Poszukując wyjątkowego prezentu dla dziecka, pojawia się pomysł zakupu okularów VR. Świetnie sprawdzi się w przypadku starszego dziecka, którego goglami VR z pewnością zaskoczymy. Tym bardziej, że jest to modny trend na rynku technologicznym. Zdarza się jednak, że zakup gogli VR dla młodego użytkownika wzbudza również wątpliwości. Czy okulary VR są odpowiednie dla dzieci i czy mogą niszczyć wzrok? Wyjaśniamy, czym są okulary wirtualne i jak działają okulary VR.
Okulary VR – czy to dobry pomysł na prezent dla dziecka?
Co to są okulary VR?
Okulary VR są małymi, plastikowymi urządzeniami, kształtem zdecydowanie bardziej przypominającymi gogle narciarskie niż typowe okulary. Okulary VR są jedynie bardziej zabudowane i większe niż gogle narciarskie. Nie służą do zwykłego patrzenia przez nie, ponieważ zastosowano w nich specjalne soczewki. Soczewki te zostały stworzone do widzenia 3D i przeznaczone do oglądania wirtualnej rzeczywistości. W okularach VR to co jest wyświetlane i obrazowane w formacie 2D, mózg ma zdolność odczytywania w formacie 3D. Dzięki temu stworzono nową jakość możliwości, przenosząc użytkownika w inny świat – w wirtualną rzeczywistość.
Przez okulary VR widzimy obrazy wirtualnego świata tworzone komputerowo, w których w centrum wydarzeń pojawiają się realne przedmioty, a nawet całe systemy galaktyczne. Zostało to szczególnie docenione w grach. Tylko w ten sposób wirtualny świat może znaleźć się tak blisko, dosłownie na wyciągnięcie ręki. W ułamku sekundy to, co nas otacza, przestaje istnieć, a okulary VR przenoszą w wirtualny świat gier. W ten sposób użytkownik jest w rozszerzonej rzeczywistości, maksymalnie blisko każdego elementu w świecie gry i w rzeczywistości wirtualnej. Znajduje się jakby wewnątrz toczącego się wydarzenia, oglądając świat gry z perspektywy pierwszej osoby. Jest to osiągalne dzięki nowym możliwościom percepcji rzeczywistości. Nieprzypadkowo gogle VR są określane goglami rozszerzonej, wirtualnej rzeczywistości.
Jak działają okulary VR?
Okulary VR dostosowują obraz do każdego wykonywanego ruchu głową. Innymi słowy, reagują, gdy poruszymy głową. Dzięki tej formule działania gadżet staje się wymarzonym i wprost idealnym dodatkiem do konsoli. Co więcej, okulary wirtualne można stosować również do innych urządzeń – za pomocą smartfona, do konsoli lub PC. Dzięki temu pozwalają na oglądanie w formacie 3D także filmów i seriali. Nowe odkrycia sprawiają, że urządzenia do VR dodaje się do konsol do gier. Tym samym, gry komputerowe zyskują nową jakość i wysoką jakość obrazu. Ponadto, czujniki zwiększają interaktywność okularów VR. Efekty wizualne jeszcze nigdy nie były tak niesamowite jak dzięki VR. Okulary VR umożliwiają przeżywanie zupełnie nowych doświadczeń, pozwalając na przeniesienie się do zupełnie innego świata.
Ile kosztuje dobry VR?
Okulary VR do komputera są wyposażone w ekran, a będąc bardziej zaawansowanymi od tych przeznaczonych do smartfonów, zwykle kosztują więcej. Cena potrafi się wahać od 400 zł do 6 tys. zł. Wśród marek wyróżnia się między innymi Oculus (w tym Oculus Quest), Garett, Sony, HTC czy HP. Dokonując wyboru gogli VR warto kierować się różnymi parametrami, na przykład: ekran (2880 x 1600, 2880 x 1700, w tym na każde oko), częstotliwość odświeżania (w Hz), pole widzenia (stopnie), czujniki (akcelerometr, żyroskop), dźwięk (wbudowane złącze audio).
Co jest potrzebne do grania na VR?
