Nie ma na świecie dziecka, które nie czeka na grudzień – magiczny czas świąt! Radosna gorączka zaczyna się od 6 grudnia. To właśnie wtedy przychodzi Święty Mikołaj z workiem pełnym prezentów. Jak celebrować mikołajki, by były dla dziecka jak najbardziej atrakcyjne?
Mikołajki – co to za święto? Zabawy dla dzieci na mikołajki
Kiedy i dlaczego Święty Mikołaj rozdaje prezenty dzieciom?
Chyba trudno znaleźć drugiego tak zapracowanego świętego – a także takiego, na którego bez wyjątków czekają wszystkie dzieci! Mikołaj z Bari był jest świętym katolickim i prawosławnym, osławionym dzięki cudom i pomocy, jaką ofiarował ubogim i potrzebującym. Żył na przełomie III i IV wieku, jako biskup Miry. A skąd wzięła się tradycja dawania prezentów? Kiedy wypadały imieniny Mikołaja, dzieci dostawały od niego upominki, a po jego śmierci praktykowano ten zwyczaj, by uszczęśliwiać najmłodszych. Historia świętego Mikołaja jako biskupa nie każdemu jest znana, ale zdecydowanie warto się w nią zagłębić w okresie świątecznym.
Najmłodsi kojarzą Mikołaja jako przemiłego brodacza w czerwono-białym stroju, który rozdaje prezenty dzieciom, wyciągając je z wielkiego worka. Świętego Mikołaja zazwyczaj przedstawia się w asyście elfów, które mu pomagają, w wielkich saniach ciągniętych przez renifery. Co roku, w nocy z 5 na 6 grudnia, Mikołaj podrzuca dzieciom prezenty w butach, świątecznych skarpetach czy innych miejscach, w zależności od domu. To fantastyczna tradycja i wielu rodziców chętnie ją celebruje. Także w szkołach czy przedszkolach przebrany Mikołaj zostawia dzieciom drobiazgi. Sporo maluchów pisze lub rysuje listy, zostawiając je na parapecie, obok drobnego poczęstunku dla Świętego. Można uznać, że mikołajki są dniem, który zapoczątkowuje świąteczne przygotowania, niezwykle radosnym i wyczekiwanym przez dzieci.
Zabawy Mikołajkowe – ciekawa alternatywa dla prezentów?
Dzień Świętego Mikołaja warto celebrować, by obudzić w dziecku ducha świąt i pozostawić wspaniałe wspomnienia. Warto zaplanować na ten dzień specjalne zabawy – mikołajkowe niespodzianki, które sprawią, że będzie wyjątkowy!
Co więcej – ciekawie spędzony czas, naznaczony „mikołajową magią” być może bardziej zapadnie dziecku w pamięć niż kolejny prezent świąteczny. Choć ten, oczywiście, jest zawsze mile widziany, to w dniu, kiedy przychodzi Mikołaj, warto zorganizować coś specjalnego, nie tylko dla młodszych dzieci, ale i dla starszych.
Zabawy mikołajkowe – jak je zorganizować?
Zabawy mikołajkowe warto zaplanować w większym gronie dzieci. W towarzystwie zawsze jest radośniej! Warto zaangażować we wspólną zabawę także innych rodziców. Oczywiście, idealnym pomysłem na atrakcję jest wizyta Mikołaja. Można wynająć specjalną osobę lub poprosić kogoś znajomego, by się przebrał i rozdawał dzieciom prezenty. Postać Świętego Mikołaja jest motywem przewodnim i nie powinno jej zabraknąć na dekoracjach, serwetkach czy nawet „okazjonalnej” zastawie świątecznej (na dziecięcej imprezie mogą to być papierowe talerzyki i kubeczki).
A co przygotować na zabawy mikołajkowe?
- czapki Mikołaja – dla każdego gościa – w końcu są atrybutem Mikołaja!
- gadżety do pakowania prezentów – przydadzą się podczas zabaw;
- duży worek (a nawet kilka) – podobny do worka od Świętego Mikołaja;
- artykuły plastyczne – kredki, farby, kartki, papiery kolorowe itp.;
- produkty do wypieku ciastek;
- drobne upominki dla dzieci (najlepiej z motywami świątecznymi).
Co spakować do worka Mikołaja?
To oczywiste, że dla dzieci Mikołaj musi mieć upominki, więc także podczas zabawy mikołajkowej nie powinno ich zabraknąć. Nie muszą to być jednak drogie czy duże gadżety, biorąc pod uwagę ilość dzieci na imprezie. Nie powinny to być także odpowiednie prezenty, które rodzice planują podarować pociechom – od Mikołaja dzieci dostają prezenty o różnych wartościach, co może wywołać zgrzyt. Warto więc zadbać o ujednolicenie drobiazgów – baloniki, dodatki do włosów, małe opakowania kredek, fikuśnych gumek do ołówków czy lizaki będą miłym dodatkiem do imprezy, a spokojnie można nimi wypełnić wór Mikołaja. Każde dziecko będzie zadowolone!
Mikołajkowe zabawy ruchowe
Oto kilka pomysłów na ruchowe zabawy świąteczne:
- skoki w workach – każde dziecko wchodzi do swojego worka Mikołaja i wszyscy razem startują do wyścigu. Kto pierwszy, ten otrzymuje np. cukierka czy świąteczne ciastko;
- pakowanie świątecznego prezentu – to konkurencja manualna. Pod dobraniu dzieci w pary należy związać im lewe ręce i polecić zapakowanie upominku, używając tylko prawych. Zadaniem drużyn jest jak najszybsze i najładniejsze wykonanie zadania;
- polecenia Świętego Mikołaja – każde dziecko stoi w innym miejscu i musi odpowiednio zareagować na polecenia, które wydaje Mikołaj. Zadania mogą być trudne i zabawne, np. jazda na sankach, bycie płatkiem śniegu, reniferem;
- układanie się w kształt worka Mikołaja – dorosły mówi, co znajduje się w worku, a zadaniem dzieci jest pokazanie takiego kształtu lub też odgadywanie prezentu po kształcie w worku.
Zabawy plastyczne na Mikołajki
Także zabawy kreatywne są mile widziane podczas mikołajkowej imprezy. Co można zorganizować?
- wspólne pieczenie pierników i/lub ich ozdabianie;
- zrobienie laurki – dzieci tworzą listy i rysunki, które podarowałyby Mikołajowi;
- udekorowanie papierowej czapki Mikołaja lub bombki, np. ze styropianu;
- rysowanie 5 rzeczy, które mogą trafić do worka z prezentami, np. na taką samą literę, w takim samym kolorze;
- konkursy na ozdobę choinkową, najdłuższy łańcuch itp.
Inne propozycje zabaw mikołajkowych
Mikołaj przynosi prezenty, ale cieszy się również z dobrych gestów dzieci! Można więc zorganizować konkurs wiedzy o Mikołaju i okresie świątecznym czy na życzenia świąteczne.
Drodzy Rodzice! Od zawsze Mikołaj przynosił dzieciom prezenty. Warto zaznaczyć, że WSZYSTKIM! Dlatego strasznie maluchów tym, że „Mikołaj wszystko widzi i jeśli będzie się niegrzecznym, to nie przyniesie prezentu”, nie jest niczym innym, jak szantażem emocjonalnym i złą praktyką, podważającą wspaniałą i uroczą naiwność dziecka i jego wiarę w dobro. Warto o tym pamiętać, zanim zacznie się je straszyć „złym Mikołajem” w chwilach, kiedy negatywne emocje biorą górę.
Roksana Krysa
dziennikarka
Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.
Komentarze i opinie (0)