Popęd seksualny jest czymś zupełnie naturalnym, ale w życiu każdej pary, która spodziewa się dziecka, przynajmniej raz pojawią się wątpliwości dotyczące uprawiania seksu w ciąży. Czy drugi trymestr ciąży to dobry czas na seks?
Seks w drugim trymestrze ciąży
- Czy współżycie seksualne w ciąży jest bezpieczne?
- Czy można uprawiać seks w drugim trymestrze ciąży?
- Ciąża a libido kobiety
- Jak bezpiecznie uprawiać seks w zaawansowanej ciąży?
- Potrzeby seksualne – jak je zaspokajać w ciąży?
- Czy seks w drugim trymestrze ciąży nie zaszkodzi dziecku?
- Kiedy zrezygnować z seksu w ciąży?
Czy współżycie seksualne w ciąży jest bezpieczne?
W znacznej większości przypadków seks w ciąży jest całkowicie bezpieczny i jeśli tylko ciąża przebiega prawidłowo, nie ma żadnego powodu, by rezygnować z aktywności seksualnej. Co więcej, pomijając przyjemność z miłosnych uniesień, czułość i seks w ciąży są niezwykle ważne dla wzmacniania bliskości między przyszłymi rodzicami.
Czy chiński kalendarz płci działa?
Czy można uprawiać seks w drugim trymestrze ciąży?
Tak samo, jak na początku ciąży, tak i na dalszym jej etapie, jeśli lekarz nie zaleci inaczej, można uprawiać seks. Co ciekawe, uprawianie seksu w ciąży niesie ze sobą wiele korzyści, może także dostarczyć zupełnie nowych wrażeń!
Podczas współżycia uwalniane zostają hormony szczęścia, które docierają również do dziecka. Maluch również czuje się szczęśliwy, choć, oczywiście, w zupełnie innym wymiarze niż mama. Odczuwa bezpieczeństwo i spokój.
Seks w ciąży działa bardzo rozluźniająco i poprawia sen, co z pewnością doceni wiele kobiet, które w zaawansowanej ciąży miewają problemy z zaśnięciem.
Co najważniejsze, w okresie ciąży zauważa się o wiele większe przekrwienie sfer erogennych, a co za tym idzie, są one o wiele bardziej wrażliwe na stymulację. Dochodzi do tego zwiększenie ilości śluzu, co razem daje idealne warunki, by przeżywać znacznie większą rozkosz!
Ciąża a libido kobiety
Samopoczucie ciężarnej we wczesnej ciąży zazwyczaj bywa nieco obniżone – dolegliwości ciążowe mogą powodować dyskomfort, zachodzą zmiany hormonalne, wpływające na samopoczucie, do tego powoli zaczyna się przyrost masy ciała. Kobieta czuje się niekoniecznie atrakcyjna, co sprawia, że nie jest skora do uprawiania seksu tak często i chętnie, jak przed ciążą.
Do tego dochodzą obawy o maluszka – rodzice nie chcą zaszkodzić dziecku, więc hamują swój popęd seksualny. Oczywiście, nie jest to regułą, ale najczęściej większość par czeka do bezpiecznej granicy, jaką jest 12. tydzień ciąży , nawet mając świadomość, że seks w ciąży, która przebiega bez żadnych problemów, jest całkowicie bezpieczny.
Jeśli zaś chodzi o kobiece libido, po pierwszym trymestrze ciąży sporo się zmienia. Większość dolegliwości ciążowych ustaje. Kobieta odczuwa wzrost pewności siebie, zwiększa się też jej samoocena, a biust nabiera ponętnych kształtów, słowem – jej kobiecość przeżywa prawdziwy rozkwit, a przyszła mama czuje się bardzo atrakcyjna. Ponadto, do głosu dochodzą estrogen i testosteron, w związku z tym zwiększa się również jej ochota na seks. Aktywność seksualna w tym czasie jest jak najbardziej wskazana, a przyszli rodzice czerpią z niej ogrom przyjemności.
Jak bezpiecznie uprawiać seks w zaawansowanej ciąży?
Bezpieczny seks można uprawiać od początku ciąży do niemal ostatniego tygodnia ciąży. Wszystko jednak zależy od tego, jak wygląda przebieg ciąży.
