Przetoka przeduszna u dzieci – przyczyny, objawy, jak leczyć?

Jeżeli Twoje dziecko jest obarczone schorzeniem zwanym przetoka przeduszna, na pewno wiesz o tym od momentu jego narodzin. To taka wada, której nie da się przeoczyć. Manifestuje się niewielkim zagłębieniem w skórze w okolicy małżowiny usznej – charakterystyczną dziurkę przy uchu widać gołym okiem. Z reguły nie niesie ona za sobą żadnych konsekwencji, poza małym defektem kosmetycznym. Wymaga natomiast stałej obserwacji, ponieważ opuchnięcie, zaczerwienienie tajemniczej dziurki może świadczyć o powstałym stanie zapalnym i konieczności podjęcia odpowiedniego leczenia. Czym jest przetoka przeduszna i jak pomóc dziecku zmagającemu się z tą wadą?

  • 0.0
  • 0
  • 0

Przetoka przeduszna – jedna z częstszych anatomicznych wad wrodzonych

Przetoka przeduszna (z języka łacińskiego fistula preauricularis), określana również jako torbiel, dołek lub zachyłek, jest jedną z najczęstszych wad rozwojowych w obrębie małżowiny usznej. Jej występowanie uzależnione jest od grupy etnicznej. Dziesięciokrotnie częściej schorzenie to diagnozuje się u rasy czarnej i może mieć związek z dziedziczeniem autosomalnym, kiedy jeden z rodziców przekazuje potomstwu wadliwy gen. W niektórych przypadkach występowanie przetoki przedusznej przekazywane jest z pokolenia na pokolenie i uznawane za dobry omen – symbol zdrowia. Oczywiście nie m to nic wspólnego ze stanem faktycznym, raczej z kulturowymi przypowieściami.

Zwykle przetoka pojawia u dziewczynek, po jednej – prawej stronie twarzoczaszki i jest zrośnięta z przednią odnogą obrąbka. Najczęściej posiada ślepe zakończenie w tkankach miękkich okolicy ucha lub (rzadziej) kończy się torbielą (wypełnioną treścią płynową) w tkance podskórnej na zewnątrz od ślinianki przyusznej. W skrajnych przypadkach przetoka z torbielą może dochodzić do powięzi mięśnia skroniowego.

Jeżeli przetoka uszna występuje obustronnie, może to świadczyć o towarzyszeniu także innych wad rozwojowych: ucha, słuchu oraz nerek. Często wywiad rodzinny wykazuje właśnie podobne przypadki występujące w obrębie najbliższych krewnych. W przypadku stwierdzenia obustronnych przetok przedusznych u nowonarodzonego dziecka, należy objąć je poszerzoną diagnostyką.

Przetoka przeduszna charakteryzuje się małym zagłębieniem w tkankach miękkich (niewielką dziurką lub dołeczkiem) w górnej części obrąbka małżowiny usznej (w okolicy odnogi wstępującej). Wada ta powstaje we wczesnym okresie życia płodowego, już w szóstym tygodniu podczas kształtowania się małżowiny usznej i jest wynikiem niepełnego połączenia się elementów embrionalnych: trzech wzgórków ogonowych I łuku skrzelowego z trzema wzgórkami głowowymi II łuku skrzelowego.

Zobacz również: Rozwój mowy dziecka – pierwsze słowa i zdania

Przetoka przeduszna – rozpoznanie

Rozpoznanie zatoki przedusznej zazwyczaj nie przysparza lekarzowi dużego kłopotu, warto jednak różnicować je z torbielą dermoidalną, łojotokową oraz przetoką pierwszego łuku skrzelowego, które potrafią przybierać podobną postać. Wada ta może również towarzyszyć innym zespołom genetycznym, jak chociażby BOR, BOS czy tetralogią Fallota. W takim celu wykonuje się zwykle badanie ultrasonograficzne a w uzasadnionych przypadkach również rezonans magnetyczny oraz fistulografię (badanie radiologiczne, polegające na ocenie w promieniach rentgenowskich przebiegu przetoki, po podaniu do niej środka kontrastującego).

