz wchodzenie w interakcje z ludźmi, których tożsamość nie zawsze daje się łatwo zweryfikować.

Czy pozwolić dziecku korzystać z aplikacji TikTok?

Każdy wie, jak działają zakazy, szczególnie dla dzieci. I szczególnie wtedy, kiedy większość ich nie ma. Serwisy społecznościowe pochłaniają każdego, także dorosłych, więc również rodziców – co widzą dzieci. Dlaczego też ostry zakaz zdecydowanie lepiej zamienić na możliwość korzystania, ale pod warunkiem pełnej kontroli nad kontem dziecka. Kontrola rodzicielska jest kluczowa w dbaniu o bezpieczeństwo dziecka podczas korzystania ze wszystkich aplikacji. Kontroli rodzicielskiej powinny podlegać publikowane treści, prywatne wiadomości, obserwowane konta, komentarze oraz wszelkie aktywności. Jednocześnie, kontrola powinna przebiegać w atmosferze wzajemnego zaufania i szacunku, dziecko powinno być jej świadome i dobrowolnie się na nią zgodzić.

Przeczytaj też: Jak porozumiewać się z dzieckiem bez przemocy?

Jak zabezpieczyć konto dziecka na TikToku?

Bardzo wygodną opcją jest włączenie trybu bezpieczeństwa rodzinnego, który pozwala w pełni kontrolować konto dziecka (np. zarządzanie czasem przeznaczonym na korzystanie z aplikacji, kategoriami filmów) z poziomu konta rodzica. Wymaga to zainstalowania aplikacji TikTok na obu telefonach. Następnie w opcji ustawień (w prawym górnym rogu), w sekcji treści i aktywności, należy odszukać opcję parowania rodziny i wybrać opiekuna, a następnie – po przejściu tych kroków również na telefonie rodzica – zeskanować kod QR na urządzeniu dziecka. Przede wszystkim należy też pamiętać o ustawieniach prywatności i bezpieczeństwa użytkownika, personalizacji konta i ograniczeniu widoczności niektórych tiktoków, a także widoczności konta dziecka dla innych. Warto również uświadomić dziecko, że nazwa użytkownika nie musi zawierać jego prawdziwych danych.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w mediach społecznościowych?

Bezpieczeństwo dzieci w Internecie dotyczy nie tylko Twoich dzieci. To problem ogółu społeczności i istnieje na całym świecie, a wraz z rozwojem mediów i aplikacji pogłębia się coraz bardziej. Co możesz zrobić, by chronić swoje dzieci? Powinieneś zadbać o to, by Twoja pociecha była w pełni bezpieczna, sprawując większą kontrolę nad czasem spędzanym przed komputerem i treściami, z jakich korzysta, a przede wszystkim uświadamiać o zagrożeniach i być ciągłym wsparciem. To nie jest przewrażliwienie, szpiegowanie, nadopiekuńczość czy przesada. To po prostu ochrona, dbanie o prawidłowy rozwój, szczęście, bezpieczeństwo i pozytywne wartości dla dziecka.

Opublikowano: ;

Oceń:
4.2

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (3)


Gdy instalowałam aplikację pogodową, wyświetlił mi się komunikat o wiadomości wysłanej do mnie przez znajomego za pośrednictwem popularnej aplikacji Tik-tok. Zainstalowałem więc tego Tik-toka w celu dotarcia do tej wiadomości. Weszłam do aplikacji i zamiast wiadomości ujrzałam jakieś idiotyczne filmiki. Działo się tak za każdym razem, gdy otrzymywałam kolejne wiadomości niby od znajomych i wchodziłam tam by je przeczytać. Dzisiaj otrzymałam kolejną taką wiadomość. To co ujrzałam po otwarciu aplikacji głęboko mnie zniesmaczyło i uraziło. Zobaczyłam zdjęcie pornograficzne. Natychmiast odinstalowałam tą aplikację z mojego smartfonu. Jej twórcy powinni kontrolować treści przekazywane za jej pośrednictwem. Jestem za wolnością słowa, ale to co tam jest umieszczane i wyświetlane jest niedopuszczalne i karygodne. To jest łamanie prawa. Należy niepokoić się o dzieci i młodzież, ponieważ jest to aplikacja popularna w tej grupie wiekowej. Rodzice powinniście kontrolować dzieciom smartfony. Ja osobiście czuje się obrażona, tak jakby ktoś mi napluł w twarz. Do twórców Tik-toka straciliście raz na zawsze użytkownika i mam nadzieję, że stracicie ich wszystkich o ile się nie zmienicie.

#Obrażona przez Tik -toka Naprawdę!!! Bo wiesz żałuję ci

Czemu Tik Tok Nie jest dla dzieci a czy Tik Tok jest dostępny od wieku 10 lat

Może zainteresuje cię

Cezary – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Różyczka u dziecka – objawy i leczenie, powikłania choroby

 

Wychowanie przez sztukę – co daje dziecku kontakt ze sztuką?

 

Białe upławy w ciąży – obfite, grudkowate, serowate, wodniste upławy – jakie są przyczyny?

 

Atopowe zapalenie skóry u dziecka – czym smarować?

 

Niebieska Karta – rodzaje, przyczyny założenia, ile jest ważna

 

Jak pomóc nieśmiałemu dziecku?

 

Imiona na bierzmowanie – jakiego patrona wybrać?