Przewijak na łóżeczko – jaki wybrać?

Opieka nad noworodkiem i niemowlakiem to mnóstwo przyjemności, ale i szereg wyzwań! Maluszek zdany jest wyłącznie na sprawność i dobrą organizację rodziców, dlatego ci starają się stworzyć i dla niego, i dla siebie, najlepsze warunki nie tylko dla prawidłowego rozwoju dziecka, ale i prozaicznych czynności, jak przewijanie czy zabiegi higieniczne. Z tego też powodu, aby jak najbardziej ułatwić sobie niektóre procesy, jak np. przewijanie dziecka, idealnym gadżetem jest przewijak.

  • 5.0
  • 1
  • 0

Co to jest przewijak?

Przewijak, jak sama nazwa wskazuje, to miejsce do przewijania dziecka. Przewijaki mogą mieć różne formy – od specjalistycznych mebli (przewijak wolnostojący), najczęściej mających formę swego rodzaju blatów, na których kładzie się dziecko, z wysokimi nóżkami i z półkami pod spodem na niezbędne akcesoria, jak i nakładek, które można oprzeć na łóżku dziecka, rodziców lub na dowolnej komodzie.

Zdecydowanie częściej wybierane są same nakładki, dla oszczędności miejsca i wygody – są bowiem lekkie i można je układać w dowolnym miejscu, nawet na stole.

Przewijaki w formie nakładek posiadają wypełnienie z gąbki, a powierzchnię z ceraty, co pozwala na łatwe utrzymywanie ich w czystości – wystarczy bowiem przetrzeć je mokrą szmatką. Są też specjalnie wyprofilowane, by podczas pielęgnacji niemowlaka maluszek z nich nie spadł. Można je kupić w różnych kolorach i wzorach, z łatwością dopasowując je do aranżacji pokoju dziecka.

Nie wiesz, ile możesz przebywać na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim? Sprawdź

Przewijak na łóżeczko czy komodę?

Wyróżnia się dwa rodzaje przewijaków:

  • przewijak miękki – nie posiada usztywnienia na spodzie i przeznaczony jest do układania na komodach, specjalnych stolikach do przewijania lub jakichkolwiek innych sztywnych, twardych powierzchniach. Zrobione są z pianki pokrytej ceratą, są lekkie i łatwe do przechowywania;
  • przewijak na łóżeczko dziecięce – posiada usztywniony spód, dzięki czemu można go położyć na ramie łóżeczka dziecięcego lub łóżku rodziców, a także gdziekolwiek indziej – zawsze będzie równy i odpowiednio twardy, aby wygodnie układać na nim dziecko. Również posiada miękką wyściółkę i ceratową powierzchnię. Takie przewijaki świetnie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie liczy się oszczędność miejsca, ponieważ dzięki usztywnieniu można je ułożyć nawet na miękkiej powierzchni, zapewniając dziecku stabilność i bezpieczeństwo, a rodzicom wygodę podczas przewijania.

Który przewijak będzie lepszy? Większość rodziców decyduje się na wygodny przewijak na łóżeczko dziecęce, jako bardziej praktyczne rozwiązanie. Nie zajmuje sporo miejsca, a jego wytrzymałość dostosowana jest i do nowo narodzonych dzieci, jak i niemowląt, dzięki czemu spokojnie posłuży na cały „pieluszkowy” okres. Ponadto jest bardziej uniwersalny niż przewijak miękki. Na twardszym podłożu zdecydowanie łatwiej przewinąć malucha, więc aby ułożyć przewijak miękki, trzeba szukać odpowiedniego miejsca. Przewijaki na łóżeczko niemowlęce są usztywniane, więc można je położyć w zasadzie gdziekolwiek!

Na przewijaki na łóżeczko można dokupić pokrowce z materiału, dzięki czemu zabezpieczy się maluszka przez chłodem ceratki oraz umili mu chwile przebierania, a także przedłuży żywotność samego przewijaka. Pokrowce można bowiem prać i łatwo zmieniać w zależności od potrzeb – są zrobione na takiej samej zasadzie, jak prześcieradła z gumką, a tkanina jest miękka i przyjemna w dotyku.

Czy przewijak na łóżeczko jest bezpieczny?

