Ochraniacz do łóżeczka – co to jest, rodzaje, jaki wybrać?

Przeglądając kolorowe gazety, social media czy artykuły poradnikowe dla mam spodziewających się dziecka, nie sposób nie zwrócić uwagi na prezentowane na fotografiach przepiękne wystroje dziecięcych pokoików. W zdecydowanej większości łóżeczko oczekujące na maluszka ubrane jest w kolorową pościel, a szczebelki udekorowane są gustownymi ochraniaczami. Czym właściwie są te ochraniacze, do czego służą i czy na pewno są potrzebne?

  • 0.0
  • 0
  • 0

Do czego służy ochraniacz do łóżeczka i czy jest potrzebny?

Mającemu przyjść na świat maluszkowi chcemy zapewnić wszystko, co najlepsze. Stąd każda mama spodziewająca się dziecka tak wiele czasu spędza na kompletowaniu idealnej wyprawki . Bierze aktywny udział w forach parentingowych, wertuje książki o pielęgnacji, zwraca uwagę na naturalne materiały i łatwość utrzymania ich w czystości, wszystko po to, aby swojemu dziecku komfort i dobry start. Szczególną uwagę poświęca wszystkiemu, co dotyczy łóżeczka . Nic dziwnego. Maluszek początkowo spędza w nim długi czas. Dobrze więc, żeby było wygodne i miłe dla oka.

Łóżeczko powinno pasować wizualnie do wystroju pokoju i jednocześnie zapewniać maluszkowi bezpieczny sen. Na komfort snu niemowląt ma wpływ przede wszystkim materac, jego twardość i skład wypełnienia, nie można jednak umniejszać roli pościeli i miękkiego materiału otulającego szczebelki łóżeczka czy kołyski.

Ochraniacz do łóżeczka ma za zadanie zapewnić ochronę przed urazami (np. uderzeniami głową lub kończynami o szczebelki czy też jako zabezpieczenie przed zakleszczeniem pomiędzy nimi). Ochraniacz na łóżeczko sprawia także, że miejsce do spania dla niemowlaka zapewnia lepszy komfort cieplny, chroni przed chłodem ściany i przeciągami. Dodatkowo te produkty i akcesoria to prawdziwe dzieła sztuki i świetnie współgrają z wnętrzem dziecięcej sypialni, dodając jej uroku lub elegancji.

Nie wiesz, ile możesz przebywać na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim? Sprawdź

Ochraniacz do łóżeczka – czy to bezpieczne?

Znając już zalety osłonek chroniących maleństwa przed urazami, warto powiedzieć kilka słów o ich wadach.

Ochraniacze do łóżeczka nie są polecane dla noworodka. W zamyśle rodziców mają zapewnić dzieciom bezpieczną noc, a w skrajnych przypadkach mogą jednak przyczynić się do śmierci łóżeczkowej. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego im. Waszyngtona w St. Luis odkryli, że te popularne dekoracje przywiązywane do szczebelków lub wkładane do środka łóżeczka, miały swój udział w ponad 200 incydentach podduszenia, zadławienia lub nawet zgonu najmniejszych dzieci.

Dziecko najbardziej zagrożone jest w nocy, kiedy znajduje się zupełnie samo. Przebudzone, może przekręcić się na bok i za bardzo zbliżyć twarz pomiędzy ochraniacz a materac. W dramatycznych okolicznościach może nie mieć już pola manewru, by wrócić do pozycji wyjściowej i zakończenie będzie tragiczne w skutkach.

Od kiedy używać ochraniacza między szczebelkami łóżeczka?

Żeby nie straszyć zanadto należy wspomnieć, że do wspomnianych wypadków dochodzi naprawdę rzadko i dużo bardziej niebezpieczne są wszelkiego rodzaju pluszaki i inne zabawki wkładane do łóżeczek. Jednakże, dla spokojnej głowy i sumienia, lepiej w początkowym okresie nie wyposażać łóżeczka w tego typu produkty jak ochraniacze, osłonki, miękkie otulacze czy inne warkocze i zaczekać, aż dziecko będzie już na tyle silne i mobilne, że w razie niebezpieczeństwa z łatwością samodzielnie się przekręci do prawidłowej pozycji.