Najważniejszym, o czym należy pamiętać podczas drugiego trymestru ciąży, jest wygoda i komfort psychiczny. Oczywiście, nie bez znaczenia jest także higiena, bowiem niemal każda choroba przenoszona drogą płciową może stanowić zagrożenie dla dziecka. Jeśli zaś chodzi o pozycje seksualne – niektóre mogą być utrudnione ze względu na coraz większy brzuszek. Nie zaleca się pozycji, kiedy kobieta leży na plecach – wówczas bowiem macica uciska naczynia krwionośne i utrudnia przepływ krwi do serca. Mogą się pojawić zawroty głowy i omdlenia.
Warto również unikać kontaktu z nasieniem partnera, tak, by nie dostało się ono do dróg rodnych kobiety. W nasieniu mężczyzny znajdują się prostaglandyny, które mogą wywołać nieregularne skurcze macicy.
Ważna jest również obserwacja swojego ciała po stosunku seksualnym. Jeśli pojawi się krwawienie lub plamienie, utrzymują się skurcze macicy lub pojawi się ból podbrzusza – należy się niezwłocznie skontaktować z lekarzem prowadzącym ciążę, by upewnić się, że dziecku nic nie zagraża.
Potrzeby seksualne – jak je zaspokajać w ciąży?
Pełny stosunek seksualny nie jest jedyną możliwością zaspokajania swoich potrzeb. Jeśli okaże się, że współżycie płciowe nie jest zalecane, przyszli rodzice mogą znaleźć inne sposoby na przyjemność.
Można uprawiać seks oralny, który – ze względu na mocniejsze ukrwienie miejsc intymnych u kobiet w trakcie ciąży – może dostarczyć wyjątkowo przyjemnych wrażeń. Wrażliwe piersi nie są już tak tkliwe i bolesne, jak na początku ciąży, a zwiększyła się ich objętość, więc dotyk piersi też może być dla obojga partnerów nowym doznaniem.
Na okres ciąży zaleca się rezygnację z pieszczot analnych, ze względu na możliwość przeniesienia bakterii z odbytu do dróg rodnych, co może stanowić zagrożenie dla dziecka.
Warto wiedzieć!
Orgazm może wywołać skurcze Braxtona-Hicksa . Są to tzw. skurcze przepowiadające. Nie stanowią one zagrożenia dla dziecka i są naturalnym zjawiskiem. Skurcze Braxtona znacznie różnią się od porodowych i nie sposób ich pomylić.
Czy seks w drugim trymestrze ciąży nie zaszkodzi dziecku?
Stosunki płciowe w prawidłowej ciąży nie stanowią zagrożenia dla dziecka ani w drugim, ani w trzecim trymestrze ciąży. Co więcej, wiele par decyduje się na seks pod koniec ciąży, kiedy uznaje się ją za donoszoną, aby nieco przyspieszyć poród.
Bywają jednak przypadki, kiedy należy porzucić aktywność seksualną dla dobra dziecka. Jeśli zbyt często po stosunku pojawiają się nieregularne skurcze macicy czy kobieta odczuwa wyraźny dyskomfort, to nawet jeśli ciąża przebiega dobrze, należy być ostrożnym i porozmawiać z lekarzem.
Kiedy zrezygnować z seksu w ciąży?
Drugi trymestr ciąży uznaje się za idealny, jeśli chodzi o samopoczucie ciężarnej i jej odczucia fizyczne. Są jednak sytuacje, kiedy w czasie ciąży należy bezwzględnie unikać seksu. Należą do nich:
- łożysko przodujące,
- ciąża mnoga,
- ciąża zagrożona poronieniem,
- częste infekcje intymne,
- skrócenie szyjki macicy,
- sączenie płynu owodniowego po stosunku. Po odpłynięciu płynu owodniowego po 34 tygodniu konieczne jest jak najszybsze wywołanie akcji porodowej. We wcześniejszych przypadkach stosuje się metody przyspieszania dojrzewania płodu.
Seks w ciąży powinien być przyjemnością dla obojga partnerów. Warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym o wszelkich możliwościach wzajemnego zaspokojenia, które jednocześnie nie będą stanowiły zagrożenia dla dziecka.
Bibliografia
- Położnictwo Podręcznik dla położnych i pielęgniarek. Redakcja naukowa: Grzegorz H. Bręborowicz. Warszawa, 2019.
Roksana Krysa
dziennikarka
Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.
Komentarze i opinie (0)