To oczywiste, że nie każda lekcja w szkole należy do ulubionych. Jedni nie przepadają za matematyką, inni z kolei z niechęcią chodzą na historię. Niestety, taki już los ucznia, że – czy się podoba, czy nie – musi uczęszczać nawet na te lekcje, których nie lubi. Jest jednak pewien wyjątek – lekcja religii. Wbrew przekonaniu niektórych, z lekcji religii w szkole można zrezygnować i – robiąc to w odpowiedni sposób – nie niesie to za sobą żadnych konsekwencji. Jak zrezygnować z lekcji religii? Jak napisać oświadczenie o rezygnacji z religii?
Rezygnacja z religii – jak wypisać dziecko z religii? Wzór oświadczenia
Czy religia jest przedmiotem obowiązkowym w szkole?
Religia w szkole nie jest przedmiotem obowiązkowym. Zgodne z obowiązującym prawem, religia w szkole jest przedmiotem fakultatywnym, co oznacza, że udział w zajęciach jest dobrowolny. I choć zazwyczaj pojawia się w planie lekcji jak każdy inny przedmiot, bez wcześniejszego „pytania” zainteresowanych o chęć uczestnictwa, chodzenie na religię nie jest konieczne, co więcej – żaden uczeń nie może zostać przymuszony do udziału w zajęciach z religii, a rezygnacja z uczestnictwa w zajęciach nie może być powodem jakichkolwiek dyskryminacji.
Czy można zrezygnować z religii w szkole?
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 roku, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 września 2017 roku, w publicznych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych, nauka religii lub etyki w szkole jest organizowana na życzenie rodziców. W praktyce jednak, przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego nikt nie pyta rodziców o zdanie – religia jest ujęta w planie lekcji, nie zostawiając wyboru. Można z niej jednak wypisać dziecko.
Z lekcji religii w szkole można zrezygnować i nie wymaga to podawania żadnej konkretnej przyczyny. Jeśli rodzice nie chcą, by ich dziecko uczęszczało na lekcję religii, wystarczy zanieść do szkoły odpowiednie oświadczenie. Pełnoletni uczeń może z kolei sam zadecydować o rezygnacji z lekcji religii.
Przyczyną rezygnacji z uczestnictwa w nauce religii w szkole może być wiele. Co oczywiste, nie każde dziecko wychowywane jest w wierze katolickiej, więc i nie każde musi brać udział w zajęciach z religii. Ponadto, rodzice mogą mieć obiekcje co do sposobu organizowania nauki religii w szkole lub też stracili zaufanie do instytucji Kościoła i nie zgadzają się z tym, co proponują władze kościelne. W takiej sytuacji mają prawo podjąć decyzję o tym, by wypisać dziecko z religii. Aby nie musiało uczęszczać na lekcje, ale zarazem nie mało nieobecności, w niektórych szkołach wymagane jest oświadczenie o rezygnacji z nauki religii w formie pisemnej.
Co w miejscu religii?
Zazwyczaj plan zajęć organizowany jest tak, by lekcja religii nie odbywała się w środku zajęć, właśnie ze względu na fakt, że nie każde dziecko będzie w niej uczestniczyło. Jeśli religia jest pierwszą lekcją według planu – uczeń najprawdopodobniej będzie zwolniony z przychodzenia na podaną w planie godzinę i zacznie lekcje o godzinę później. Jeśli religia jest ostatnią lekcją – wówczas zostanie zwolniony do domu lub też spędzi czas w świetlicy szkolnej, jeśli jest do niej zapisany.
Niestety, bywa i tak, że ze względów organizacyjnych, lekcja religii w szkole odbywa się pomiędzy innymi lekcjami. Wówczas uczniowie, którzy na nią nie uczęszczają, powinni mieć zorganizowane inne zajęcia, a na pewno zagwarantowaną opiekę. W praktyce najczęściej mają po prostu czas wolny, który spędzają w świetlicy. Wszystko zależy od placówki – są to indywidualne rozwiązania dla każdej szkoły. Jeśli w szkole jest spora grupa dzieci nieuczęszczających na religię, w sprawie warunków warto porozmawiać z dyrekcją – być możne uda się zorganizować alternatywne zajęcia, by uczniowie nie musieli bezproduktywnie spędzać czasu w szkole.
Prawdopodobnie niebawem uczniowie, którzy nie będą uczestniczyli w lekcjach religii, będą musieli brać udział w obowiązkowych zajęciach z etyki. Jednak lekcje religii nadal będą zupełnie dobrowolne.
Jak napisać rezygnację z lekcji religii?
