Kreatywność i nauka przez zabawę – jak dwujęzyczne przedszkola przygotowują dzieci na wyzwania przyszłości?

Jak wszyscy rodzice świata, chcesz dla swojego dziecka jak najlepiej. Od kiedy pojawiło się w Twoim życiu, dokładasz wszelkich starań, by zapewnić mu nie tylko bezpieczne, szczęśliwe dzieciństwo, ale też dobry start w dorosłość. To nie lada wyzwanie, szczególnie we współczesnym świecie, zmieniającym się dosłownie z dnia na dzień.

Jak przygotować młodego człowieka do życia w rzeczywistości pełnej nowych wyzwań, zawrotnego postępu technologii i zmieniających się warunków rynku pracy? W jaki sposób zwiększyć jego szanse na zawodowy sukces w przyszłości, nie odbierając mu przy tym uroków beztroskiego dzieciństwa? Jednym z rozwiązań są coraz popularniejsze przedszkola dwujęzyczne, takie jak np. KIDS&Co. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak placówki tego typu przygotowują dzieci do satysfakcjonującego życia we współczesnym świecie.

  • 0.0
  • 0
  • 2
REKLAMA

Jakie wyzwania będzie stawiał świat przed dzisiejszymi kilkulatkami?

Jeżeli tu jesteś, to bardzo prawdopodobne, że Twoje dziecko ma dwa, może trzy lata. Spróbuj wyobrazić sobie rok 2045. Pewnie wydaje Ci się to przyszłością tak odległą, że aż nierzeczywistą. Czas jednak szybko płynie i nim się obejrzysz, Twoja pociecha będzie wkraczała w dorosłe życie i na rynek pracy. Oczywiście trudno przewidzieć, jak dokładnie będzie wówczas wyglądał świat, jednak pewne prognozy naukowców mają znaczne szanse realizacji i warto brać je pod uwagę, planując edukację dziecka.

  • Pamiętaj, że najprawdopodobniej wiele spośród zawodów, które będą wykonywać dzisiejsze przedszkolaki, jeszcze nie istnieje. Aby zdobyć niezbędne w nich umiejętności, ważne będą kompetencje takie jak samodzielność myślenia, kreatywność, zdolność komunikowania się z ludźmi, łatwość szukania informacji.
  • Z dużym prawdopodobieństwem można też założyć, że coraz częściej będziemy przemieszczać się, być może wielokrotnie w ciągu życia zmieniać kraj zamieszkania, a co za tym idzie – uczyć się nowych języków.
  • Coraz powszechniejsze będą zmiany nie tylko w zakresie miejsca pracy, ale także zawodu. Kilkukrotne przebranżowienie się nie będzie niczym niezwykłym, kluczowa więc stanie się elastyczność i wysokie zdolności adaptacyjne.

Jakie kompetencje rozwijają dzieci w placówkach dwujęzycznych?

Biorąc pod uwagę zmieniającą się rzeczywistość i wyzwania, przed jakimi będą postawione dzisiejsze dzieci, dwujęzyczne żłobki i przedszkola, takie jak KIDS&Co., mogą stanowić pierwszy krok w rozwijaniu najważniejszych umiejętności. Drugi język, wprowadzany w codziennych aktywnościach, to nie jedyna korzyść płynąca z uczęszczania do placówki dwujęzycznej. Zdziwi Cię, na ile aspektów rozwoju malucha może wpłynąć pozytywnie dwujęzyczne przedszkole.

