Z pozoru prosta kostka Rubika genialnie wpływa na rozwój intelektualny dzieci. Nie tylko ćwiczy logiczne myślenie i koncentrację uwagi, ale również uczy cierpliwości i umiejętności zapamiętywania kolejnych ruchów. Ułożenie kostki Rubika rozwija sprawność manualną rąk i palców, co pomaga w późniejszym osiąganiu umiejętności szkolnych. Świetna zabawka zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Kostka Rubika – czy warto kupić ją dziecku? Rodzaje, jaką wybrać, jak ułożyć kostkę Rubika?
Kostka Rubika – czy warto kupić ją dziecku?
Kostka Rubika jest bardzo dobrym pomysłem na zakup dla dziecka. To nie jest tylko zwykła zabawka. Może się zdarzyć, że nie wywoła u dziecka żadnego zainteresowania, ale może też stać się świetnym hobby.
Na pewno warto spróbować, pamiętając, że w około 50 proc. za rozwój inteligencji odpowiedzialność przypisuje się środowisku. Tym samym, rodzice, stwarzając odpowiednie warunki, mają znaczący wpływ na polepszanie możliwości intelektualnych dzieci [1]. Zachęcając dziecko do podjęcia wyzwania, aby ułożyć kostkę Rubika, warto wprowadzić je w historię tej „magicznej kostki” (tak brzmiała początkowa węgierska nazwa kości). Wszystko zaczęło się od tego, gdy Erno Rubik skonstruował kostkę, aby ułatwić swoim uczniom zrozumienie ważnych pojęć. Po zajęciach twórca chciał przywrócić ułożoną kostkę do początkowego układu, ale zajęło mu to aż miesiąc. Dobrze jest wracać do tej historii, zwłaszcza gdy dziecko nie widzi efektu pracy lub gdy czuje się zniechęcone.
Zalety układania kostki Rubika
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dziecko i rodzic mieli swoje kostki i razem je układali. Jest to świetny pomysł na wspólne spędzanie czasu, a co więcej, mały rozmiar zabawki pozwala na zabranie jej ze sobą dosłownie wszędzie – na wyjazd, w podróż czy do lekarskiej poczekalni. Estetycznie wykonana, z dobrych jakościowo materiałów, w tym na bazie silikonu, może być zawsze „pod ręką”.
Lista korzyści z zabawy kostką Rubika jest długa i zaskakuje, że tak mała kostka ma tak dużą moc:
- Łamigłówka nie wymaga specjalnych umiejętności czy wiedzy, wystarczy przesuwanie elementów;
- Ćwiczy koncentrację uwagi, cierpliwość i precyzję, a także pamięć poprzez zapamiętywanie kolejnych sekwencji;
- Umożliwia pracę nad skupieniem, a jednocześnie wyciszeniem, co jest ważne i potrzebne szczególnie w przypadku nadpobudliwości psychoruchowej;
- Ćwiczy mózg w obszarze wyobraźni i orientacji przestrzennej oraz poszukiwania rozwiązań;
- Uczy skupionego działania, powoli doprowadzającego do końca i oczekiwanego efektu;
- Pozwala na zakończenie i powrót do układania w dowolnym momencie;
- Świetnie rozwija motorykę małą oraz precyzję i siłę dłoni. Przyczynia się do rozwoju sprawności manualnej, sprawdzi się również w ćwiczeniach rehabilitacyjnych narządu ruchu.
Kostkę Rubika można układać samodzielnie i skupiać się nad poprawianiem własnych rezultatów, jak również z kimś, co pozwala na podejmowanie wyzwań i zdrowej rywalizacji.
Jaką kostkę Rubika kupić na początek?
Wybór kostek Rubika jest bardzo duży, znacznie wykraczający poza najbardziej znane i najczęściej układane 3x3x3. Wśród innych kostek sześciennych wyróżniamy jeszcze 2x2x2, a także 4x4x4, 5x5x5, 6x6x6 itd. Co więcej, dostępne są również kostki czworościenne (Pyraminx i Tetraminx), ośmiościenne (np. Diamond czy Octahedron), dwunastościenne (Kilominx, Megaminx, Straminx, itd.), a nawet kostki nietypowe o niestandardowych kształtach, między innymi 2x3x3 czy 3x3x8.
