Wielu rodziców coraz częściej decyduje się na alternatywny sposób nauczania dzieci – edukację domową. Czy to to samo, co zajęcia online, osławione w czasach pandemii? Zdecydowanie nie. Jedną z formą edukacji domowej jest Szkoła w Chmurze. Na czym polega, jak wygląda jej system i, co najważniejsze, czym się różni od tradycyjnej szkoły?
Szkoła w Chmurze – co to takiego, zasady, opinie, ceny, rekrutacja
Co to jest Szkoła w Chmurze?
Szkoła w Chmurze jest szkołą niepubliczną, która stawia na edukację domową. Jej oferta skierowana jest do rodziców i uczniów, którym z różnych powodów nie odpowiada tradycyjny model nauczania i system edukacji. Oparta jest wyłącznie na pracy w domu, co oznacza, że odpowiedzialność za naukę dzieci biorą na siebie rodzice.
Szkoła w Chmurze jest fundacją założoną przez Mariusza Truszkowskiego. On oraz zespół specjalistów, skupiający nauczycieli, doktorów i profesorów akademickich, stworzył platformę online, która umożliwia naukę w dobrej atmosferze, bez presji, z dala od tradycyjnego systemu nauczania, z dbałością o indywidualne kompetencje oraz rozwój własnych możliwości.
Czym jest edukacja domowa?
Edukacja domowa, inaczej nauczenie domowe (nazwa pochodzi od angielskiego słowa homeschooling,) jest alternatywną formą spełniania obowiązku szkolnego. Jak sama nazwa wskazuje, dziecko uczy się w domu, nie uczestniczy w zajęciach w tradycyjnej placówce szkolnej. Reasumując – edukacją domową nazywamy realizowanie obowiązku szkolnego poza placówką.
Proces nauczania dziecka w edukacji domowej spada na rodziców lub opiekunów, a dziecko oceniane jest na podstawie rocznych egzaminów kwalifikacyjnych.
Jak wygląda edukacja domowa?
Nauczanie domowe uzależnione jest od kreatywności rodziców, którzy mogą korzystać zarówno z tradycyjnych rozwiązań, jak i nowoczesnych metod edukacji.
Zrozumiale jest, że wielu rodziców nie czuje się na siłach, by uczyć własne dzieci i podporządkować temu cały plan dnia. Należy jednak podkreślić, że nie trzeba mieć wykształcenia pedagogicznego, odbytego szkolenia czy kursów, by móc kształcić swoje dziecko. Pamiętajmy, że w ramach edukacji domowej rodzice mogą korzystać z podręczników, książek, dodatkowych pomocy naukowych, prezentacji, jak i internetu.
Mimo iż nauczyciele przekazują rodzicom informacje dotyczące podręczników, to nie oznacza to, że zobowiązani są do korzystania z nich podczas kształcenia dziecka. Najważniejsze, by realizowali założenia podstawy programowej.
Zalety edukacji domowej
Coraz więcej rodziców decyduje się na rozpoczęcie edukacji domowej ze swoim dzieckiem. Powody, dla których podejmują taką, a nie inną decyzję, są różne. Najczęściej jednak kierują się tym, że edukacja domowa pozwala dziecku na naukę w znanym mu środowisku, co jest dla niego bardziej komfortowe.
Ponadto, tego rodzaju kształcenie jest bardziej wydajne. Dzieci poświęcają nauce około 3 godzin dziennie, a nie jak w szkole 5-7 godzin. Rodzice nie tracą czasu na sprawdzanie listy obecności, wypełnianie dokumentów czy dyscyplinowanie uczniów.
Dzięki temu dziecko ma więcej czasu na zajęcia dodatkowe, rozwijanie swoich zainteresowań, czytanie książek czy choćby nawet kreatywną zabawę. Uczy się w najlepszym dla siebie tempie, nie jest tłumione przez innych uczniów – zarówno zdolnych, jak i tych, którym przyswojenie wiedzy zajmuje więcej czasu.
Dziecko może uczyć się tego, co je ciekawi, nie jest do niczego zmuszane, porównywane z innymi uczniami. Danego dnia przyswaja określoną ilość wiedzy – taką, jaką rodzice uznają za stosowną i wystarczającą.
Czy domowe nauczanie jest lepszym rozwiązaniem niż tradycyjna szkoła? Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. Jest na pewno inna – dla jednych to lepsza alternatywa, a dla innych gorsza opcja.