  1. Podstawową korzyścią jest oczywiście jednoczesna nauka dwóch języków – ojczystego i obcego, który w istocie staje się drugim naturalnym sposobem komunikacji dziecka. Przyswajanie języka (np. angielskiego) w tego typu żłobkach i przedszkolach odbywa się w sposób naturalny, niepolegający na wkuwaniu słówek i reguł gramatycznych. W efekcie młody człowiek rozumie obydwa języki bez konieczności tłumaczenia sobie w głowie; płynnie mówi, a nawet myśli w obydwu językach, zamiennie i w zależności od własnych preferencji.
  2. Edukacja bilingwalna stymuluje cały rozwój poznawczy. Z badań wynika, że kilkulatki obcujące na co dzień z dwoma językami są bardziej twórcze, mają lepszą pamięć, szybciej uczą się pisać, czytać i skuteczniej przyswajają wiedzę. Osobom dwujęzycznym łatwiej przychodzi też nauka kolejnych języków.
  3. Przedszkola dwujęzyczne kładą ponadto duży nacisk na rozwijanie u kilkulatków empatii, zdolności współpracy, tolerancji i szacunku dla inności oraz ciekawości względem odmiennych kultur. Często istotnymi elementami programu takich placówek jest również wspieranie indywidualnych uzdolnień czy kształtowanie prozdrowotnych nawyków.

Czy to nie za wcześnie na myślenie o dorosłości dziecka?

Najprostsza odpowiedź brzmi: nie! Nigdy nie jest zbyt wcześnie, aby rozpocząć wspieranie rozwoju, które zaprocentuje w przyszłości. Rodzice maluchów nierzadko zastanawiają się, kiedy wdrożyć naukę języka obcego. Jeśli zależy Ci, aby Twoje dziecko nie tylko znało podstawowe wyrażenia, ale swobodnie i bez oporów mówiło w wybranym języku (z prawidłową wymową i akcentem) oraz rozumiało wypowiedzi ustne i na piśmie, możemy tylko powiedzieć: im wcześniej, tym lepiej.

Małe dzieci uczą się języka mimochodem, porozumiewając się z dorosłymi oraz między sobą, słuchając wypowiedzi opiekunów, oglądając bajki. Dla młodego, plastycznego mózgu nie ma istotnej różnicy, czy proces ten przebiega w zakresie jednego języka, czy większej ich liczby. W placówkach takich jak KIDS&Co. maluchy (już nawet dwulatki!) przyswajają język obcy tzw. metodą immersji, czyli zanurzania. Przez kilka godzin dziennie słyszą w zwykłych sytuacjach i podczas zabawy zarówno język polski, jak i angielski. Dzięki temu, kończąc dwujęzyczne przedszkole, najczęściej biegle posługują się obydwoma i są znakomicie przygotowane na dalsze wyzwania edukacyjne, związane nie tylko z nauką języków, ale rozwojem i przygotowaniami do dorosłego życia w ogóle.

Jeśli zależy Ci, aby rozwijać potencjał poznawczy swojej pociechy, a w przyszłości zwiększyć jej szanse na satysfakcjonujące życie – tak zawodowe, jak i społeczne – dwujęzyczne przedszkole będzie dla Was idealnym wyborem.

Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (2)


dawniej nie cackano sie z karą dla dziecka byl pas kleczenie lub do kąta na 30min a czasem godzina.

#tula Dawniej jak baba nie słuchała męża to dostawała w dziób, żeby siedziała cicho i bez mamrotania zasuwała do roboty. A teraz w głowach poprzewracało się i zamiast usługiwać mężowi, sprzątać, gotować i podtykać pod nos to siedzą i wypisują głupoty w internecie. Tak to jest jak się z babą cacka.

Może zainteresuje cię

Terapia SI – na czym polega terapia integracji sensorycznej?

 

Wysoko wrażliwe dziecko – czyli jakie? Jak pomóc wysoko wrażliwemu dziecku?

 

Dlaczego dzieci bywają podłe?

 

Surowi rodzice, żelazna dyscyplina, wysokie wymagania – konsekwencje

 

Lękliwe dziecko – co robić, gdy dziecko bardzo boi się tego, co nowe i inne?

 

Choroba lokomocyjna u dziecka (kinetoza) – przyczyny, objawy, leczenie

 

Czy można zwracać uwagę obcym dzieciom?

 

Kaczka Dziwaczka – Jan Brzechwa

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA