Czas pandemii koronawirusa COVID-19, a tym samym zamknięcia w domach wymusił poszukiwanie nowych form spędzania czasu wolnego i rozrywki. W ten sposób wiele osób odkryło zalety haftu diamentowego – artystycznej i medytacyjnej formy rozrywki, idealnej zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W niniejszym artykule przedstawiono informacje na temat obrazów, wyklejanych tzw. diamentami, ich historię oraz korzyści, wynikające z poświęcania swojego wolnego czasu na haft diamentowy.
Haft diamentowy – co to jest? Na czym polega haftowanie diamentami?
- Na czym polega haftowanie diamentami?
- Z jakich elementów składa się zestaw do haftu diamentowego?
- Historia haftu diamentowego
- Zalety haftu diamentowego
- Malowanie diamentami jako forma terapii przez sztukę
- Rodzaje zestawów do haftu diamentowego
- Haft diamentowy dla dzieci
- Gdzie można kupić zestawy do haftu diamentowego?
Na czym polega haftowanie diamentami?
Haft diamentowy (ang. diamond painting), inaczej haft 5D, to przykład rozrywki opartej o półprodukty DIY (ang. Do It Yourself), czyli zrób to sam. Wbrew nazwie, w hafcie diamentowym nie używa się igły ani nitki. Zamiast nich na płótno przykleja się przy pomocy specjalnego aplikatora przypominającego długopis kolorowe kryształki, zgodnie z ustaloną odgórnie legendą.
Ważne jest dobre oświetlenie stanowiska pracy, ponieważ układanie kolorowych diamencików jest zajęciem pracochłonnym i wymagającym dla oczu. Osoby, które mają słaby wzrok, mogą mieć trudności z precyzyjnym nałożeniem niewielkich kryształków na właściwe pola.
Z jakich elementów składa się zestaw do haftu diamentowego?
Gotowy zestaw do haftu diamentowego zawiera płótno, nadrukowane konkretnym wzorem, na który fabrycznie został naniesiony trwały klej. Na nim znajduje się folia ochronna, którą w trakcie pracy należy stopniowo odklejać.
Wzór składa się z kilku lub kilkudziesięciu tysięcy pól oznaczonych cyframi lub za pomocą symboli, które są przypisane do danego koloru. Z boku płótna oraz na dołączonej do zestawu kartce znajduje się legenda, opisująca który numer, a jednocześnie kolor koralików, należy nakleić na dany symbol lub cyferkę.
Integralną częścią zestawu do haftu diamentowego są woreczki oznakowane numerami, zawierające poszczególne kolory koralików okrągłych lub kwadratowych, wykonanych z tworzywa sztucznego. Pozostałymi akcesoriami zestawu są: aplikator do nabierania koralików, pęseta, tacka do przesypywania diamencików oraz suchy klej, który umożliwia przyczepianie koralików do aplikatora.
Wielbiciele haftu diamentowego mogą wyposażyć się w dodatkowe, ułatwiające pracę nad obrazem akcesoria, takie jak:
- podświetlana podkładka LED, dostępna w rozmiarach A5, A4 i A3, ładowana za pomocą kabla USB;
- dedykowany zestaw akcesoriów do haftu 5D, zawierający m.in.: dodatkowe porcje suchego kleju; aplikatory; przezroczyste pojemniczki na koraliki; pęsetę; kuwetki różnej wielkości; specjalny wałek do dociskania koralików, po skończonej pracy dla utrwalenia efektu i równomiernego rozłożenia kleju pod diamencikami oraz naklejki do oznakowania pojemniczków;
- eleganckie etui na narzędzia.
Historia haftu diamentowego
Udokumentowane początki haftu diamentowego sięgają 2010 roku, kiedy to chińska firma Guangdong Dazu Yueming Laser Technology Co. Ltd zdobyła patent na malowanie diamentami na podstawie techniki malowania piaskiem. Dopiero oni udoskonalili rzemiosło haftu diamentowego na tyle, aby mogło ono zdobyć popularność na skalę masową. Wpadli na pomysł, aby zamiast aksamitu, wykorzystać tworzywo sztuczne, które bez problemu można pokryć warstwą trwałego kleju, który utrzyma koraliki na swoich miejscach.
Dokładne pochodzenie pierwotnego pomysłu nie jest znane. Ze względu na cechy wspólne haftu diamentowego i innych technik rękodzieła, uważa się, że pomysł na haft diamentowy powstał na bazie wcześniej znanych hobby, takich jak malowanie po numerach oraz haft krzyżykowy.