Wybierając przewijak na łóżeczko warto zwrócić uwagę na jego wymiary, aby były dostosowane do ramy łóżka, a szczególnie do rozstawu bocznych ścianek, ponieważ to właśnie na nich będzie się opierał. Jednak jeśli wybierze się odpowiedni model i zawsze będzie się go dokładnie układało, można mieć pewność, że taki przewijak będzie w pełni bezpieczny dla dziecka.

Jak zamontować przewijak na łóżeczko?

Przewijak na łóżeczko nie wymaga żadnego montażu – opiera się go na ściankach łóżka, stąd też ogromna wygodna jego użytkowania. Choć przeznaczony jest na dziecięce łóżeczko, jego zastosowanie jest znacznie szersze – można go położyć na łóżku rodziców, na podłodze, a nawet na stole – wszystko zależy od warunków. Przewijaka nie montuje się na stałe do łóżeczka, nie wymaga też żadnego twardego podłoża, bo jest usztywniany, dlatego też jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Jaki przewijak na łóżeczko 120 na 60?

Łóżeczko 120 x 60 to standardowy rozmiar mebla zarówno dla noworodka, jak i niemowlaka, dlatego też większość przewijaków jest dostosowana właśnie do takich wymiarów i mają 70 cm długości oraz 50 cm szerokości. To sprawia, że przewijak można bezpiecznie oprzeć na łóżku, mając jeszcze zapas, by nie wpadł przypadkiem do środka. Szerokość pozwala z kolei na wygodę podczas zmiany pieluch, zabiegów higienicznych i ubierania maluszka.

Jak długo potrzebny jest przewijak?

Wiadomo, od kiedy jest potrzeby – od pierwszych dni życia. Przewijak to jeden z podstawowych przedmiotów, jaki powinien znaleźć się w wyprawce dla dziecka , od momentu powrotu z noworodkiem do domu. Ale już to, jak długo dziecko nosi pieluszki, ergo – jak długo przewijak będzie potrzebny, zależne jest od wielu czynników.

Z reguły proces odpieluchowania zachodzi mniej więcej około 2. roku życia, ale nie jest to regułą. Przewijak na łóżeczko sprawdzi się przez cały ten okres. Zawsze wygodniej zmienić dziecku pieluchę, kiedy jest w pozycji leżącej, jednak to rodzic decyduje o tym, czy wraz z wiekiem dziecka wygodniej mu położyć je na łóżku, czy nadal na przewijaku. Być może w późniejszym etapie, kiedy maluch będzie już bardziej mobilny, lepiej sprawdzą się podkłady zamiast przewijaka.

Czy warto mieć przewijak w pokoju dziecka?

Zdecydowanie tak! Usztywniany przewijak na łóżeczko jest bezpieczny, wygodny i łatwy do utrzymania w czystości. Przyda się nie tylko podczas przewijania dziecka, ale również w czasie innych zabiegów pielęgnacyjnych i higienicznych, jak obcinanie paznokci, nakładanie oliwki czy robienie dziecku masażu.

Przewijak zapewnia komfort i swobodę ruchów rodzicom i dziecku, a jednocześnie ułatwia sprawne zmienianie pieluch. Co więcej – przewijak na łóżeczko można przestawić w dowolne miejsce, a nawet zabrać ze sobą w podróż (choć wówczas zdecydowanie lepszy będzie przewijak miękki, który zajmie w bagażu mniej miejsca).

Przewijaki dostępne są w różnych kolorach i z różnymi wzorami, są wykonane bardzo estetycznie i dostępne niemal w każdym sklepie internetowym z artykułami dla niemowląt. Wybór jest bardzo szeroki, a ceny zadowalająca. Wszystko więc wskazuje na to, że przewijak warto, a nawet trzeba mieć!

Bibliografia

 
  1. G.H. Bręborowicz, Ginekologia i Położnictwo, PZWL, Warszawa 2020.
Opublikowano: ; aktualizacja: 25.01.2024

Oceń:
5.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Jak znaleźć buty komunijne dla dziewczynki? Sprawdź kilka wskazówek

 

Poród bliźniąt – jak przebiega?

 

Piotr – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Ropień gruczołu Bartholina – czym jest, objawy, jak leczyć, domowe sposoby, zabieg

 

Jak podawać leki niemowlęciu?

 

Legenda – czym jest i jakie ma cechy?

 

Ból piersi w ciąży – co oznacza i co robić, kiedy bolą piersi?

 

Częste oddawanie moczu u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie częstomoczu u dziecka