Mając okulary VR, warto postawić na połączenie bezprzewodowe. Przewody będą przeszkadzać i plątać się, poza tym w emocjach łatwo jest o nich zapomnieć. Dobrze jest, jeśli okulary do komputera mają niewielką kostkę, którą należy wpiąć w USB komputera. Umieszczony jest tam odbiornik i nadajnik komunikujący się z tym w goglach. Z akumulatora czerpane jest zasilanie. Warto zwrócić uwagę czy gogle VR mają wbudowane głośniki, zintegrowany mikrofon czy specjalne kontrolery. Wszystko to sprawia, że wirtualna rzeczywistość staje się jeszcze bardziej dostępna.
Czy VR niszczy wzrok?
Częste i długie korzystanie z okularów VR może negatywnie wpływać na wzrok, a szczególnie w przypadku dziecka trzeba zadbać o krótkotrwałe korzystanie i częste przerwy. W czasie użytkowania okularów VR oczy doświadczają bowiem ekspozycji na bliskie i intensywne źródła światła, co może wywoływać dyskomfort oczu (zmęczenie, łzawienie i zaczerwienienie), a nawet pogłębiać wady wzroku. Sprawy nie poprawia emisja dużej ilości światła niebieskiego- fioletowego oraz uporczywe wpatrywanie się bez mrugania.
Ważny w przypadku okularów VR jest na pewno standard wykonania. Urządzenie powinno dopasowywać się do twarzy użytkownika. Mogą być założone pod nie okulary korekcyjne. Dodatkowe zastosowanie gąbki z pewnością poprawi komfort użytkowania gogli VR, zapobiegając odczuciu dyskomfortu, otarciom i odparzeniu. Opaska mocująca gogle VR do głowy powinna posiadać możliwość regulacji. Okulary VR muszą być lekkie, dopasowane, a także wykonane z najwyższą dbałością o jakość i detale.
Czy okulary VR są dobrym pomysłem na prezent dla dziecka?
Okulary VR będą udanym zakupem w szczególności dla starszych dzieci , w przypadku których prezenty stają się już kłopotliwe. Nastolatka dość trudno jest zaskoczyć, zwykle ma już sprecyzowany gust, a nie jest już to wiek na zabawki. Okulary VR podniosą jakość gier komputerowych w wirtualnej rzeczywistości, które są w obrębie zainteresowań większości młodych użytkowników. Ponadto, gogle VR poszerzają możliwości poznawcze i można wykorzystywać je do nauki bądź prowadzenia badań. Z pewnością to, co teraz jest pomysłowym gadżetem i niecodzienną rozrywką, za kilka lat stanie się powszechnie dostępnym urządzeniem. Być może okulary wirtualne staną się również stałym wyposażeniem szkół i uczelni. Uczniowie mogą w ten sposób oglądać i badać trójwymiarowe środowisko i obiekty, poznawać historię czy podróżować po świecie. Dzięki okularom VR staje się to dostępne bez ograniczeń związanych z czasem czy kosztami. Można się rozglądać, a sprzęt dostosuje obraz i dźwięk. Zdobywanie wiedzy, doświadczanie sztuki i prowadzenie eksperymentów jeszcze nigdy nie było tak osiągalne. Świetnie sprawdza się to w przyswajaniu wiedzy różnymi zmysłami i poprzez działanie.[1]
Jednak w tym miejscu można wskazać na jedną wątpliwość. Ponieważ okulary VR pozwalają na autentyczne doświadczanie nierealnego świata, stwarzają ryzyko, że w tak bardzo dostępnej wirtualnej rzeczywistości łatwo będzie się zatracić. Ważne jest, aby dorośli mieli czujność i kontrolowali ilość czasu spędzanego przez dziecko z nowymi technologiami, w tym również z okularami VR.
Bibliografia
- Dryden G., Vos J., Rewolucja w uczeniu się, Zysk i S-ka Wydawnictwo.
Anna Chmielewska
pedagog
Pedagog, terapeuta pedagogiczny, surdopedagog, redaktor. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, interesuje się między innymi psychologią dziecka, dialogiem motywacyjnym, mediacjami, technikami szybkiego zapamiętywania. Autorka dziesiątek artykułów ułatwiających czytelnikowi zrozumienie mechanizmów rozwoju i wychowania dziecka oraz wspierających w rodzicielstwie.
Komentarze i opinie (1)
opublikowany 04.03.2024