Od czasu ogłoszenia patentu w Azji, malarstwo diamentowe rozprzestrzeniło się także w Europie oraz Ameryce, ze względu na liczne korzyści i przyjemność płynącą z tego oryginalnego hobby. Obecnie haft diamentowy należy do jednych z najmodniejszych sposobów spędzania czasu wolnego.
Zalety haftu diamentowego
Diamentowe malowanie umożliwia każdemu przeżycie wspaniałej przygody, polegającej na poświęcaniu czasu na tworzenie dzieła i odkrywanie swoich upodobań poza światem wirtualnym. Jednym z podstawowych atutów malowania diamentami jest to, że nie trzeba mieć zdolności plastycznych, aby tworzyć wyjątkowe dzieła. Pozostałe zalety haftu diamentowego to:
- wrażenie głębi na obrazach, dzięki specjalnemu, ściętemu pod wieloma kątami, kształtowi koralików. Mozaika diamentowa odbija światło, sprawiając, że obserwator ma wrażenie, że obraz wyhaftowany koralikami mieni się lub wręcz świeci. Wspomniany efekt jest szczególnie widoczny przy obrazach kontrastowych, gdzie na ciemnym tle znajduje się jasna postać lub inny element;
- wielowymiarowość dzieła, która sprawia że patrzenie na mozaiki diamentowe naprawdę się nie nudzi! W zależności od odległości dostrzega się inne aspekty obrazu. Patrząc z bliska widać tysiące precyzyjnie ułożonych diamentów tworzących obraz. Obserwacja z pewnej odległości pozwala zapomnieć o misternej układance, ponieważ diamentowa mozaika nabiera ostrości i oczy dostrzegają już jedynie wyjątkową głębię wzoru;
- medytacyjny aspekt układania kryształków, za sprawą wymogu pełnej koncentracji na jednej wykonywanej aktualnie czynności. Pozwala to na chwilowe odcięcie się od problemów dnia codziennego i wyciszenie umysłu;
- nauka cierpliwości i wytrwałości, które zostają wynagrodzone robiącym wrażenie efektem – stworzeniem prawdziwego dzieła sztuki;
- doskonały pomysł dla prezent – trójwymiarowy obraz jest piękną dekoracją która niewątpliwie ucieszy każdą obdarowaną osobę;
- niedrogie i praktyczne hobby. Zestawy do haftu diamentowego nie dość, że są relatywnie tanie, to jeszcze zostawiają po sobie ślad w postaci obrazów zdobiących ściany;
- oryginalne zajęcie, którego efektami można pochwalić się znajomym zarówno w rzeczywistości, jak i za pomocą mediów społecznościowych;
- forma sztuki, która stymuluje pracę prawej półkuli mózgowej, a tym samym ma wpływ na rozwój kreatywności;
- świetny sposób na spędzenie czasu bez technologii oraz możliwość odkrycia w sobie artystycznych pasji zarówno przez dzieci, jak i dorosłych;
- sposób na poprawę: koordynacji pomiędzy ręką a oczami, koncentracji, a także zdolności motorycznych przy układaniu obrazu.
Malowanie diamentami jako forma terapii przez sztukę
Arteterapia nazywana także terapią przez sztukę to znany i chętnie wykorzystywany sposób na radzenie sobie ze stresem i problemami. Obie wymienione wyżej techniki wykorzystują różne formy sztuki do poprawy samopoczucia psychicznego jednostki, jednakże w nieco inny sposób. Arteterapia nie zawsze jest tożsama z terapią przez sztukę. Dla arteterapii charakterystyczna jest dodatkowa obecność terapeuty lub grupy terapeutycznej, natomiast przy terapii przez sztukę liczy się indywidualny kontakt i relacja pacjenta ze sztuką.
Malowanie za pomocą tytułowych diamentów klasyfikuje się przede wszystkim do formy terapii przez sztukę. Układanie obrazów najczęściej odbywa się bowiem samodzielnie, bez udziału terapeuty lub grupy zajęciowej.