Dla dzieci na początek sprawdzą się najprostsze kostki w układzie 2x2x2 lub 3x3x3, ponieważ im więcej ścianek do ułożenia, tym wzrasta poziom trudności. Żeby rozpocząć przygodę w układaniu potrzeba naprawdę niewiele – oczywiście, kostka i banalnie prosta umiejętność – rozróżnianie kolorów, wyobraźnia, cierpliwość i jednoczesne operowanie obiema rękami.
Jak szybko i łatwo ułożyć kostkę Rubika?
Układanie kostki Rubika polega zawsze na otrzymaniu wiadomego rezultatu – ściany twojej kostki mają posiadać jeden kolor. Aby otrzymać taki efekt i zrobić to w maksymalnie krótkim czasie, warto skorzystać z jednej z wielu dostępnych metod układania. W technikach tych różnicuje się stopień trudności, szybkość układania czy liczbę wykorzystanych algorytmów.
W sprawnym ułożeniu kostki Rubika pomogą z pewnością gotowe algorytmy. Oczywiście, algorytmy nie gwarantują od razu ułożenia na poziomie mistrzowskim, ale stanie się to łatwiejsze. Nie istnieje jedna uniwersalna metoda i warto spróbować posługiwania się różnych sposobami.
Bez względu na zastosowany algorytm na początku warto opanować podstawowe oznaczenia:
- środek – klocek o jednym kolorze, nie zmieniający ustawienia w stosunku do innych klocków. Klocek biały zawsze będzie naprzeciw żółtego, niebieski – zielonego, a czerwony naprzeciwko pomarańczowego;
- róg – klocek o trzech kolorach;
- krawędź – klocek o dwóch kolorach, pomiędzy dwoma rogami.
Jakimi ruchami ułożyć kostkę Rubika?
Stosunkowo najłatwiejszą metodą jest LBL, czyli warstwa po warstwie [2]. Ten sposób układania powinien przypaść do gustu początkowym i młodszym graczom.
W tym ułożeniu kwadratów składamy najpierw dolną białą warstwę, potem warstwę środkową, a na końcu górną żółtą:
- W pierwszym etapie w dolnej warstwie mamy ułożyć biały krzyż (biały środek, a wokół niego cztery białe krawędzie);
- W drugim etapie biały krzyż zostaje rozbudowany o cztery białe rogi, przez co otrzymujemy całą białą ścianę. Ta ściana musi być trzymana od dołu;
- W trzecim etapie skupiamy się na prawidłowym ułożeniu krawędzi w środkowej warstwie;
- W etapie czwartym zadaniem w górnej warstwie jest ułożenie żółtego krzyża, przy czym drugi kolor krawędzi na tym etapie nie jest już ważny. Żółty krzyż jest punktem wyjściowym do ułożenia kolejnej ściany;
- W etapie piątym natomiast cztery rogi kostki musimy odwrócić żółtym kolorem do góry, tym samym powstaje żółta warstwa.;
- W etapie szóstym żółte rogi układamy we właściwych miejscach – pozostałe dwa kolory rogów mają pasować do ścianek;
- W końcowym etapie prawidłowo przestawiamy krawędzie kostki w górnej warstwie.
Układanie kostki Rubika jest nie tylko łamigłówką ćwiczącą przeróżne umiejętności, ale również niezwykle mądrą zabawą stanowiącą i nie lada atrakcję i wyzwanie. Chcąc rozwijać pasję, warto sięgnąć do specjalnych książek i obejrzeć w Internecie instrukcje. Tam znajdziemy też podpowiedź, co robić, gdy klocek znajdzie się w złym miejscu. Jedyna zabawka dostosowana do wieku dzieci i dorosłych, mająca tak wiele wariantów i możliwości, której układanie może stać się pasją na lata.
Bibliografia
- [1] Jankowiak-Siuda K., Komorowska M., Ciekawość świata. O pamięci i twórczości małego dziecka, Gdańsk 2010;
- [2] https://rcube.pl/metody-ukladania.
Anna Chmielewska
pedagog
Pedagog, terapeuta pedagogiczny, surdopedagog, redaktor. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, interesuje się między innymi psychologią dziecka, dialogiem motywacyjnym, mediacjami, technikami szybkiego zapamiętywania. Autorka dziesiątek artykułów ułatwiających czytelnikowi zrozumienie mechanizmów rozwoju i wychowania dziecka oraz wspierających w rodzicielstwie.
Komentarze i opinie (6)
opublikowany 18.12.2022
opublikowany 18.12.2022
opublikowany 18.12.2022
opublikowany 18.12.2022
opublikowany 25.01.2023
opublikowany 11.04.2024