Edukacja domowa a podstawa programowa
W edukacji domowej odpowiedzialność za proces nauczania dzieci biorą na siebie rodzice lub prawni opiekunowie. Należy jeszcze raz podkreślić – dzieci korzystające z trybu nauczania domowego muszą zostać zapisane do tradycyjnej szkoły. Mimo iż nie uczęszczają na tradycyjne lekcje, formalnie są uczniami.
Zobowiązani są do stacjonarnego zdawania egzaminów klasyfikacyjnych, które sprawdzają wiedzę zdobytą podczas nauczania zdalnego. Uczeń nie bierze udziału w sprawdzianach, testach, klasówkach, ani nie podlega żadnym innym formom oceniania wewnątrzszkolnego. Mimo iż nauczanie ma miejsce poza murami szkoły, jest objęte ściśle określonym programem – takim samym jak tradycyjne lekcje w szkole.
Czy edukacja domowa jest legalna?
Rozwiewając wszelkie wątpliwości – edukacja domowa jest legalna. W Polsce istnieje obowiązek edukacji, są nim objęte dzieci i młodzież od 6. do ukończenia 18. roku życia. Jednak od 1991 roku obowiązek edukacji można wypełniać poza szkołą. Zgodnie z ustawą o systemie oświaty z 19 marca 2009 roku, na wniosek rodziców/opiekunów prawnych dyrektor szkoły, do której dziecko zostało przyjęte, może zezwolić na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą.
Rozpoczęcie edukacji domowej wymaga od rodziców zapisania dziecka do konwencjonalnej szkoły i uzyskania zgody dyrektora na rozpoczęcie wspomnianej formy nauki. Należy podkreślić, że edukację domową może rozpocząć każde dziecko, niezależnie od stanu zdrowia – w przeciwieństwie do nauczania indywidualnego. O takowym mówimy wtedy, gdy stan zdrowia ucznia uniemożliwia mu uczęszczanie do placówki szkolnej.
Na czym polega Szkoła w Chmurze?
W Szkole w Chmurze nie ma planu lekcji ani zajęć z nauczycielami. Uczniowie uczą się we własnym tempie, skupiając się na tym, co ich najbardziej interesuje. „W Chmurze” można skończyć zarówno szkołę podstawową, jak i liceum.
Uczniowie Szkoły w Chmurze podchodzą do rocznych sprawdzianów (także matury) – wyniki egzaminów stanowią podstawę do promocji do kolejnej klasy. Uczeń otrzymuje świadectwo wyłącznie z ocenami z egzaminów – nic innego nie jest oceniane, nie ma też ocen z zachowania. Wygląda ono tak samo, jak w zwykłej szkole i wysyłane jest pocztą.
Ideą Szkoły w Chmurze jest umożliwienie kształcenia się na własną rękę, na własnych zasadach i we własnym tempie. W tradycyjnej szkole nie wszystkie przedmioty są dla każdego równie ważne, dodatkowo podstawa programowa jest mocno przeładowana, co przekłada się na ilość zadań domowych i znaczne ograniczenie dzieciom czasu na rozwój pasji i zainteresowań. Często nauka w szkole jest mało efektywna – klasy są zbyt liczne i każdy uczeń prezentuje inny poziom. Nie ma więc możliwości na poszerzanie horyzontów, uczniowie nie są traktowani indywidualnie. Do tego dochodzą relacje rówieśnicze, które także niejednokrotnie bywają źródłem problemów, przekładając się na samopoczucie i system wartości.
Szkoła w Chmurze opiera się na tym, co interesuje każdego ucznia. Pozostałe przedmioty zalicza się w wersji minimalnej na platformie. Skupia podstawę programową, na której realizację każdy uczeń ma odpowiednią dla siebie ilość czasu i sam wybiera, czego i kiedy się uczy. Po zapisaniu do Szkoły w Chmurze otrzymuje się dostęp do materiałów edukacyjnych przystosowanych do poziomu nauczania. Uczniowie nie łączą się z nauczycielami online – pracują sami, przy pomocy i wsparciu rodziców. Rok szkolny kończą ustnym i pisemnym egzaminem, zaś w ciągu roku szkolnego nie ma sprawdzianów czy kartkówek, co oznacza, że nie ma także ocen.
W Szkole w Chmurze nie obowiązuje plan lekcji – nauka jest dostosowana do rytmu dnia każdego dziecka, przebiega całkowicie indywidualnie. Materiał można realizować w wybranej przez siebie formę. Podstawowych przedmiotów (język polski, matematyka, język angielski), uczniowie uczą się przez cały rok, z kolei innych, jak historia czy geografia, mogą się uczyć się w zależności od potrzeby i chęci, w dowolnym czasie. Do podstawy programowej nie wlicza się przedmiotów artystycznych ani wychowania fizycznego – ich realizacja zależy wyłącznie od dobrych chęci dziecka i rodzica.