Aby uczeń nie miał nieprzyjemności związanych z nieobecnością na lekcjach religii, konieczne jest sporządzenie przez rodziców odpowiedniego pisma. Wniosek o wypisanie dziecka z zajęć religii w szkole jest oficjalnym dokumentem musi być napisany według określonych zasad. Co powinno zawierać oświadczenie o rezygnacji z religii?
- datę oraz miejscowość;
- imię/imiona i nazwisko/nazwiska rodziców, opiekuna prawnego lub pełnoletniej osoby uczącej się oraz adres zamieszkania;
- dane kontaktowe rodzica/rodziców, opiekuna prawnego lub pełnoletniej osoby uczącej się: numer telefonu, e-mail;
- nazwę funkcji, imię i nazwisko osoby decyzyjnej (pismo kieruje się do dyrektora szkoły lub przedszkola);
- pełną nazwę i adres placówki szkolnej lub przedszkolnej;
- tytuł pisma, np. oświadczenie o rezygnacji z uczestnictwa w lekcji religii;
- treść pisma. Może być następująca:
- Na podstawie § 1 ust. 2 w zw. z ust. 1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. 2020 poz. 983 t.j. z dnia 03.06.2020[) oświadczam/y, że zmieniam/y swoje/nasze życzenie w sprawie uczestniczenia syna/córki/pozostającego (-cej) pod moją/naszą opieką** tj. ucznia klasy……………...……… w lekcjach religii i rezygnuję/my z udziału dziecka w powyżej wymienionych zajęciach z dniem..........................***
* Nazwa szkoły lub przedszkola.
** Niepotrzebne skreślić.
*** Dowolny dzień wybrany przez rodzica lub opiekuna.
- czytelne podpisy rodziców/rodzica, opiekuna prawnego lub pełnoletniej osoby uczącej się.
WARTO WIEDZIEĆ!
Wniosek rodziców czy też pełnoletniego ucznia nie musi zawierać konkretnych powodów rezygnacji z religii – nie ma żadnego obowiązku, by tłumaczyć swoją decyzję. Wszelkie pytania o wiarę należy traktować jak pytania o kwestie intymne i są one całkowicie bezprawne. Oczywiście, powód można napisać, szczególnie, jeśli wynika on z nieodpowiedniego zachowania osoby prowadzącej zajęcia czy też formy lekcji. W innym wypadku ujawnienie powodów jest wyłącznie wolą rodziców lub ucznia.
WAŻNE!
Jeśli pismo zawiera wszystkie niezbędne informacje, dyrektor nie ma prawa odrzucić wniosku rodziców, słowem – nie może zmusić do uczestnictwa w lekcji religii ani domagać się dodatkowych wyjaśnień.
Czy można się wypisać z religii pod koniec roku?
Z religii można się wypisać w dowolnym momencie w trakcie roku szkolnego, także pod koniec roku szkolnego. Warto jednak zrobić to na początku roku szkolnego, jeśli ma się pełne przekonane do niechęci udziału w zajęciach – wówczas dziecko nie będzie traciło czasu na zajęcia, nie będzie też miało nieobecności, jeśli na nie nie przyjdzie.
Religia w szkole to wychowanie w wierze. Nie jest przedmiotem, który decyduje o przejściu ucznia do kolejnej klasy. Jednak ocena z tego przedmiotu jest wliczana do średniej ocen i wpisywana na świadectwie szkolnym pod oceną z zachowania. Co w takim razie z ocenami, jeśli rodzic wypisze dziecko z zajęć w środku roku? Oto, co mówi Ministerstwo Edukacji Narodowej:
„Jeśli rezygnacja z udziału ucznia w nauce religii lub etyki nastąpi w trakcie roku szkolnego przed terminem klasyfikacji rocznej, uzyskane oceny śródroczne nie będą brane pod uwagę i uczeń nie otrzyma na koniec roku oceny z tego przedmiotu”.
Słowem – w miejscu oceny z religii będzie kreska oznaczająca, że uczeń nie brał udziału w zajęciach.
Jakie są konsekwencje wypisania dziecka z religii?
Niejeden rodzic zastanawia się nad konsekwencjami tego, że jego dziecko nie chodzi na religię. Z punktu widzenia prawnego czy edukacyjnego – konsekwencji nie ma żadnych i uczeń nie może być w żaden sposób napiętnowany. Należy jednak liczyć się z tym, że dziecko nie będzie mogło przystąpić do sakramentów – komunii świętej, pokuty, pojednania czy bierzmowania, ponieważ nie bierze udziału w katechizacji i nie uczestniczy w przygotowaniach do sakramentów.
Roksana Krysa
dziennikarka
Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.
Komentarze i opinie (1)
opublikowany 09.09.2024