Wiedzę dotyczącą krajów europejskich i ich stolic powinien posiadać każdy Europejczyk i nie tylko. Stolicą jest główne miasto w danych krajach, bądź okręgach. To w stolicach znajdują się organy organizacyjne, takie jak rząd, parlament, jak również placówki dyplomatyczne innych państw. Ponadto, stanowią one często centrum biznesowe i kulturalne.
Kraje Europy i ich stolice
Ile jest krajów w Europie?
W Europie znajdują się 46 niepodległych państw, ale tylko 44 stolic oraz 2 państwa niepodległe. Do tego należy doliczyć 7 terytoriów zależnych.
Stolica jest głównym miastem danego kraju, jednak w szczególnych przypadkach funkcje stolicy mogą pełnić dwa miasta. Zjawisko określa się mianem stolicy podzielonej. Dla przykładu urzędy administracyjne Holandii pełnią jednocześnie Amsterdam i Haga.
Stolicą z największą liczbą osób zamieszkujących jest Moskwa, a kolejne miejsce zajmuje Londyn. Co do najstarszej stolicy Europy wciąż trwają spory. Prawdopodobnie jest to Belgrad, ale rozważa się również Ateny.
Jakie są państwa w Europie?
Spośród wszystkich państwa europejskich największą powierzchnię ma Rosja, a najmniejszą Watykan. Odpowiednio najwięcej mieszkańców ma Rosja, a najmniej Watykan.
2 państwa de facto niepodległe w Europie to Kosowo (stolica Prisztina) oraz Naddniestrze (stolica Tyraspol). To, że kraje te są de facto niepodległe w Europie oznacza, że nie posiadają pełnego uznania międzynarodowego, ale kontrolują swoje terytoria. Ponadto, w Europie znajduje się 7 państw zależnych, co oznacza, że są prawnie zależne od innego państwa, ale nie znajdują się na obszarze tego kraju. W Europie są to: Gibraltar, Guernsey, Jersey, Wyspa Man (zależne od Wielkiej Brytanii), Jan Mayen i Svalbard (zależne od Norwegii), a także Wyspy Owcze (zależne od Danii).
Ile krajów jest w Unii Europejskiej?
Spośród 44 państw w Europie, 27 krajów należy do Unii Europejskiej. Są to kolejno: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy. Gospodarczo-polityczny związek tych państw nazywamy Unią Europejską.
Czy znasz kraje Europy?
Poznanie państw Europy, ich stolic, jak również dowiedzenie się, które kraje ze sobą sąsiadują, umożliwia polityczna mapa Europy. Na mapie politycznej Europy można zobaczyć, gdzie na kontynencie europejskim leży dane państwo i czy na przykład ma dostęp do morza. Mapa zmieniała się wraz z upadkiem i tworzeniem nowych państw. Tych procesów było w Europie bardzo dużo.[1]
Na politycznej mapie Europy każdy kraj jest prezentowany odrębnym kolorem. Na mapie tej znajdują się skrócone nazwy państw i umieszczono na niej również terytoria zależne (wraz z podanymi w nawiasach państw, od których są zależne). Linia kreskowana na mapie politycznej obrazuje umowną granicę pomiędzy Europą, a innymi kontynentami.
Poniżej przedstawiamy nazwy krajów Europy wraz ze stolicami:
- Albania – Tirana,
- Andora – Andorra la Vella,
- Austria – Wiedeń,
- Belgia – Bruksela,
- Białoruś – Mińsk,
- Bośnia i Hercegowina – Sarajewo,
- Bułgaria – Sofia,
- Chorwacja – Zagrzeb,
- Czarnogóra – Podgorica,
- Czechy – Praga,
- Dania – Kopenhaga,
- Estonia – Tallin,
- Finlandia – Helsinki,
- Francja – Paryż,
- Grecja – Ateny,
- Hiszpania – Madryt,
- Holandia – Amsterdam,
- Irlandia – Dublin,
- Islandia – Rejkiawik,
- Liechtenstein – Vaduz,
- Litwa – Wilno,
- Luksemburg – Luksemburg,
- Łotwa – Ryga,
- Macedonia – Skopje,
- Malta – Valletta,
- Mołdawia – Kiszyniów,
- Monako – Monako,
- Niemcy – Berlin,
- Norwegia – Oslo,
- Polska – Warszawa,
- Portugalia – Lizbona,
- Rosja – Moskwa,
- Rumunia – Bukareszt,
- San Marino – San Marino,
- Serbia – Belgrad,
- Słowacja – Bratysława,
- Słowenia – Lublana,
- Szwajcaria – Berno,
- Szwecja – Sztokholm,
- Ukraina – Kijów,
- Watykan – Watykan,
- Węgry – Budapeszt,
- Wielka Brytania – Londyn,
- Włochy – Rzym.
Warto wiedzieć, że na mapie świata znajdują się państwa zaledwie częściowo umiejscowione na terenie Europy, jednak zwyczajowo uznawane za azjatyckie. Są to Turcja (stolica – Ankara) oraz Kazachstan (stolica Astana). Co ciekawe, kraje te uczestniczą w europejskich rozgrywkach sportowych. Ponadto należy pamiętać również o Rosji, której większość powierzchni leży w Azji, choć większość mieszkańców osiedliła się w części europejskiej. W przypadki Turcji i Kazachstanu większość mieszkańców zamieszkuje część azjatycką państwa.
Bibliografia
- Atlas Świata, red. Olejniczak M., Szulżycka A.
Anna Chmielewska
pedagog
Pedagog, terapeuta pedagogiczny, surdopedagog, redaktor. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, interesuje się między innymi psychologią dziecka, dialogiem motywacyjnym, mediacjami, technikami szybkiego zapamiętywania. Autorka dziesiątek artykułów ułatwiających czytelnikowi zrozumienie mechanizmów rozwoju i wychowania dziecka oraz wspierających w rodzicielstwie.
Komentarze i opinie (1)
opublikowany 07.08.2024