W Szkole w Chmurze współpracuje się z kadrą pedagogiczną. Oferuje ona kontakt z nauczycielami czy psychologami, można również uczęszczać na warsztaty. W nauczaniu początkowym od I do III klasy szkoły podstawowej dzieci nie logują się na platformę. Otrzymują pomoce naukowe, wsparcie nauczycieli oraz drzewo kompetencji, które ma ułatwić poruszanie się po świecie edukacji domowej. Naukę online zaczyna się od IV klasy szkoły podstawowej.
Szkoła w Chmurze przede wszystkim stawia na rozwój indywidualnych kompetencji, które w dzisiejszym, szybko zmieniającym się świecie uważa za o wiele bardziej wartościowe i które w większym stopniu zapewniają powodzenie w dorosłym życiu niż wiedza wyniesiona z książek.
Kto może chodzić do Szkoły w Chmurze?
Szkoła w Chmurze jest idealnym rozwiązaniem dla tych uczniów, którzy – poza obowiązkową nauką – prowadzą aktywne życie pozaszkolne, rozwijając się sportowo czy artystyczne, ale nie tylko. To również alternatywa dla tych dzieci, które z różnych powodów nie odnajdują się w klasycznym modelu szkoły i edukacji, ze względu na różne fobie, przykre doświadczenia czy problemy zdrowotne lub będące w trudnej sytuacji materialnej, która nie pozwala na naukę w prywatnej czy innej, odpowiednio przystosowanej placówce.
Do Szkoły w Chmurze może uczęszczać każde dziecko, niezależnie od miejsca zamieszkania czy sytuacji życiowej. Organizowane są spotkania integracyjne, pozwalające na wymianę doświadczeń między uczniami i utrzymywanie kontaktów rówieśniczych.
Ile kosztuje szkoła w Chmurze?
Nauka w Szkole w Chmurze jest całkowicie darmowa. Finansowana jest z dotacji oświatowej Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz z dobrowolnych datków rodziców.
Jak dostać się do Szkoły w Chmurze?
Rekrutacja do Szkoły w Chmurze trwa do końca sierpnia, nie ma możliwości zapisów w trakcie roku szkolnego. Szkoła przeznaczona jest dla osób objętych obowiązkiem szkolnych, które nie ukończyły 18. roku życia. Aby zapisać się do Szkoły w Chmurze, należy wypełnić elektroniczny formularz, a następnie wydrukować otrzymany na maila wniosek, uzupełnić go o podpisy rodziców oraz dołączyć zdjęcie dziecka do legitymacji, a następnie wysłać.
Szkoła w Chmurze ma swoje stacjonarne placówki w Warszawie.
Edukacja domowa – wady i zalety Szkoły w Chmurze
Szkoła w Chmurze, jak i cała idea edukacji domowej, ma swoich zwolenników i przeciwników. W drugiej grupie znajduje się sam minister Czarnek wraz ze swoim zespołem. Z kolei w pierwszej – wielu rodziców, którzy pragną zapewnić swoim dzieciom jak najlepszą ścieżkę edukacji, ale nie jest im po drodze z tradycyjnym modelem nauczania.
Szkoła online to także szansa dla wszystkich tych, którzy z różnych powodów nie mogą uczęszczać do tradycyjnej szkoły. Wymaga jednak ogromu samodyscypliny, czasu i zaangażowania rodziców, i – wbrew idei wolności – stanowi pewne ograniczenie w kontaktach z rówieśnikami. Zdecydowanie jest to szkoła dla dzieci, które lubią uczyć się domu i mają sporo samozaparcia, by pracować samodzielnie.
Szkoła w Chmurze z pewnością nie jest uniwersalnym rozwiązaniem dla każdego. Dobrze jednak, że istnieje taka alternatywna forma edukacji, dająca dzieciom możliwość wyboru.
współpraca: Klaudia Kierzkowska
Bibliografia
- Ustawa o systemie oświaty z 19 marca 2009 roku.
- Wiesław Stebnicki "Edukacja domowa. Edukacja przyszłości". Wyd. 2014 r.
Roksana Krysa
dziennikarka
Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.
Komentarze i opinie (2)
opublikowany 15.02.2024
opublikowany 05.11.2024