Krwiak podkosmówkowy w ciąży – czym jest, czy stanowi wskazanie do cesarskiego cięcia?

Krwawienie z jamy macicy jest jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji kobiet w okresie wczesnej ciąży, w pierwszym jej trymestrze. W wielu przypadkach odpowiada za nie krwiak podkosmówkowy, który – w zależności od lokalizacji oraz wielkości – może mieć negatywny wpływ na dalszy przebieg ciąży. Czym jest krwiak podkosmówkowy? Jakie stanowi niebezpieczeństwo dla życia matki i dziecka? Zapraszamy do lektury!

  • 0.0
  • 0
  • 0

Co to jest krwiak? Dlaczego powstaje w macicy?

Krwiak to nic innego jak wynaczyniona krew, która gromadzi się w tkankach. Przykładem krwiaka jest siniak, który pojawia się na skórze po silnym uderzeniu. Krwiaki w macicy u kobiety w ciąży są jednak bardziej skomplikowanym zagadnieniem. Do tej pory medykom nie udało się ustalić, dlaczego się pojawiają. Wśród możliwych przyczyn wymienia się, m.in.: silny stres, nadmierne przeciążenie organizmu (w tym wysiłek fizyczny) i zaburzenia hormonalne. U kobiet ciężarnych najczęściej diagnozuje się dwa typy krwiaków – podkosmówkowy i pozałożyskowy.

Krwiak podkosmówkowy – krótka charakterystyka

Krwiak podkosmówkowy to zmiana w macicy, która powstaje na skutek wynaczynienia się krwi pomiędzy błoną śluzową wyściełającą ściankę macicy a kosmówką.

Kosmówka to błona płodowa, która otacza zarodek, a później rozwijający się w macicy płód. Wspomniana wyżej struktura pełni ważną funkcję w procesach fizjologicznych związanych z ciążą.

Między innymi bierze udział w tworzeniu łożyska, uczestniczy w wymianie substancji odżywczych i gazów między matką a płodem, a także w produkcji hormonów, które są niezbędne do utrzymania ciąży.

Wielkość krwiaka podkosmówkowego zależy od ilości krwi, która wydostała się poza naczynia krwionośne. Krwiaki zajmujące mniej niż 20% kosmówki uważane są przez specjalistów za małe, a te które zajmują więcej niż 50% kosmówki – za duże i spotykane są bardzo rzadko. Warto zaznaczyć, że krwiak podkosmówkowy jest dosyć częstym powikłaniem ciąży – może wystąpić nawet u co piątej ciężarnej, ale tylko w 7% przypadków stwarza on ryzyko poronienia. Opisywana zmiana zazwyczaj pojawia się we wczesnej ciąży – najczęściej w I trymestrze.

Krwiak pozałożyskowy – krótka charakterystyka

Powstaje w momencie, kiedy łożysko zbyt szybko oddzieli się od ściany macicy. W normalnych warunkach oddzielenie się łożyska ma miejsce po urodzeniu dziecka (od 5 do 30 minut po porodzie), jednak kiedy łożysko odklei się w ciąży, to pomiędzy nim a ścianą macicy powstaje krwiak, który zwiększa dystans między obiema tymi strukturami.

Krwiak pozałożyskowy może ograniczać dopływ krwi do płodu, prowadząc tym samym do jego niedotlenienia, co z kolei może skutkować uszkodzeniami mózgu lub innymi powikłaniami dla płodu.

Jest to patologia, która wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.

Krwiak podkosmówkowy. Jakie daje objawy?

Charakterystycznym objawem krwiaka podkosmówkowego jest krwawienie z dróg rodnych, które jest szczególnie alarmującym sygnałem w przypadku ciężarnych kobiet. Trzeba jednak zaznaczyć, że krwawienie z pochwy występuje przede wszystkim wtedy, kiedy krwiak zlokalizowany jest przy szyjce macicy w pobliżu jej ujścia.

U dużej liczby ciężarnych krwiak podkosmówkowy przebiega bezobjawowo, a o jego obecności pacjentka często dowiaduje się podczas kontrolnego badania USG. Inne objawy, które mogą, ale nie muszą towarzyszyć krwiakowi podkosmówkowemu to: ból brzucha, uczucie osłabienia, zawroty głowy, brązowe plamienie.

Krwiak podkosmówkowy. Czy może wywołać poronienie?

