Naczyniak u niemowlaka – jak wygląda i jak leczyć naczyniaka u dziecka?

Naczyniaki u noworodków i niemowlaków to zmiany skórne, których przyczyną jest nieprawidłowe poszerzenie naczyń krwionośnych. Pojawiają się głównie na głowie i tułowiu. Naczyniaki płaskie, jamiste czy zwykłe przybierają postać uwypuklonych lub niewznoszących się ponad poziom ciała czerwonych plam na skórze. Znamiona te zazwyczaj nie są groźne i znikają samoistnie. Wyjątkiem są duże naczyniaki na twarzy, które mogą wymagać zastosowania odpowiednio dobranego leczenia.

  • 0.0
  • 0
  • 0

Naczyniak płaski, jamisty, zwykły – jak wygląda u dziecka?

Naczyniaki to łagodne guzy na skórze, będące efektem nieprawidłowego rozszerzenia naczyń krwionośnych. Zdarza się, że obserwuje się naczyniaki u noworodków, jednak najczęściej pojawiają się one kilka tygodni po narodzinach dziecka. Objawem naczyniaka we wczesnym stadium rozwoju jest niewielka plamka na ciele. Wraz ze wzrostem malucha zmiana ulega powiększeniu, osiągając maksymalne rozmiary ok. 6 miesiąca życia. Znamiona naczyniowe u dzieci mogą występować na różnych obszarach ciała – na twarzy, szyi, na głowie, tułowiu, czasem także na rękach i ramionach.

Naczyniaki u dzieci mogą przybierać różne formy.

  • Jeżeli zaobserwujemy niewystające ponad powierzchnię ciała czerwone plamy na skórze dziecka, możemy podejrzewać, że mamy do czynienia z tzw. naczyniakiem płaskim.
  • W przypadku naczyniaka jamistego zmiana może przypominać owoc maliny. Narośl jest intensywnie czerwona i wystaje ponad powierzchnię skóry. Zwykle naczyniak jamisty widoczny jest już u noworodka, rośnie dość intensywnie, ale krótko, samoistnie znikając w późnym okresie niemowlęcym lub wczesnodziecięcym.
  • Innym rodzajem jest naczyniak zwykły, który przybiera postać wyniosłej, stopniowo rozwijającej się, jasnoczerwonej plamki, która z czasem także znika samoistnie.

Naczyniaki mogą także powstawać na narządach wewnętrznych. Najczęściej powstają na wątrobie, gdzie bywają przypadkowo wykryte w trakcie badania USG jamy brzusznej. Zwykle nie dają objawów.

Przeczytaj też: Ulewanie u noworodka i niemowlaka – co robić?

Naczyniak u niemowlaka – czy zmiany naczyniowe u dzieci są groźne?

Jak wspomniano naczyniaki są dość częstą przypadłością pojawiającą się u dzieci, dlatego naczyniak u niemowlaka zwykle nie budzi większego niepokoju u lekarzy. Jednak należy pamiętać, że zmiany te rosną i trzeba obserwować, czy nie zakłócają rozwoju małego dziecka. Większość zmian na skórze w postaci naczyniaków to niewielkie plamki, które niepokoją rodziców ze względów estetycznych.

Należy jednak pamiętać, że duże, szybko rosnące znamiona, szczególnie w postaci naczyniaka na twarzy, bywają niebezpieczne dla dziecka. Mogą prowadzić do problemów z oddychaniem ze względu na ucisk dróg oddechowych, kłopotów ze słuchem czy wzrokiem.

Jeżeli naczyniak u dziecka rozwinął się w obrębie narządów wewnętrznych, grozi pęknięciem, a tym samym, niebezpiecznym dla życia krwawieniem do jam ciała.

Leczenie naczyniaków – jak leczyć naczyniowe znamiona na skórze?

Naczyniaki na ogół są zmianami niegroźnymi. Te specyficzne znamiona skórne najczęściej znikają samoistnie i nie wymagają zaawansowanego leczenia. Jeśli jednak naczyniak u dziecka jest duży, upośledza funkcje organizmu lub jest zmianą, która może zagrażać życiu, lekarz zdecyduje o odpowiedniej metodzie jego usunięcia. Istnieje wiele sposobów leczenia naczyniaków, dobieranych w zależności od specyfiki danego przypadku:

  • wycięcie chirurgiczne,
  • laseroterapia,
  • sterydoterapia miejscowa (maści zawierające sterydy),
  • leczenie farmakologiczne (propranolol stosowany doustnie),
  • maści z propranololem.

Najczęściej metody te łączy się, aby uzyskać jak najlepsze efekty leczenia. Aby efekty terapii anomalii naczyniowych były jak najlepsze, każdy przypadek powinien być indywidualnie rozpatrywany przez lekarza.

Czytaj również: Nosidełko dla dziecka – jakie wybrać, od kiedy nosić?

Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Justyna Szcześniak

Lekarz

Absolwentka Wydziału Lekarskiego  Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie lekarz-stażysta pracujący w jednym ze szpitali klinicznych w Łodzi. 

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Zwolnienie z WF-u – kto wystawia, powody, jednorazowe, całoroczne

 

Feng shui – zasady. Jak urządzić dom według zasad feng shui?

 

Leukokoria – jakie są przyczyny białego odblasku w oku?

 

Odczyn poszczepienny – co to jest, jak wygląda, kiedy ustępuje odczyn po szczepieniu?

 

Co to jest przedszkole integracyjne?

 

USG przezciemiączkowe (badanie ciemiączka u noworodka) – kiedy wykonać?

 

Dieta na drugi trymestr ciąży

 

Dariusz – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie