Dzień z życia przedszkolaka - jak wygląda dzień w przedszkolu?

W przedszkolu dzieci podlegają określonemu rytmowi dnia - rutyna i powtarzalność określonych czynności wpływają pozytywnie na rozwój dziecka. „Ramowy rozkład dnia” obowiązuje od rozpoczęcia pracy przedszkola aż do jego zamknięcia, a rytm dnia wyznaczają posiłki: śniadanie, obiad, podwieczorek.

  • 5.0
  • 1
  • 1

Przed śniadaniem

Dzieci przychodzą do przedszkola w różnym czasie - niektóre tuż po 6, inne przed 8 - w zależności od tego, jak pracują ich rodzice.

W tym czasie mogą bawić się same w "kącikach tematycznych" (np. w kąciku fryzjerskim, w "kuchni", w "sklepiku") lub w grupie, w zależności od własnej inwencji, ale zawsze pod czujnym okiem wychowawcy.

Śniadanie poprzedzają ćwiczenia poranne - dzieci gimnastykują się, wykonują proste ćwiczenia gimnastyczne, takie jak np. rozciąganie, skłony, wymachy.

Po zajęciach ruchowych dzieci przygotowują się do śniadania - maluchy myją wspólnie ręce w łazience i zasiadają do stołów. Starsze dzieci pełnią dyżury w czasie posiłków i pomagają wychowawczyniom w roznoszeniu zastawy i jedzenia. Śniadanie trwa około pół godziny. Dzieci w przedszkolu potrafią jeść samodzielnie, nie znaczy to jednak, że w ogóle nie potrzebują pomocy. Czasem rozleje się herbata, czasem na podłogę spadnie widelec albo łyżka, a na spodnie wyleje się zupa mleczna. Nauczycielki pomagają dzieciom przy posiłkach, w razie potrzeby przebierają ubrudzone spodnie i koszulki. Kiedy śniadanie się kończy, panie woźne sprzątają ze stołów, a dzieci zabierają się do zabawy i nauki.

Przed obiadem

Po śniadaniu pełne energii dzieci rozpoczynają zajęcia i zabawy edukacyjne kierowane przez nauczyciela (jest to tzw. "zintegrowana działalność edukacyjna", która jest prowadzona na podstawie przyjętej przez przedszkole podstawy programowej) na przemian z zajęciami ruchowymi. W przedszkolu dzieci uczą się przez zabawę! Do zajęć edukacyjnych należą zajęcia plastyczne, muzyczne, słuchanie opowiadań i wierszyków, omawianie historyjek obrazkowych. Aby dzieci się nie nudziły, zarówno zajęcia edukacyjne, jak i ruchowe, trwają około pół godziny.

Po zajęciach edukacyjnych, dzieci bawią się, dla przeciwwagi, w ruchu. Jeśli pogoda na to pozwala gry i zabawy sportowe odbywają się w przedszkolnym ogrodzie. Ruch na świeżym powietrzu jest niezwykle istotny dla prawidłowego rozwoju dzieci. W tym czasie przedszkolaki bawią się pod okiem nauczyciela, ale swobodnie - według własnej inwencji (co oznacza, że nie są to zajęcia kierowane przez nauczyciela).

Zajęcia dla młodszych dzieci są trochę inne niż dla starszych. 3-latki więcej czasu spędzają na zabawie (bawią się same albo w zabawy zorganizowane przez nauczyciela), starsze dzieci uczestniczą w zajęciach edukacyjnych przeprowadzanych w oparciu o podstawę programową. Przed obiadem nauczyciele organizują również spacery po najbliższej okolicy, wycieczki do parku lub do lasu, zabawy w ogródku. Po powrocie do przedszkola, dzieci przebierają się, myją ręce i przygotowują się do obiadu. Podobnie jak przy śniadaniu, panie wychowawczynie, panie woźne i pełniące dyżury starszaki rozdają dzieciom posiłki, a dzieci starają się samodzielnie jeść. Obiad trwa około pół godziny.

Po obiedzie

Po zakończeniu obiadu dzieci udają się na odpoczynek poobiedni. Dla młodszych dzieci (3-latków) oznacza to "leżakowanie". Czemu służy leżakowanie ? Choć część dzieci za nim nie przepada, jest jednak niezbędne dla ich dobrego samopoczucia. Bez poobiedniej drzemki maluchy nie byłyby wypoczęte w dalszej części dnia. Starsze dzieci po obiedzie również odpoczywają, np. leżąc na dywanie i słuchając bajki lub wykonując wraz z nauczycielem ćwiczenia relaksacyjne. Odpoczynek trwa do podwieczorku. Podwieczorek jest krótszy niż śniadanie i obiad, ale tak jak przy śniadaniu i obiedzie, tak i tu obowiązują dzieci dyżury.

Po podwieczorku nauczycielki prowadzą z dziećmi dodatkowe zajęcia. W tym czasie prowadzone są zajęcia wyrównawcze - często w postaci zajęć indywidualnych lub zajęć w małych grupach. W zajęciach wyrównawczych biorą udział dzieci, które mają kłopoty z nauką - zajęcia są przygotowane pod kątem konkretnych trudności, jakie wykazują dzieci. Są to ćwiczenia manualne, ćwiczenia graficzne, powtarzanie literek i cyfr. Pozostałym dzieciom nauczycielki pozwalają bawić się swobodnie (według ich własnych pomysłów) lub organizują im gry i zabawy. W tym czasie odbywają się także zajęcia dodatkowe: kółka muzyczne, teatralne, plastyczne - w zależności od rodzaju zajęć dodatkowych, jakie prowadzi przedszkole. Jest to również czas na gry dydaktyczne, ćwiczenia gramatyczne i słownikowe, powtarzanie zdobytych informacji i omawianie tego, co zdarzyło się w ciągu dnia.

Do widzenia i do jutra

Pierwsze dzieci wychodzą do domu o godzinie 13 (5-cio godzinny pobyt w przedszkolu to tzw. podstawa programowa). Później dzieci rozchodzą się do domów w zależności od liczby godzin, na które pozostawiają je w przedszkolu rodzice. Następnego dnia, od godziny 6, dzieci zaczynają się schodzić do przedszkola…

Opublikowano: ;

Oceń:
5.0

Komentarze i opinie (1)


Bardzo dobry artykuł, dziękuję

Może zainteresuje cię

Karta ciąży – kiedy się ją zakłada, do czego służy?

 

Tiki nerwowe u dzieci – skąd się biorą, jak się leczy tiki?

 

Czerwone gardło u dziecka i silny ból gardła

 

Sucha skóra u niemowlaka – przyczyny i pielęgnacja

 

Fryderyk – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Seks w trzecim trymestrze ciąży

 

Jakie ubrania na rozpoczęcie roku szkolnego przydadzą się także na inne okazje?

 

Spinanie się brzucha w ciąży