Siedzisz z dzieckiem w poczekalni u lekarza, stoicie w długiej kolejce na poczcie, albo jedziecie pociągiem i twój malec okropnie się nudzi? Wypróbuj 16 supergier z papierem w roli głównej.
Gry i zabawy na kartce papieru
- 1. Wąż z wyrazów
- 2. Bajkowe "państwa-miasta"
- 3. Cenne kreski
- 4. Wspólne rysowanie
- 5. Skojarzenia na papierze
- 6. Portrety pamięciowe
- 7. W świecie liczb
- 8. Wyjątkowa recepta
- 9. Idealne kopie
- 10. Tajemnice półek sklepowych
- 11. Zabawa tkwi w szczegółach
- 12. Lokalne śledztwo
- 13. Portret potworka
- 14. Łamigłówki dla małej główki
- 15. i 16. Klasyka
Bądźmy szczerzy - nie wszyscy rodzice mają smartfony, a ci, którzy mają, często nie chcą, by jedynym sposobem na nudę było dla dziecka granie na telefonie. Poza tym bawiąc się komórką malec jest sam na sam z ekranem, a zabawy na kartce dają możliwość wspólnego spędzenia czasu. Oto 16 gier, do których wystarczy tylko papier i długopis. No, w jednym przypadku przydadzą się jeszcze kredki.
1. Wąż z wyrazów
To zabawa głównie dla dzieci, które potrafią już pisać. Ale jeśli twój malec nie potrafi to możecie umówić się, że ty będziesz pisała za was oboje. W zabawie chodzi o to, by stworzyć z wyrazów jak najdłuższego i najbardziej pokręconego węża. Zacznij od zapisania imienia dziecka. Powiedzmy, że jest to "Krzyś". Potem niech dziecko podyktuje (albo zapisze) słowo zaczynające się na "ś" (czyli na ostatnią literę poprzedniego wyrazu). Teraz niech do węża dołączy "śnieg". Następnie ty dopiszesz słowo na "g" itd. aż zabraknie miejsca. Pamiętajcie, że wąż może skręcać w różne strony, robić pętelki i przechodzić na drugą stronę kartki. Dbajcie tylko o to, by wyrazy się nie powtarzały.
2. Bajkowe "państwa-miasta"
Pamiętasz z dzieciństwa zabawę w państwa-miasta? Na kartkach rysowało się tabelki z kolumnami o tytułach: państwo, miasto, rzeka, marka samochodu, roślina itp. Potem trzeba było wypisać jak najwięcej słów należących do tych kategorii i zaczynających się na wylosowaną wcześniej literę. Im więcej - tym lepiej.
Jednak ta wersja gry będzie zbyt trudna dla małego dziecka. Dlatego proponujemy modyfikację. Przede wszystkim trzeba zmienić kategorie np. na takie: tytuł bajki, postać z bajki, zabawka, danie itp. Po wypisaniu kategorii, zacznij w myślach mówić alfabet, a twoje dziecko niech w dowolnym momencie powie "stop". Wypadła litera "b"? Zaczynacie szukać (kto pierwszy ten lepszy) wyrazów na "b" np. "Bolek i Lolek", Batman, balon, bigos. Możecie ustalić, że przez minutę wymieniacie jak najwięcej rzeczy z jednej kategorii i sprawdzacie, kto znalazł więcej. Albo umawiacie się, że ten zdobywa punkt, kto np. pierwszy znajdzie wyraz na daną literę z danej kategorii.
Przeczytaj: Czym zająć dziecko w podróży?
3. Cenne kreski
Zabawa polega na jak najszybszym odgadnięciu, co druga osoba rysuje. Dla ułatwienia mogą to być rzeczy, które znajduje się wokół nas, np. kapelusz stojącego obok pana. Zacznij od zaokrąglonej góry, kolejne ruchy długopisem to rondo, pasek... i już wszystko jasne. Odliczamy pociągnięcia długopisu - im mniej kresek zobaczymy, zanim rozwiążemy zagadkę, tym większe szanse na wygraną.
4. Wspólne rysowanie
To ulubiona zabawa maluchów - tworzenie z rodzicem wspólnego dzieła. Powiedzmy, że ty zaczynasz od narysowania drzewa. Następnie długopis przechwytuje malec i rysuje krasnoludka pod drzewem. Potem znowu ty dodajesz jakąś postać. Rysując, twórzcie też historię o tym, co dzieje się na obrazku. Zobaczysz ile będzie śmiechu i radości.
5. Skojarzenia na papierze
Mówisz "noc", a dziecko rysuje to, co mu się z tym pojęciem kojarzy, czyli np. "sowę". Robi to jednak tak, byś tego nie widziała. Twoim zadaniem będzie odgadnąć, co mały rysownik stworzył. Potem zamieniacie się rolami. Powiedzmy, że każde z was ma po pięć szans.
Ciekawą odmianą tej zabawy będzie jawne rysowanie swoich skojarzeń. Ty zaczynasz od nocy, dziecko dodaje sowę, ty szkicujesz okulary itd. Ciekawe i zabawne będzie potem prześledzenie, jak doszło do tego, że "noc" doprowadziła nas np. do "patelni".
