System ISOfix to duża wygoda instalowania fotelika samochodowego dla malucha. To międzynarodowy system ustandaryzowanego mocowania fotelików, dzięki któremu w każdym samochodzie z systemem ISOfix można zamontować fotelik, który będzie wyposażony w to mocowanie. Z jednej strony jest więc fotelik z odpowiednimi zaczepami, a z drugiej baza umieszczana w samochodzie w formie złączy. Czy ISOfix jest najlepszym rozwiązaniem? Kiedy montaż na pasy może być alternatywą? Czym różnią się te sposoby mocowania fotelików?
System ISOfix do fotelików samochodowych czy montaż na pasy – co wybrać?
Alternatywnym dla ISOfix rozwiązaniem jest mocowanie fotelika na pasach bezpieczeństwa. Jest to także bardzo popularna opcja, która sprawdza się w codziennej praktyce. Które rozwiązanie jest lepsze i bezpieczniejsze?
Montaż fotelika będzie różnił się w zależności od samochodu
Jeden system mocowania może w różny sposób prezentować się w konkretnych modelach samochodów i warto zwrócić na to uwagę podczas montażu fotelika. Zdarza się, że konstrukcja samochodu sprawia, że korzystanie z takiego rozwiązania jak fotelik samochodowy z isofix jest mniej bezpieczne od standardowego fotelika montowanego na pasy bezpieczeństwa.
Dzieje się tak w pojazdach, gdzie fotelik zapina się bardzo nisko lub też tam, gdzie mamy do czynienia z wysokim nachyleniem kanapy.
Przyjmuje się, że stosowanie zakotwiczenia ISOfix będzie odpowiadało standardom bezpieczeństwa w sytuacji, kiedy kąt nachylenia kanapy samochodu nie będzie przekraczał 10 stopni.
Uzyskanie odpowiedniej pozycji ciała podczas jazdy
Niejednokrotnie rodzicom ciężko jest oszacować, jaki fotelik sprawdzi się najlepiej pod kątem bezpieczeństwa jego stosowania. Kąt nachylenia oparcia można oszacować według własnego wyczucia, ale kluczowe jest, aby pozycja dziecka umieszczonego w foteliku była jak najbardziej pionowa. Jednocześnie wychylenie ciała dziecka do przodu nie może być zbyt duże. Dotyczy to zarówno niemowląt jak i starszych dzieci.
Dobrym rozwiązaniem jest przymierzenie konkretnego modelu fotelika do swojego samochodu jeszcze przed zakupem. Dzięki temu łatwiej będzie nam oszacować, czy będzie on wygodny oraz czy zapewni naszemu maluchowi odpowiedni poziom bezpieczeństwa.
Już na pierwszy rzut oka będziemy też w stanie ocenić, czy fotelik jest odpowiednio duży i wygodny dla dziecka.
System mocowania na pasy
Jest to alternatywa względem fotelików samochodowych z ISOfix. Poprzez wykorzystanie klasycznego fotelika samochodowego można w większym stopniu manewrować ustawieniem fotelika, a tym samym uzyskać najlepszy kąt siedzenia, a także spania w przypadku drzemki dziecka. Zapobiega to na przykład trudnościom z oddychaniem, jakie mogą pojawić się w momencie, kiedy główka dziecka będzie za bardzo wychylona do przodu i będzie opadać.
Foteliki zapinane na pasy bezpieczeństwa są tak samo skuteczne jak systemy ISOfix, kluczową kwestią jest więc dostosowanie odpowiedniego rozwiązania do własnego pojazdu oraz indywidualnych preferencji.
Ważne utrzymanie odpowiedniej pozycji głowy
Aby móc zapewnić główce dziecka odpowiednie podparcie przede wszystkim trzeba stosować się do zaleceń producenta fotelika, co do wagi dziecka. Kluczowy jest moment, kiedy maluch zaczyna już sam utrzymywać główkę w pozycji pionowej – wówczas można dopiero pomyśleć o zmianie fotelika niemowlęcego na kolejny fotelik pod względem przyrostu wagi malucha. Podparcie główki w wieku niemowlęcym jest kluczową kwestią bezpieczeństwa.
Praktyczne aspekty użytkowania fotelika
Zawsze dobrze jest usadowić malucha w miejscu, które będziemy mogli obserwować, choćby w specjalnym w lusterku samochodowym. Zaleca się, aby robić przerwy w jeździe i wyjmować malca z fotelika co około 2 godziny. Dzięki temu podróżowanie w foteliku zawsze będzie komfortowe. (Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://www.besafe.com.pl/)
artykuł sponsorowany
Komentarze i opinie (0)