Jak zapewnić bezpieczeństwo swojej pociechy w łóżeczku?

Aby zapewnić bezpieczeństwo swojej pociechy w kołysce bądź w łóżeczku należy upewnić się, że nasz szkrab jest wystarczająco duży i silny, aby mógł zapobiec podduszeniu. Z montażem ochraniaczy lepiej zaczekać więc te kilka miesięcy, mimo iż piękne tkaniny kuszą swym widokiem, a w sklepie obsługa zachwala otulacze jako niezbędne akcesorium dla noworodków.

Kupując odpowiedni produkt warto upewnić się, że jest wykonany z naturalnych materiałów, jak bawełna, i czy posiada hipoalergiczne wypełnienie. Kolejnym ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę to system mocowań. Wykonanie bezpiecznego ochraniacza powinno być staranne, z użyciem sprawdzonych osłonek, tasiemek, rzepów lub napinaczy. Zniweluje to prawdopodobieństwo samoistnego odwiązania się mocowania i nakrycia dziecka w łóżeczku.

Idealny ochraniacz na całe łóżeczko – jaki powinien mieć cechy?

Komfortowy otulacz powinien być przyjemny w dotyku, miękki i dodatkowo wystarczająco elastyczny, by dać się dopasować do łóżeczka (które przecież może być różnych rozmiarów). Można również zdecydować się na zakup produktu, który nie zakrywa całego mebelka, a jedynie jego fragment. Sprytnym rozwiązaniem są także ochraniacze modułowe, które można ze sobą łączyć w różnych konfiguracjach. Zarówno materiał, jak i wykonane na nim nadruki muszą spełniać surowe normy, aby były nietoksyczne i nieszkodliwe dla wrażliwej skóry niemowląt.

Do najpopularniejszych materiałów, z których wykonywane są ochraniacze należą bawełna (wyróżniająca się wyjątkową wytrzymałością i odpornością na rozciąganie oraz dobrą przepuszczalnością powietrza), minky (miękki polar z charakterystycznymi wypustkami o różnych wzorach, m. in. kropek, serduszek czy gwiazdek, cechujący się znakomitymi właściwościami termoregulacyjnymi oraz krótkim czasem schnięcia) oraz welwet (tkanina przypominająca strukturę aksamitu, niezwykle przyjemna w dotyku i gustownie elgancka).

W asortymencie niektórych sklepów można spotkać oddychający ochraniacz do łóżeczka, pozwalający zachować dobrą cyrkulację powietrza i pomagający utrzymać niemowlęta w bezpiecznej temperaturze.

Jeżeli chodzi o wzory i kolory nadruków to jest ich naprawdę mnogość w ofercie. Z powodzeniem można wybrać odpowiedni model, tak aby pasował do pokoju chłopca lub dziewczynki i przyczynił się do stylowej dekoracji łóżka, czyniąc je miejscem miłym i przytulnym.

Jeżeli chcemy, aby osłonka nie była jedynie produktem, który posłuży kilka miesięcy, dobrym wyborem będzie zakup ochraniacza warkoczowego. Sprawdzi się w łóżeczku, ale również poza nim można znaleźć dogodne zastosowania, np. ochraniając dziecko podczas zabawy na podłodze.

Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Magdalena Krajewska-Sochala

Magdalena Krajewska-Sochala

pedagog

Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim. 

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Prezenty na Dzień Ojca – propozycje prezentów w różnych cenach

 

Prezenty na gwiazdkę dla dzieci – rodzaje. Jakie wybrać?

 

Smutna prawda o depresji poporodowej

 

Parafraza – czym jest, przykłady

 

Co na katar w ciąży?

 

Internetowe challenge – niebezpieczne zabawy dla dzieci

 

Edukacja sześciolatka i siedmiolatka

 

Jakub – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie