Rumianek dla niemowlaka – na co pomaga, kiedy, ile i jak podawać?

Rumianek to bardzo dobrze przebadane zioło lecznicze. Dzięki swoim właściwościom znalazł szerokie zastosowanie, a herbatka rumiankowa podawana jest nawet niemowlętom. Picie rumianku to naturalny sposób na przeziębienie u dziecka, napar wspomaga leczenie kolki, gazów, biegunki. Rumianek dla niemowlaka może być podawany w formie napoju, pod warunkiem, że nie wykazuje on objawów uczulenia.

  • 5.0
  • 1
  • 0

Właściwości i działanie rumianku

Rumianek jest pospolitą krzewinką rosnącą w całej Polsce. Czasem traktuje się go jako chwast, gdyż rośnie w uprawach rolniczych. Kwitnie najczęściej od czerwca do sierpnia w postaci białych kwiatków o żółtym koszyczku. Wydziela bardzo silny charakterystyczny aromat. Rumianek do picia i stosowany w formie inhalacji lub okładów to zioło lecznicze wykorzystywane w lecznictwie ludowym od wieków, pierwsze wzmianki o nim pojawiają się już w źródłach sprzed 5 tysięcy lat.

Tradycyjnie napar z rumianku przygotowuje się z suszonych kwiatów i stosuje w przypadku przeziębienia, gorączki, stanów zapalnych, skurczów mięśni, zaburzeń miesiączkowania, bezsenności, zaburzeń żołądkowo-jelitowych, ran, bóli reumatycznych i hemoroidów. Rumianek należy do ziół najszerzej stosowanych i najlepiej przebadanych, a współczesne badania naukowe potwierdziły jego skuteczność w leczeniu bardzo wielu dolegliwości.

Rumianek działanie zawdzięcza obecności olejków eterycznych bogatych w terpenoidy i flawonoidy. W olejku z kwiatów wykryto aż 28 różnych terpenoidów i 36 flawonoidów. Do najważniejszych z nich należą: α-bisabolol, α-pinen, apigenina, kwercetyna, patuleina i luteolina.

Rumianek dla niemowlaka – od kiedy i ile rumianku może pić niemowlę?

Herbatka rumiankowa dla niemowląt i małych dzieci jest generalnie bezpieczna, trzeba jednak stosować ją ostrożnie, gdyż jest to zioło lecznicze o silnym działaniu, a ponadto alergizuje. Szacuje się, że na rumianek jest uczulone 2 proc. polskiej populacji. Brakuje jednoznacznych medycznych zaleceń, które określałyby od jakiego wieku można podawać rumianek niemowlętom. Dawkowanie rumianku dla noworodka jest tym bardziej problematyczne, gdyż noworodek czyli dziecko do ukończenia 28 dnia życia powinien pić jedynie mleko matki.

Ilość herbatki rumiankowej dla niemowląt, którą można bezpiecznie podawać, zwykle określa producent na opakowaniu. Można spotkać się z produktami od 1 tygodnia życia, większość jednak jest polecana dzieciom od 1 miesiąca życia i starszym. Herbatkę z rumianku należy wprowadzać powoli.

Ile rumianku może pić niemowlę? Na początek 25–50 ml zaparzanych z 1–2 łyżeczek przez 5 minut. Stopniowo można zwiększać ilość naparu i czas naparzania rumianku. To, ile razy dziennie można podawać niemowlakowi rumianek, musi ocenić rodzic, obserwując reakcje dziecka. W przypadku noworodków warto poprosić o opinię pediatrę. Dla porównania dorośli powinni zdrowotnie wypijać 2–5 filiżanek herbatki naparzanej przez 15 minut.

Sprawdź: Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

Rumianek na przeziębienie – jak parzyć rumianek do picia?

Łagodna infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych potocznie nazywana przeziębieniem może być leczona z wykorzystaniem rumianku. W łagodzeniu objawów przeziębienia najbardziej polecane są inhalacje. Picie rumianku w ilości 5 szklanek dziennie przez 2 tygodnie przyczynia się do wzmocnienia odporności i pomaga walczyć z przeziębieniem.

