Lubimy świętować i każda okazja jest dobra, aby uczynić dany dzień przyjemniejszym i bardziej znośnym. Kartki kalendarza zapełnione są różnymi, nieraz naprawdę dziwnymi świętami. I tak, mamy: Dzień Kaca, Dzień Piegów, Dzień Jeża, Dzień Dziwaka, a w szkołach obchodzimy np. Dzień Kropki czy Dzień bez plecaka. Czym jest to ostatnie święto, na czym polega i kiedy wypada? I najważniejsze – co w takim razie zabrać do szkoły zamiast tytułowego plecaka, aby było kreatywnie, ale też żeby wszystkie przybory szkolne znalazły swoje miejsce? Podpowiadamy!
Dzień bez plecaka – co to jest, kiedy wypada, co zabrać zamiast plecaka?
Dzień bez plecaka – co to takiego?
Dzień bez plecaka, znany za granicą jako „No Backpack Day” , to wyjątkowe święto dla społeczności szkolnej. W tym dniu uczniowie mają za zadanie przyjść do klasy bez tradycyjnych plecaków i tornistrów, jednak nie może zabraknąć żadnej rzeczy, która zwykle w takim plecaku znajduje swoje miejsce.
Zatem: książki, zeszyty, kredki, piórniki, śniadaniówki i buty na zmianę, muszą być przyniesione w czymś innym, alternatywnym. Co najważniejsze – im na bardziej szalony pomysł dzieci wpadną, tym lepiej. Kreatywność może zostać nagrodzona!
Bo o kreatywność i dobrą zabawę w tym dniu również chodzi (nie jest to oczywiście główny powód i cel tego święta, o czym można przeczytaj w kolejnym akapicie). Szkoła nie powinna kojarzyć się tylko z dyscypliną – czas na uśmiech i frajdę jest równie ważny. Tym bardziej, że akurat aktywne wzięcie udziału w takim wydarzeniu, jak Dzień bez plecaka, nie wyklucza nauki – zajęcia lekcyjne są przeprowadzane z taką samą starannością. A że książki na ławkę zostaną wyjęte nie z tornistra, a np. z worka na śmieci, wózka na zakupy, kosza na pranie, walizki czy pudełka po odkurzaczu – to już inna sprawa.
Skąd wziął się Dzień bez plecaka?
Jest jeszcze inny cel tego dnia. Dzień bez plecaka „przyszedł” do nas ze Stanów Zjednoczonych za sprawą małej Mongai Fankam – wówczas kilkuletniej Amerykanki, która jako dziecko jeździła ze swoją mamą do rodzinnego Kamerunu. Tam zobaczyła, z jak wielkimi trudnościami borykają się ubogie dzieci.
Zainteresowała tym tematem nauczycieli i społeczność szkolną we własnej szkole i z ich pomocą zorganizowała pierwszą akcję mającą na celu zwrócenie uwagi na trudne warunki bytowe uczniów na całym świecie. Jak się okazało, są kraje, gdzie istnieje problem z dostępem do edukacji milionów dzieci. Nie stać ich na kolorowe piórniki, drogie plecaki. Do szkoły chodzą pieszo nawet wiele kilometrów, a przybory szkolne noszą w niewygodnych, plastikowych torbach. Stąd w USA w trakcie No Backpack Day dzieci chodzą bez tornistrów, za to z wieloma dziwnymi przedmiotami. Pomysły uczniów ogranicza tylko ich wyobraźnia.
Święto to zyskało popularność na całym świecie, również w polskich szkołach, i do Dnia bez Plecaka dołączają kolejne szkoły. Również nauczyciele przychodzą wtedy bez swoich toreb. Wszystko po to, aby wspólnie się bawić, a jednocześnie budować świadomość społeczną i mieć pretekst do rozmów o trudnych sprawach.
Kiedy przypada Dzień bez plecaka?
Dzień bez plecaka nie ma swojej ustalonej daty. Samorząd uczniowski w każdej szkole może zdecydować się na dowolny termin, tak, aby nie kolidował on z harmonogramem pracy danej instytucji edukacyjnej.
Przeważnie jednak wybierany jest termin wiosenny albo wczesnojesienny – wtedy aura nie powinna sprawiać problemów, aby tego dnia przyjść do szkoły z alternatywnym przedmiotem, w którym znajdą miejsce wszystkie artykuły szkolne i potrzebne przybory. W Stanach Zjednoczonych, skąd pochodzi to zabawne święto, No Backpack Day jest organizowany najczęściej 21 marca, 1 kwietnia lub 1 czerwca. Podobne terminy wybierane są w Polsce – okolice Dnia Dziecka lub w Dniu Wagarowicza.
W czym przenosić przybory szkolne podczas Dnia bez plecaka – podpowiedzi
W pełni wyposażone plecaki aż uginają się od zawartości. Czasami rodzice zastanawiają się, czy ich dzieci nie noszą w nich przypadkiem kamieni. W czym jednak zabrać te wszystkie rzeczy, kiedy nie można dźwigać ich na plecach?
Oto pomysły, które sprawdziły się w szkołach:
- transporter dla kota,
- walizka,
- wózek sklepowy,
- nadmuchany ponton,
- kosz wiklinowy,
- niebieska torba z Ikei,
- futerał na duży instrument (np. gitarę lub wiolonczelę),
- przenośna lodówka turystyczna,
- wózek dla dzieci lub dla lalek,
- szuflada wyjęta z szafki,
- kana na mleko,
- taczka,
- skrzynka narzędziowa,
- podbierak do ryb,
- klatka dla ptaka,
- akwarium,
- garnek,
- miska na pranie lub wiadro.
Im pomysł wydaje się dziwniejszy, tym lepiej. Często w tym dniu w szkole organizowany jest konkurs na najlepsze „zastępstwo dla plecaka” – tu wygrywa najbardziej kreatywne zastosowanie. Inną nagrodą jest zwolnienie z odpytywania tych uczniów, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w tej zwariowanej zabawie.
W ubiegłym roku w jednej ze szkół podręczniki zostały spakowane do pufy na kółkach i to rozwiązanie zostało uhonorowane pierwszą nagrodą. A jak będzie w tym roku w Twojej szkole lub szkole Twojego dziecka? Wiesz już, co weźmiesz w Dzień bez plecaka?
Bibliografia
- About Us – No BackPack Day, dostęp z dn. 11.08.2024.
- Dzień bez plecaka – idea święta i pomysły (eplecaki.pl), dostęp z dn. 11.08.2024.
Magdalena Krajewska-Sochala
pedagog
Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim.
Komentarze i opinie (1)
opublikowany 25.10.2024