Wielu specjalistów uważa, że obecność krwiaka podkosmówkowego w jamie macicy przyczynia się do podniesienia ryzyka poronienia, lecz nie jest to jedyny czynnik, który sprawia, że może dojść do utraty ciąży. Ryzyko poronienia wzrasta, jeśli ciąża jest wczesna (I trymestr), a krwiak duży.

Na szczęście w większości przypadków mamy do czynienia z małymi krwiakami, które nie mają dużego znaczenia klinicznego. Zwykle wchłaniają się one samoistnie mniej więcej w połowie ciąży.

Rokowanie w przypadku rozpoznania krwiaka podkosmówkowego jest bardziej pomyślne niż przy rozpoznaniu krwawienia z pochwy o nieustalonej przyczynie.

Krwiak podkosmówkowy. Jak wygląda postępowanie?

Do rozpoznania krwiaka podkosmówkowego u kobiety w ciąży dochodzi najczęściej podczas badania USG lub próby ustalenia przyczyny krwawienia z pochwy. Po postawieniu diagnozy nie stosuje się inwazyjnego leczenia. Postępowanie lekarskie skupia się na obserwacji krwiaka oraz stanu zdrowia matki i dziecka. Ponadto przyszłej mamie zaleca się:

  • Oszczędzający tryb życia – unikanie wysiłku fizycznego, dźwigania, podnoszenia ciężkich przedmiotów; unikanie stresu.
  • Unikanie współżycia – w przypadku gdy krwiak podkosmówkowy jest nisko zlokalizowany.
  • Przyjmowanie leków podtrzymujących ciążę (progesteron).
  • Przyjmowanie leków rozkurczowych (np. drotaweryna).

Jeżeli ciąża nie jest zagrożona, przyszła mama nie musi stosować reżimu łóżkowego.

Krwiak podkosmówkowy. Czy jest wskazaniem do cięcia cesarskiego?

Krwiak podkosmówkowy sam w sobie nie jest bezpośrednim wskazaniem do cięcia cesarskiego, ale może on zwiększać ryzyko wystąpienia powikłań, które mogą wymagać zakończenia ciąży w sposób operacyjny. Mowa tu np. o: niedotlenieniu płodu, obfitym krwawieniu z dróg rodnych czy przedwczesnym oddzieleniu się łożyska. Decyzja o sposobie rozwiązania ciąży powinna być każdorazowo podejmowana przez lekarzy w oparciu o stan zdrowia matki i płodu.

Bibliografia

 
  1. Biesiada L. i współautorzy, Krwiak podkosmówkowy jako czynnik ryzyka ciąży i porodu kobiet z zagrażającym poronieniem, Gienkol Pol. 2010, 81, 902–906.
  2. Janowicz-Grelewska A., Sieroszewki P., Znaczenie prognostyczne ultrasonograficznego rozpoznania krwiaka podkosmówkowego dla przebiegu ciąży, Ginekol Pol. 2013, 84, 944–949.
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Soczewki kontaktowe dla dzieci – rodzaje, bezpieczeństwo

 

Bliźnięta – znak zodiaku, data i charakterystyka

 

Bogusława – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Dzielenie się zabawkami – jak nauczyć tego dziecko?

 

Śluz w ciąży – jak wygląda, co oznacza, kiedy do lekarza?

 

Zespół dziecka potrząsanego (SBS) – przyczyny, objawy, jak rozpoznać, leczenie

 

Zespół Wolfa-Hirschhorna – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

 

Lew – znak zodiaku, data i charakterystyka

 

Więcej na temat: Zdrowie
Brak artykułu
sekcja/zdrowie-w-ciazy-section-big-1
Brak artykułu
sekcja/zdrowie-w-ciazy-section-small-1
Brak artykułu
sekcja/zdrowie-w-ciazy-section-small-3
Brak artykułu
sekcja/zdrowie-w-ciazy-section-small-4
Brak artykułu
sekcja/zdrowie-w-ciazy-section-small-5
Brak artykułu
sekcja/zdrowie-w-ciazy-section-small-6
Brak artykułu
sekcja/zdrowie-w-ciazy-section-small-7
Brak artykułu
sekcja/zdrowie-w-ciazy-section-small-8
Brak artykułu
sekcja/zdrowie-w-ciazy-section-big-2