Po okresie stosowania herbatki rumiankowej w moczu osób badanych stwierdzono istotny wzrost stężenia hipuratu i glicyny o działaniu przeciwbakteryjnym. Rumianek jest też skuteczny w przypadku bólu gardła i chrypki, gdyż działa nawilżająco w przełyku, dzięki czemu łagodzi dolegliwości.

Jak parzyć rumianek na przeziębienie? 1–2 łyżki zalać szklanką wrzątku i naparzać pod przykryciem przez 15 minut. Nie zakrywając naczynia, tracimy cenne olejki eteryczne, które odparowują.

Starszym dzieciom można podawać napar z rumianku do płukania bolącego gardła. Inhalacje z rumianku to z kolei dobry sposób na zatkany nos.

Herbatka rumiankowa dla niemowląt na kolkę, biegunki, gazy

Herbatka rumiankowa dla niemowląt ma udowodnione działanie łagodzące kolki. W jednym z badań wzięło udział 68 dzieci w wieku od 2 do 8 tygodni. Podawano im 150 ml naparu z rumianku nie więcej niż 3 razy dziennie. Po 7 dniach stwierdzono eliminację kolek u 57 proc. dzieci w porównaniu z 26 proc. w grupie placebo. Rumianek dla niemowlaka na zaparcia nie jest najlepszym pomysłem. Napary mają działanie ściągające i są polecane w przypadku biegunek. Picie rumianku w nadmiarze może nasilić problemy z wypróżnianiem.

Rumianek znajduje zastosowanie w licznych problemach przewodu pokarmowego. Herbatka rumiankowa pomaga na bóle i rozstrój żołądka, wzdęcia, gazy, podrażnienia żołądka i skurcze przewodu pokarmowego. Jest szczególnie skuteczna w przypadku usuwania gazów i łagodzenia skurczów mięśni gładkich.

Sprawdź najlepsze sposoby na kolkę u niemowlaka!

Na co pomaga napar z rumianku u dorosłych?

Picie rumianku to nie jedyna z metod jego zastosowania. Napary można stosować do nacierania skóry w celu łagodzenia chorobowych zmian skórnych. Badania naukowe pokazały, że składniki aktywne rumianku przenikają do głębszych warstw skóry, gdzie działają przeciwzapalnie, prowadząc do złagodzenia zaczerwienienia i wyprysku na jej powierzchni.

Rumianek i jego ekstrakty wykazują obiecujące właściwości w hamowaniu wzrostu guzów nowotworowych raka skóry, prostaty, piersi i jajnika. Prawdopodobnie za to działanie w największym stopniu odpowiedzialny jest flawonoid o nazwie apigenina.

Wśród pozostałych zastosowań rumianku można wymienić:

  • łagodzenie hemoroidów,
  • niszczenie bakterii Helicobacter pylori, która może spowodować wrzody żołądka,
  • leczenie zapalenia błony śluzowej jamy ustnej,
  • działanie uspokajające i nasenne,
  • łagodzenie niepokoju,
  • ochronę komórek beta trzustki.

Bibliografia

 
  • Das M, Chamomile: Medicinal, Biochemical, and Agricultural Aspects, CRC Press, 2014;
  • Fetrow Ch. W., Avila J. R., The Complete Guide To Herbal Medicines, Pocket Books, 2000;
  • Braun L., Cohen M., Herbs and Natural Supplements Inkling: An Evidence-Based Guide, Elsevier Health Sciences APAC, 2010.
Opublikowano: ;

Oceń:
5.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Pierwszy spacer z dzieckiem – przygotowanie dziecka do pierwszego spaceru

 

10 powodów płaczu niemowlaka

 

Niemowlę na słońcu

 

Śniadania dla rocznego dziecka – inspiracje

 

Czy dziecko może jeść parówki?

 

Herbatka dla niemowlaka – jaki ziołowy napar można podać dziecku?

 

Pleśniawki u dzieci – skąd się biorą i jak je zwalczyć?

 

Kolka u niemowlaka – po czym poznać, że dziecko ma kolkę? Ile trwa kolka i jak ją złagodzić?