Seks w pierwszym trymestrze ciąży

Czy można uprawiać seks w trakcie ciąży? Czy zwiększa to ryzyko poronienia? Wiele par ma wątpliwości. Na szczęście – zazwyczaj są one bezpodstawne. Co więcej – specjaliści zachęcają do uprawiania seksu w ciąży!

  • 0.0
  • 0
  • 0

Intymność w związku – jakie znaczenie ma seks w ciąży?

Popęd seksualny jest czymś naturalnym, a aktywności seksualnej nie należy wiązać tylko z prokreacją. Seks jest dla związku niezwykle ważny pod względem wzmacniania bliskości. Kiedy dwoje ludzi się kocha, wytwarza się między nimi wyjątkowa więź, a każda pieszczota jest niewerbalnym wyznaniem miłości. Seks łączy ludzi, pozwala pogłębić emocje oraz uczucia i jest niezwykle ważny dla każdej pary, która pragnie stworzyć trwałą, silną, szczęśliwą relację.

Seks na początku ciąży – można czy nie?

Bywa że wraz z pojawieniem się dwóch kresek na teście, już na samym początku ciąży u przyszłych rodziców aktywność seksualna zostaje zastąpiona wyłącznie troską o maluszka i obawami o zdrowie kobiety, które skutecznie hamują popęd seksualny. Ale jeśli ciąża przebiega prawidłowo, para powinna się cieszyć seksem i czerpać z niego przyjemność tak często, jak tylko ma na to ochotę.

Czytaj również: Strach przed porodem i ciążą u kobiet – jakie są przyczyny i co robić?

Dlaczego warto kochać się w ciąży?

Seks w codziennym życiu każdej pary jest bardzo ważny i nie powinien zanikać w czasie ciąży. Warto kochać się jak najczęściej, przede wszystkim dla wzmacniania więzi przyszłych rodziców, radości i przyjemności ze wspólnych zbliżeń, rozluźnienia, budowania bliskości i chwil wyjątkowej czułości.

W okresie ciąży w organizmie kobiety panuje burza hormonalna. Przyrost masy ciała, humory, wahania nastrojów – to wszystko sprawia, że kobieta czuje się jak tykająca bomba. Nie zawsze jest to, niestety, seksbomba, ale właśnie przyjemne pieszczoty mogą pomóc odzyskać równowagę i dobre samopoczucie. Seks w ciąży doskonale relaksuje i zwiększa komfort snu. Co więcej, endorfiny, czyli hormony szczęścia, uwalniające się w trakcie seksu, działają na dziecko uspokajająco i sprawiają, że czuje się ono bezpiecznie i również odczuwa szczęście. Właśnie dlatego warto zadbać o aktywność seksualną w czasie ciąży, bowiem szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko!

Warto również wiedzieć, że podczas ciąży zwiększa się ukrwienie dróg rodnych, co wzmaga doznania, a także ilość wydzieliny w pochwie, co zwiększa przyjemność i ułatwia seks w ciąży.

Co najważniejsze – uprawiając seks w ciąży, można zapomnieć o antykoncepcji, a także o miesiączce. Fantazjom seksualnym można się oddać bez reszty!

Czy chiński kalendarz płci działa?

W pierwszym trymestrze ciąży, ze względu na dynamiczne zmiany hormonalne, kobieta może odczuwać spadek libido, jednak nie jest to regułą. Niektóre kobiety mają zwiększoną ochotę na uprawianie seksu, inne z kolei mogłyby o nim zapomnieć. Najczęściej drugi trymestr przynosi większe zapotrzebowanie, a i stosunki płciowe są, można powiedzieć, łatwiejsze. Mijają bowiem dokuczliwe dolegliwości ciążowe, a nastaje czas, kiedy kobieta czuje się najbardziej atrakcyjna. Jeśli chodzi o koniec ciąży – tutaj zazwyczaj pary starają się zachować największą ostrożność, bowiem orgazm może wywołać przedwczesne skurcze. Bywa jednak, że im bliżej rozwiązania, tym pary chętniej uprawiają seks w ciąży, by wywołać poród.