Czytaj również: Przepuklina pępkowa u niemowląt – przyczyny, objawy, leczenie

Przyczyny powstawania przetoki przedusznej

Jako, że jest przetoka przeduszna jest wadą wrodzoną, nie udało się do końca ustalić przyczyn jej powstawania. Niektórzy badacze skłaniają się ku teorii, że – obok znaczenia, jakie niesie ze sobą podłoże genetyczne – na wystąpienie tej wady mogą mieć wpływ także czynniki środowiskowe oddziałujące na kobietę w pierwszych tygodniach ciąży. Do takich czynników zaliczyć możemy:

  • niedobory pokarmowe;
  • narażenie na promieniowanie jonizujące;
  • toksyczny wpływ składników niektórych leków, przyjmowanych przez przyszłą mamę w początkowym okresie trwania ciąży;
  • zakażenia wirusowe (wirus świnki, różyczki, cytomegalii), bakteryjne (kiła) lub pasożytnicze (toksoplazmoza).

Leczenie przetok przedusznych u dzieci

Przetoka przeduszna jest jedną z częstszych wad wrodzonych, z którą spotykają się otolaryngolodzy. To właśnie do nich i, w niektórych przypadkach, do chirurgów należy opieka nad pacjentem z charakterystyczną dziurką nad uchem. Rozpoznawanie i leczenie przetok nie jest bardzo skomplikowane. O ile wada występuje bezobjawowo, beż innych dolegliwości, zostawia się ją bez żadnej ingerencji. W rzadkich przypadkach może rozwinąć się stan zapalny. Pojawia się on wtedy, kiedy pod przetoką wytworzy się torbiel. Dziecko może uskarżać się wtedy na ból w okolicy ucha , z którego może sączyć się ropna wydzielina o nieprzyjemnym zapachu. Objawom tym towarzyszy również zaczerwienienie, obrzęk i zgrubienie w okolicy zewnętrznie widocznej przetoki przedusznej. Konieczne leczenie polega na podaniu odpowiedniego antybiotyku.

Jeżeli stany zapalne i towarzyszące przetoce torbiele powtarzają się, do rozważenia pozostaje leczenie operacyjne w znieczuleniu ogólnym. Chirurgiczne usunięcie tej wady polega na odsłonięciu powięzi mięśnia skroniowego i wycięciu tkanek powyżej niej wraz z częścią chrząstki i skórą wokół przetoki skórnej z przewodem i torbielą wraz z częścią odnogi obrąbka małżowiny usznej. Cięcie skórne pozostawi kształt łezki. Cała wycięta tkanka zostaje przesłana do badania histopatologicznego, w celu oceny doszczętności zabiegu oraz określeniu rodzaju nabłonka. Najlepszym momentem do wykonania operacji jest okres po ustąpieniu stanu zapalnego. Sam zabieg chirurgiczny powinien być wykonywany w ośrodku specjalizującym się w tego typu operacjach, ponieważ wymaga dużej precyzji (użycie lupy lub mikroskopu) i sporych umiejętności od operatora.

Czytaj również: Wnętrostwo u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie, kiedy operować?

Bibliografia

 
  • J. Kuczkowski, W. Brzoznowski, G. Kobierska-Gulida, J. Czaczkowski, Rozpoznanie i leczenie zatok przedusznych u dzieci, Otolaryngol Pol 2011; 65 (3), str. 194-198;
  • Wycięcie przetoki przedusznej u dzieci, https://drlaryngolog.pl/zabiegi/wyciecie-przetoki-przedusznej-u-dzieci/, dostęp z dn. 09.04.2022.
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Magdalena Krajewska-Sochala

Magdalena Krajewska-Sochala

pedagog

Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim. 

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Zabieg Credego – co to jest, czy jest konieczny, czy ma skutki uboczne?

 

Hipowolemia – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

 

Odczyn poszczepienny – co to jest, jak wygląda, kiedy ustępuje odczyn po szczepieniu?

 

Krostki na języku u dziecka – przyczyny i leczenie grudek, plam i innych zmian

 

Czarny, żółty i biały nalot na języku u dziecka – co oznacza obłożony język u dziecka?

 

Feng shui – zasady. Jak urządzić dom według zasad feng shui?

 

Bogusław – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Talent dziecka – jak rozpoznać i pomóc w jego rozwijaniu?