Inne, psychoterapeutyczne podejście zakłada, że arteterapia opiera się na procesie tworzenia dzieła przez jednostkę, a zatem haft diamentowy można zaklasyfikować także do tej grupy. W tej odsłonie spełnia on następujące funkcje:
- rekreacyjną, poprzez przebywanie w warunkach umożliwiających odpoczynek podczas wykonywania danej czynności;
- edukacyjną, poprzez naukę koncentracji, cierpliwości, wytrwałości w dążeniu do celu czy precyzji;
- korekcyjną, poprzez zmianę nastawienia do codziennych trudności. Wyciszenie umysłu i redukcja stresu mają zbawienny wpływ na zdrowie psychiczne.
Rodzaje zestawów do haftu diamentowego
Zestawy do haftu diamentowego różnią się między sobą przede wszystkim wielkością płótna, kształtem kryształków, formą naciągnięcia płótna oraz rodzajem nadruku. Na rynku można spotkać różne rodzaje obrazów do haftu diamentowego, zawierające:
- płótno naciągnięte na ramę lub nienaciągnięte na nią, które można samodzielnie przykleić do zakupionej oddzielnie ramki, za pomocą taśmy dwustronnej;
- płótno w rozmiarach standardowych: A5, A4 czy A3 oraz kanwę obrazu w niestandardowych rozmiarach;
- okrągłe lub kwadratowe kryształki, inaczej zwane wiertłami. Koraliki o okrągłym kształcie nie pokrywają płótna w całości, a wiertła o kształcie kwadratowym ściśle przylegają do siebie;
- obrazy z gotowym fabrycznym nadrukiem lub indywidualnym, wykonanym z przesłanego przez klienta zdjęcia.
Haft diamentowy dla dzieci
Ze względu na niewielkie elementy haft diamentowy jest dedykowany starszym dzieciom. Zestawy do wyklejania kryształkami są dostosowane do możliwości różnych grup wiekowych oraz ich upodobań. Obrazy przedstawiają najczęściej uśmiechnięte zwierzątka, aniołki oraz postacie z najróżniejszych bajek. Obrazy można kupić w różnych rozmiarach, od niewielkich, mierzących zaledwie 8 × 8 cm, przez pełnowymiarowe, zaczynające się od wymiarów 20 × 25, aż po duże płótna doskonałe dla młodzieży i dorosłych.
Można kupić dwa rodzaje zestawów w których:
- obraz ma jedynie wybrane elementy pokryte klejem i przeznaczone do wyklejenia kryształkami, a reszta to nadrukowane, jak zwykły obraz płótno. To sposób na zabawę dla dzieci od mniej więcej 4-5 roku życia, której efekty ozdobią ściany, dumnego z samodzielnego wykonania zadania, dziecka;
- cały diamentowy obraz jest pokryty klejem i ze względu na wyższy stopień trudności, jest przeznaczony dla starszych dzieci.
Haft diamentowy świetnie nadaje się dla dzieci z autyzmem , a także potrzebujących doskonalenia w zakresie koordynacji wzrokowo-ruchowej, zręczności oraz cierpliwości.
Gdzie można kupić zestawy do haftu diamentowego?
Zestawy mozaiki diamentowej można zakupić, tak jak inne rodzaje DIY, w niektórych sklepach papierniczych i księgarniach, sklepach z akcesoriami kreatywnymi oraz w sklepach internetowych, które oferują największą różnorodność wzorów.
Bibliografia
- Korbut, „Arteterapia i jej zastosowanie w obszarze edukacji”, EETP Vol. 11, 2016, No 3 (41), s. 269-272
- https://www.diamondartclub.com/blogs/diamond-painting/who-invented-diamond-painting
- https://mensen.pl/co-to-jest-haft-diamentowy-historia-powstania-gdzie-kupic-haft-diamentowy-jak-ukladac-diamond-painting-ile-zajmuje-ulozenie-jednego-obrazu/
Anna Gilewska
Kosmetolog
Licencjonowany kosmetolog (temat pracy dyplomowej: „Pielęgnacja skóry dotkniętej trądzikiem pospolitym w gabinecie kosmetologa oparta o wybrane metody aparaturowe”) i magister administracji na specjalizacji zarządzania ochroną zdrowia (temat pracy magisterskiej: „Prawne i organizacyjne uwarunkowania wykonywania zabiegów kosmetycznych”). Propagatorka zdrowego trybu życia oraz kosmetyków naturalnych. Poszerza swoją wiedzę na kongresach i targach branżowych. Interesuje się psychologią i medycyną komplementarną.
Komentarze i opinie (1)
opublikowany 17.09.2022