Podmiot – czym jest, jak go znaleźć w zdaniu, rodzaje i przykłady podmiotów

Wiedza o tym, czym jest podmiot, to absolutna podstawa, jeśli chodzi o naukę języka polskiego. Warto więc przyswoić najwięcej informacji na jego temat. Czym jest podmiot i jaką funkcję pełni w zdaniu? Jak go znaleźć i czy posiada jakieś rodzaje? Oto najważniejsze informacje o podmiocie, które przydadzą się nie tylko w szkole.

  • 0.0
  • 0
  • 0

Co to jest podmiot?

Podmiot jest to nadrzędna część zdania, która wskazuje na osobę, rzecz lub zjawisko, czyli na wykonawcę czynności, obiekt lub proces, wyrażony w orzeczeniu. Podmiot odpowiada na pytania: „kto?”, „co?”.

Rodzaje podmiotu

Wyróżnia się pięć rodzajów podmiotów: podmiot gramatyczny, podmiot logiczny, podmiot domyślny, podmiot szeregowy i podmiot towarzyszący.

Podmiot gramatyczny – wyrażony jest w mianowniku i odpowiada na pytania „kto?”, „co?”. Wyrażony jest rzeczownikiem lub zaimkiem i jest najczęstszy w zdaniu.

Przykłady:

Mama zrobiła obiad – podmiotem gramatycznym jest mama.

Pies głośno szczeka.

Drzewa kołyszą się na wietrze.

Zobaczył to tylko Łukasz.

Podmiot logiczny – wyrażony jest w rzeczownikiem lub inną odmienną częścią mowy w dopełniaczu i odpowiada na pytania „kogo?”, „czego?”. Występuje w zdaniach, w których mowa o nadmiarze, braku lub nieobecności kogoś/czegoś.

Przykłady:

Nie ma dymu bez ognia.

Zabrakło jej mleka.

Tam było mnóstwo owoców.

Podmiot domyślny – nie ma go bezpośrednio w zdaniu, ale domyślamy się go z formy orzeczenia.

Przykłady:

Wróciliśmy do domu. (my)

Przecież zaraz wrócę. (ja)

Nie gadaj! (ty)

Podmiot szeregowy – wskazuje na kilku wykonawców czynności, którzy pozostają ze sobą w stosunku współrzędnym. Wyrażony jest kilkoma rzeczownikami lub zaimkami w mianowniku, a połączony spójnikiem, zazwyczaj łącznym „i”.

Przykłady:

Kasia, Ola i Janek grali w klasy

Ser i salami są najlepszymi dodatkami.

Mama i tata byli zachwyceni.

Podmiot towarzyszący – to rodzaj podmiotu, który wskazuje na kilku wykonawców, ale zazwyczaj jeden z nich jest główny. Składa się z dwóch rzeczowników połączonych przyimkiem „z” (pierwszy jest wyrażony w mianowniku, a drugi w narzędniku) i może być określony orzeczeniem zarówno w liczbie pojedynczej – jeśli pierwszy wykonawca czynności był w czymś ważniejszy – lub w liczbie mnogiej, jeśli udział wykonawców był równorzędny. Podmiot towarzyszący jest nietypowym rodzajem podmiotu.

Przykłady:

Ojciec z synem pojechali na wakacje.

Kasia z Basią malują pokój.

Matka z dziećmi wyszła na spacer.

W języku polskim funkcjonują również zdania bezpodmiotowe, w których trudno wskazać wykonawcę czynności – nie zawierają bowiem podmiotu. Zazwyczaj mają orzeczenia, które wyrażone są formami bezosobowymi czasowników, zakończonymi na -no, -to lub wyrażeniami, takimi jak: uprasza się, zanosi się, mówi się. Dotyczą najczęściej zjawisk przyrody lub wskazują na czynności nieokreślonych osób i odczuć.

Przykłady:

Mówi się o tym człowieku.

Zanosi się na burzę.

UWAGA!

Omawiając utwory literackie, szczególnie poezję, można się spotkać z terminem „podmiot liryczny”. Jest to osoba mówiąca w utworze lirycznym. Może być w liczbie pojedynczej – wówczas mówi się „ja liryczne” lub w liczbie mnogiej, jako podmiot zbiorowy, kiedy wypowiada się w imieniu jakiejś zbiorowości, np. narodu, pokolenia. Tak pojmowany podmiot nie jest częścią mowy, a – można powiedzieć – bytem.

Jak się określa podmiot?

Podmiot w zdaniu może być wyrażony rzeczownikiem lub zaimkiem, najczęściej w mianowniku.

Czy osoba jest podmiotem?

Zarówno w języku polskim, jak i w ujęciu filozoficznym czy prawnym, osoba może być podmiotem. W języku polskim podmiot wskazuje na wykonawcę czynności, którym może być osoba, np. Tata ugotował obiad, Nauczyciel zrobił sprawdzian, Kasia z Basią jeżdżą na rolkach. Jak zostało wspomniane, osoba mówiąca w wierszu również jest podmiotem (lirycznym).

Nie jest to jednak regułą – podmiotem może być również rzecz lub zwierzę, np. Szklanka stoi na stole, pies szczeka za płotem. Dotyczy to również poezji.

Z kolei w filozoficznym ujęciu, podmiotem jest ten, który poznaje, w przeciwieństwie do tego, co jest poznawane (przedmiotu), zaś w świetle prawa – osoba fizyczna lub prawna mogąca mieć prawa i obowiązki.

Jak znaleźć podmiot w zdaniu? Jak wygląda podmiot?

Aby znaleźć podmiot w zdaniu, najpierw należy wskaza część zdania, jaką jest orzeczenie, wskazujące na czynność. Następnie należy zadać pytanie o to, kto tę czynność wykonuje.

Dla przykładu:

Ania gotuje obiad.

Orzeczenie: Co robi? Co się z nim dzieje? – gotuje

Podmiotem będzie ten, kto wykonuje czynność z orzeczenia, czyli ten, KTO gotuje. Podmiotem jest więc Ania.

Najczęściej w zdaniu pojawia się podmiot gramatyczny – można powiedzieć, że jest to najbardziej podstawowy rodzaj podmiotu. Warto jednak znać wszystkie rodzaje i umieć wskazać je w zdaniu.

Bibliografia

 
  1. https://www.ortograf.pl/zasady-pisowni/podmiot#google_vignette
  2. https://www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/ojczysty-dodaj-do-ulubionych/ciekawostki-jezykowe/PODMIOT_i_jego_geneza,cltt,p
  3. https://zpe.gov.pl/a/bez-klopotu-rozpoznasz-typy-podmiotow/D19dafL4P
  4. https://aniakubica.com/skladnia/podmiot/
  5. https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Podmiot-zbiorowy-a-podmiot-szeregowy;20305.html
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Witamina K dla noworodka (domięśniowo i doustnie) – dlaczego jest tak ważna?

 

Chrypka u dziecka – przyczyny, leczenie i domowe sposoby na zachrypnięty głos dziecka

 

Czerwone policzki u dziecka – jakie mogą być przyczyny u dzieci w różnym wieku?

 

Poród po terminie – jakie są powikłania i jak zapobiec ciąży przenoszonej?

 

Największe rzeki w Polsce – lista i krótka charakterystyka dla uczniów

 

Aleksandra – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Bakterie w moczu w ciąży – co oznacza i jak leczyć bakteriomocz w ciąży?

 

Wymaz z gardła i wymaz z nosa u dziecka – kiedy wykonać i jak przebiega posiew z gardla i nosa?