Zmiany w kolorze, konsystencji, zapachu i częstotliwości oddawania stolca mogą wskazywać na różne problemy zdrowotne. Jednym z najbardziej niepokojących sygnałów, jakie wysyła nam organizm, jest krew w kale. Świadczy ona o tym, że na którymś z odcinków układu pokarmowego dochodzi do krwawienia. Jesteś w ciąży i podczas wizyty w łazience zauważyłaś ślady krwi na papierze toaletowym? Nie była to jednorazowa sytuacja? Obecność krwi w kale może mieć różne przyczyny. Dziś omówimy te, które najczęściej dotyczą kobiet ciężarnych.
Krew w kale w ciąży – co oznacza, jak leczyć?
Krew w kale – jak rozpoznać ten objaw?
Ze względu na sposób konstrukcji współczesnych muszli klozetowych, wcale nie tak łatwo jest dostrzec krew w kale. Wszystko przez to, że nie mamy możliwości przyjrzeć się swojemu stolcowi i dostrzec niepokojące zmiany w jego wyglądzie. Najłatwiej rozpoznać świeżą krew w kale, która jest intensywnie czerwona. Krwiste ślady są zwykle bardzo dobrze widoczne na papierze toaletowym oraz wewnątrz WC. Krew może być też zmieszana z masami kałowymi i mieć postać charakterystycznych, ciemnych skrzepów.
Świeża krew w kale oznacza, że źródłem krwawienia są okolice odbytu, natomiast skrzepy krwi w stolcu informują o tym, że do krwawienia dochodzi na wcześniejszych odcinkach układu pokarmowego, np. w jelitach.
Krew w kale u kobiety w ciąży – przyczyny
W organizmie ciężarnej kobiety zachodzi wiele zmian morfologicznych i fizjologicznych, które są konieczne dla prawidłowego rozwoju płodu. Zmiany te obejmują również układ pokarmowy. Na skutek działania progesteronu jelita rozleniwiają się, przez co treść pokarmowa wolniej przesuwa się w kierunku odbytu. Dodatkowo stopniowo powiększająca się macica uciska na jelita, co jeszcze bardziej upośledza ich pracę. Oba wymienione wyżej czynniki są przyczyną zaparć w ciąży. Twardy i suchy stolec, oddawany z dużym wysiłkiem, może powodować mikrourazy błony śluzowej odbytu, czego wynikiem jest świeża krew w kale.
Inne przyczyny krwawienia z odbytu to:
- choroba hemoroidalna, czyli hemoroidy,
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- urazy okolicy odbytu, np. szczelina odbytu, pęknięcia analne, zmiany zapalne,
- polipy,
- uchyłki jelita grubego,
- infekcje bakteryjne,
- rak jelita grubego.
Wykrycie przyczyny krwawienia z dolnego odcinka układu pokarmowego to zadanie dla specjalisty. Jeśli zauważysz krew w kale, zgłoś to swojemu lekarzowi prowadzącemu, aby mógł rozpocząć dokładną diagnostykę.
Żylaki odbytu u kobiet w ciąży – najczęstsza przyczyna krwawień z odbytu
Kobiety ciężarne są bardziej podatne na rozwinięcie się choroby hemoroidalnej ze względu na skłonność do zaparć, zmiany hormonalne, zwiększoną objętość krwi krążącej oraz wzrost masy ciała. Choroba hemoroidalna to schorzenie dotyczące naczyń krwionośnych w okolicy odbytu i odbytnicy. Hemoroidy, zwane też żylakami odbytu, to nic innego jak rozszerzone i obrzęknięte naczynia krwionośne.
Jakie są objawy hemoroidów?
- świeża, intensywnie czerwona krew pojawiająca się w czasie wypróżniania,
- świąd i uczucie pieczenia w okolicy odbytu,
- uczucie niepełnego wypróżnienia.
Specjaliści wyróżniają dwa rodzaje hemoroidów – hemoroidy wewnętrzne i hemoroidy zewnętrzne. Te pierwsze wyczuwalne są jedynie podczas badania per rectum, natomiast te drugie można wyczuć dłonią i zobaczyć w lusterku.
Żylaki odbytu nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ciężarnej ani jej dziecka, jednak nieprzyjemne objawy znacząco obniżają jakość życia pacjentki i często są dla niej wstydliwe.
Leczenie żylaków odbytu u kobiet w ciąży
Leczenie hemoroidów należy rozpocząć od zmian w diecie. Warto wprowadzić do niej więcej błonnika, który zapobiega zaparciom. Konieczne jest też dobre nawodnienie organizmu, dbanie o prawidłową higienę okolic odbytu i zwiększenie aktywności ruchowej. Jeśli choroba nie jest mocno nasilona, zwykle wystarczy stosowanie maści i czopków na hemoroidy, które łagodzą dokuczliwe objawy. Nie należy ich jednak używać na własną rękę, lecz zawsze po konsultacji z lekarzem.
Guzki krwawnicze w zaawansowanym stadium wymagają bardziej specjalistycznego leczenia. Stosuje się krioterapię, laseroterapię, a w skrajnych przypadkach wymagana jest interwencja chirurgiczna. Wymienione wyżej metody są jednak rzadko stosowane u kobiet w ciąży. Najczęściej specjaliści ograniczają się do leczenia zachowawczego z uwagi na dobro dziecka, a bardziej inwazyjna terapia włączana jest dopiero po porodzie.
Krew w kale – jak wygląda diagnostyka krwawień z odbytu?
Jeśli krew w kale pojawia się często i w dużych ilościach, nie wolno zwlekać z wizytą u lekarza. Specjalista zbierze wywiad medyczny, a następnie wykona badanie przez odbyt (badanie per rectum), uzupełnione o wziernikowanie. Jeśli okaże się, że przyczyną krwawienia z odbytu są hemoroidy, dalsza diagnostyka nie będzie konieczna. Lekarz omówi z Tobą dostępne metody leczenia i przepisze preparaty, które można bezpiecznie stosować w ciąży.
Inaczej postępuje się w przypadku, gdy:
- lekarz nie zaobserwuje niepokojących zmian w odbycie,
- w wywiadzie rodzinnym pojawi się rak jelita grubego lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- pacjentka zgłosi inne objawy (np. chudnięcie, ból brzucha, trudności z wypróżnianiem),
- pacjentka będzie po 40. roku życia.
Wówczas należy kontynuować diagnostykę, by dowiedzieć się, skąd bierze się krew w kale. Najlepszą metodą oceny stanu jelita grubego jest badanie jelita grubego, czyli kolonoskopia, ale wykonuje się też test na krew utajoną w kale. Kolonoskopii nie wykonuje się u kobiet w II i III trymestrze ciąży. Zazwyczaj lekarz decyduje się na przeprowadzenie jej po porodzie.
Bibliografia
- Kołodziejczak M., Obcowska A., Leczenie hemoroidów u kobiet w ciąży i w okresie okołoporodowym, Ginekologia Praktyczna 2/2010
- Rucińska M., Diagnostyka różnicowa krwawienia z odbytu, Medycyna po Dyplomie, 01/2019
Komentarze i opinie (0)