Podczas stosunku nie ma możliwości uszkodzenia dziecka, które znajduje się w jamie macicy, chronione jest workiem owodniowym, a wody płodowe amortyzują każdy wstrząs. Penis nie jest w stanie do niego dotrzeć!

Sprawdź też: Mity związane z seksem w ciąży

Bezpieczne współżycie seksualne w czasie ciąży

W większości przypadków seks w ciąży jest całkowicie bezpieczny, zarówno w pierwszym, jak i drugim, a nawet w trzecim trymestrze ciąży. Ważny jest jednak komfort psychiczny, poczucie, że stosunek seksualny nie będzie stanowił zagrożenia dla dziecka. Jak bezpiecznie uprawiać seks w ciąży?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że organizm kobiety właśnie przechodzi rewolucję. Może mieć albo ogromną ochotę na seks w ciąży i już sam dotyk piersi wywoła drżenie, jak i zwiększona wrażliwość może powodować dyskomfort. Słowem – ciało może różnie reagować i żadna reakcja nie jest dziwna.

W ciąży należy szczególnie dbać o odpowiednią higienę nie tylko miejsc intymnych, ale całego ciała, ponieważ organizm kobiety w ciąży jest bardziej narażony na infekcje . Obowiązkiem przyszłych rodziców jest również przebadanie się pod kątem chorób. Niemal każda choroba przenoszona drogą płciową jest zagrożeniem dla ciąży.

W pierwszym trymestrze ciąży wszystkie pozycje seksualne są dozwolone. I warto się nimi cieszyć, bo im większy brzuszek, tym będzie trudniej.

Zobacz również: Pytania o seks w ciąży

Czy można uprawiać seks oralny i seks analny w ciąży?

Nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania miłości francuskiej. Ryzyko stanowi jednak w ciąży seks analny, ze względu na możliwość przeniesienia bakterii z odbytu do pochwy, co może stanowić zagrożenie dla dziecka.

Do którego tygodnia ciąży można uprawiać seks?

Jeśli obecna ciąża przebiega prawidłowo, a po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę nie pojawiły się żadne przeciwwskazania, przyszli rodzice mogą uprawiać seks zarówno na początkowym etapie ciąży, jak i w trzecim trymestrze. Ważne, by umieć rozpoznać niepokojące sygnały i zachować ostrożność. Im dalej, tym większe ryzyko porodu przedwczesnego.

Zobacz również: Kiedy trzeba zrezygnować z seksu w ciąży?

Przeciwwskazania do uprawiania seksu w ciąży

Czy seks może mieć wpływ na utrzymanie ciąży? Tak. Choć w większości przypadków seks jest bezpieczny w ciąży, to jednak są sytuacje, w których powinno się zachować wstrzemięźliwość. Stany, w których lekarz prowadzący zaleci powstrzymanie się od seksu w ciąży, to:

Pod koniec ciąży seks może wywołać skurcze Braxtona Hicksa (przepowiadające skurcze macicy), co jest naturalne i niegroźne, a także przyczynić się do odpływania płynu owodniowego, jeśli ciąża jest już w zaawansowanym stadium. To z kolei stanowi zagrożenie i może wpływać na rozwój płodu. Po odpłynięciu płynu owodniowego zachodzi konieczność wywołania akcji porodowej.

Ciąża nie powinna zmieniać życia seksualnego, pomimo wielu niepewności ogarniających przyszłych rodziców. Co więcej, właśnie na stan ciąży para powinna zapewniać sobie jak najwięcej czułości i bliskości, nie tylko w formie głaskania brzuszka.

Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Ile powinno spać dziecko?

 

Azoospermia – przyczyny, badania, leczenie, szanse na zajście w ciążę

 

Lucyna – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Odpieluchowanie dziecka – jak je przeprowadzić, by zakończyło się sukcesem?

 

Surogatka (matka zastępcza) – czy jest w Polsce legalna?

 

Kawa zbożowa – wartości odżywcze, czy mogą ją pić dzieci i kobiety w ciąży?

 

Korek analny – do czego służy, jak się go używa?

 

Sauna w ciąży – czy można, czy jest bezpieczna, czy może zaszkodzić?