6. Portrety pamięciowe
Do tej zabawy przydałyby się kredki. Masz je ze sobą? Świetnie. Rozejrzyjcie się wkoło i poproś dziecko, by dokładnie przyjrzało się np. dziewczynce stojącej obok drzwi gabinetu lekarskiego. Ważne, by zapamiętało kolor ubrania i inne szczegóły. Nie popędzaj malucha, niech sam zadecyduje, kiedy będzie gotowy do narysowania dziewczynki bez patrzenia na nią. Tutaj nie liczy się talent kreślarski, lecz pamięć. Ważne, by spodnie były w odpowiednim kolorze, podobnie jak buty czy włosy. Im mniej pomyłek, tym wyższa punktacja. Możecie ustalić, że maksymalna ocena to 10, a każda pomyłka zmniejsza ją o 1.
7. W świecie liczb
Na przemian zadajecie sobie z dzieckiem pytania i zapisujecie na swoich kartkach odpowiedzi, czyli liczby, bo waszym zadaniem będzie właśnie liczenie. Zaczynamy: "Ile jest gabinetów na tym korytarzu?", "ile osób stoi pod oknem?", "ile jest dzieci w poczekalni?", "ile kwiatów stoi na parapecie?"... Gotowe? Teraz pora na porównanie wyników. Jeśli się różnią, sprawdzacie, kto miał rację. Wygrywa ten, kto dokładniej policzył.
8. Wyjątkowa recepta
Nie musicie być w przychodni, by pobawić się z dzieckiem w tę zabawę, ale też nie da się ukryć, że oczekiwanie na wizytę u lekarza wyjątkowo jej sprzyja. Zaproponuj, że będziesz pacjentem, a dziecko ma na kartce narysować zalecenia lekarskie. Na przykład, jeśli boli cię brzuch, malec rysuje kubek z herbatą. Masz gorączkę? Malec rysuje łóżko. Ta zabawa może być dobrą okazją do ważnej rozmowy na temat dbania o zdrowie i leczenia.
9. Idealne kopie
Czy to korytarz w przychodni lekarskiej, urzędzie miasta czy też poczekalnia na poczcie, zawsze na ścianach są jakieś plakaty. Oczywiście najciekawsze są te przy gabinetach lekarskich. Najczęściej przedstawiają szkielet człowieka, zęby albo piramidę żywienia. Zadaniem dziecka będzie przerysowanie planszy. Może starać się zrobić to jak najdokładniej lub specjalnie kilka razy się pomylić, żebyś ty mogła potem zagrać w "różnice", porównując plakat na ścianie z rysunkiem dziecka.
10. Tajemnice półek sklepowych
Zaproponuj dziecku mały sprawdzian z asortymentu sklepów. Powiedz np. "sklep AGD", a malec niech narysuje jedną rzecz, jaką można tam kupić. Wbrew pozorom, nie jest to łatwe zadanie. O ile dziecko pewnie poradzi sobie z towarem z warzywniaka, to już z artykułami sprzedawanymi w drogerii, może mieć kłopot. Wymieniłaś już wszystkie rodzaje sklepów? Czas na zawody. Niech dziecko rysuje rzeczy, które kojarzą mu się z konkretną pracą, np. szewca, pilota czy tokarza.
11. Zabawa tkwi w szczegółach
Stwórz (koniecznie niekompletny!) obrazek przedstawiający jakąś rzecz, postać, zwierzę, lub roślinę. Niech to np. będzie auto bez okien, świateł i klamek przy drzwiach lub mężczyzna bez ust i palców u rąk. Potem poproś dziecko, by uzupełniło wszystkie braki. Im więcej dorysuje, tym więcej ma punktów.
12. Lokalne śledztwo
Narysuj coś, co widzisz w waszym otoczeniu. Może to być np. torebka w ręku starszej pani czy fotel stojący na końcu korytarza. Zadaniem malca będzie znaleźć to, co widnieje na obrazku. Potem zamieńcie się rolami.
13. Portret potworka
Na górze kartki narysuj (tak, żeby dziecko nie widziało) jakąś głowę np. psa. Zegnij kartkę tak, by nie było widać całej głowy, a jedynie jej "zakończenie". Dziecko musi dorysować resztę ciała. Narysował ludzki tułów? Człowiek z głową psa będzie wyglądał przezabawnie, podobnie jak król z ciałem krokodyla. Ta zabawa wywołuje zwykle salwy śmiechu. Rysujcie głowy stworków na zmianę. Jeśli dzieci jest dwoje, niech jedno dorysuje tylko tułów i zegnie swoją część kartki, a drugie doda nogi.
14. Łamigłówki dla małej główki
To zabawa dla najmłodszych dzieci. Narysuj dwa proste rysunki i poproś malucha o znalezienie różnić. Chodzi o to, by zauważył, że np. jeden chłopiec jest w długich spodenkach, a drugi w krótkich. Pies po lewej ma puszysty, duży ogon, a ten po prawej wąski i krótki. Stopień trudności dostosuj do wieku malca.
15. i 16. Klasyka
Przetestowaliście nasze propozycje i nadal czujecie niedosyt? Zawsze pozostają dwie nieśmiertelne zabawy na kartkach - gra w "kółko i krzyżyk" i "statki". One nigdy nie wychodzą z mody!
Bibliografia
- M.Cieślak, Gry i zabawy dla dzieci, Wyd. Nasza Księgarnia, 2016.
- W. Masy, R.C. Leiderman, Mamo, pobaw się ze mną, Wyd. Jedność, 2013.
Komentarze i opinie (0)