Przepajanie niemowlaka budzi sprzeczne opinie. Niektórzy twierdzą, że należy podawać dziecku do picia coś poza mlekiem, inni – że to nie tylko niepotrzebne, ale wręcz szkodliwe. Jak jest naprawdę? W jakich przypadkach rzeczywiście należy dopajać niemowlę i po jaki napój warto wówczas sięgnąć?
Przepajanie niemowlaka – czy jest potrzebne? Czym przepajać niemowlaka?
Przepajanie niemowlaka – czy warto?
Odpowiedź na pytanie, czy przepajanie niemowlaka jest wskazane, brzmi: to zależy, przede wszystkim od sposobu karmienia.
Jeśli niemowlę jest karmione piersią , to w zasadzie nie istnieje potrzeba dodatkowego podawania mu wody czy jakiegokolwiek innego napoju. Kobiece mleko aż w 70% składa się z wody, a co istotniejsze – dopasowuje się do potrzeb dziecka. Na początku karmienia zawsze jest bardzo wodniste, dopiero po kilku minutach zaczyna być treściwsze. Być może nawet zauważyłaś już, że czasem twoja pociecha ssie pierś bardzo krótko – to właśnie dlatego, że nie chce jej się jeść, a właśnie pić.
Nieco inaczej jest w przypadku mleka modyfikowanego. Ono także w większości składa się z wody, ale nie zmienia swojego składu. Dlatego w niektórych okolicznościach – np. gdy panuje upał – niemowlę karmione mlekiem modyfikowanym jak najbardziej może dostać coś dodatkowego do picia.
Uwaga! Dopajanie niemowlaka zawsze jest wskazane, kiedy dziecko ma biegunkę albo gorączkuje. Pojawia się wówczas realne ryzyko odwodnienia, które dla tak małych dzieci jest szczególnie niebezpieczne. W takich sytuacjach należy podawać niemowlęciu jak najwięcej płynów – być może chętnie je wypije choćby z uwagi na nowy smak.
Przeczytaj też: Jak przetrwać upały w ciąży?
Przepajanie niemowlaka – woda, sok czy herbata?
Jeśli chcesz podać swojemu niemowlęciu coś dodatkowego do picia, to może być to woda, sok lub herbata – oczywiście pod warunkiem, że napój spełnia określone warunki.
Woda dla niemowlęcia
Choć mówi się, że woda jest najzdrowszym napojem, to niemowlętom może tak naprawdę… zaszkodzić. Wszystko dlatego, że nerki tak małych dzieci mogą jeszcze nie radzić sobie z filtrowaniem płynu. Dlatego tak ważne, jest żeby podawać dziecku albo wodę przegotowaną i przestudzoną, albo mineralną niskozmineralizowaną, o niskiej zawartości sodu (do 20 mg Na+/1 litr).
Warto też pamiętać, że niemowlętom podaje się wodę małymi porcjami.
Herbata dla niemowlęcia
Już nawet 4-tygodniowym maluszkom można podać herbatę – o ile będzie to napój z kopru albo rumianku, koniecznie bez cukru, glukozy czy miodu (ten ostatni jest szczególnie niebezpieczny z uwagi na ryzyko wystąpienia u dziecka alergii). Pamiętaj, że nie musisz kupować granulowanych herbat dla niemowląt – wystarczą te zwykłe, do zaparzenia.
Kiedy dziecko ukończy już 4 miesiące, do herbacianego menu możesz dorzucić napój z melisy i passiflory. Po 6. miesiącu bez wahania sięgaj po kolejne herbatki ziołowe – herbatę miętową, kminkową, z dzikiej róży, malinową, lipową czy z czarnego bzu.
Z kolei do herbat, których nie należy podawać niemowlętom, należą zielona oraz czarna (zawierają pobudzającą teinę).
Sok dla niemowlęcia
Choć na sklepowych półkach bez trudu znajdziesz soki „po 4. miesiącu”, według specjalistów należy podawać je dopiero po 6 miesiącu życia. Na początek świetnie sprawdzi się sok jabłkowy lub marchwiowy – idealnie byłoby, gdyby został przygotowany przez ciebie, z warzyw i owoców z zaufanych źródeł. Pamiętaj, że przepajanie niemowlaka sokami należy rozpocząć od zaledwie 2-3 łyżeczek dziennie. W późniejszym czasie porcję soku należy traktować jako jedną z pięciu porcji warzyw lub owoców dziennie, a nie jak podstawowy napój do zaspakajania pragnienia.
Czytaj również: Przekąski dla niemowlaka – co podawać niemowlakowi, a czego unikać?
Bibliografia
- Anne Hillis, Penelope Stone, „Od piersi do talerza czyli jak karmić małe dziecko”, wyd. dom Wydawniczy Rebis, 2013;
- „Żywienie dziecka w pierwszym roku życia”, opracowanie zbiorowe, wyd. RM, 2018.
Karolina Wojtaś
Psycholog
Karolina Wojtaś – psycholog, redaktor. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, interesuje się między innymi komunikacją interpersonalną oraz psychologią rodziny. Autorka dziesiątek artykułów ułatwiającym czytelnikom zrozumienie mechanizmów psychologii i wprowadzenie ich we własne życie.
Komentarze i opinie (2)
opublikowany 29.11.2022
opublikowany 29.11.2022