Guzek pod pachą u dziecka – co to może być?

Guzek pod pachą u dzieci zostaje znaleziony przez rodziców najczęściej przez przypadek – podczas ubierania czy mycia dziecka. W większości wypadków są to węzły chłonne, które powiększają się głównie w trakcie infekcji. Często jednak rodzice zastanawiają się, czy guz pod pachą to rak? O tym, kiedy należy udać się do lekarza w celu dalszej diagnostyki, opowiemy w tym artykule.

  • 0.0
  • 0
  • 0

Guzek pod pachą, czyli powiększenie węzłów chłonnych

Najczęściej wyczuwalne guzki pod pachą są to powiększone węzły chłonne. Przyczyną powiększenia węzłów chłonnych jest rozrost prawidłowych komórek tworzących ich struktury lub nieprawidłowych komórek.

Węzły chłonne pełnią ważną funkcję w układzie odpornościowym organizmu, biorąc udział w
wytwarzaniu przeciwciał, aktywacji limfocytów T i produkcji cytokin.

Należy pamiętać, że u małych dzieci wyczucie pachowych węzłów chłonnych może być fizjologiczne. W tej grupie dzieci węzły są małych rozmiarów i są przesuwalne względem podłoża.

Jak wygląda powiększony węzeł chłonny pod pachą?

Węzły chłonne przy infekcji są powiększone, bolesne, przesuwalne względem podłoża. Jeżeli węzły są zbite w pakiety, twarde, nieprzesuwalne, niebolesne, powiększają się w szybkim tempie, to należy udać się jak najszybciej do lekarza, aby wykluczyć inne potencjalne powody wystąpienia guzka pod pachą, w tym podejrzenie nowotworu.

Schorzenia przebiegające z powiększeniem węzłów chłonnych

Za powiększeniem węzłów chłonnych mogą stać takie stany i schorzenia, jak:

  • infekcje,
  • choroby nowotworowe,
  • nieprawidłowe zachowania higieniczne, np. stan zapalny po depilacji okolicy pachowej (na przykład u nastolatków).

Do najczęstszych sytuacji, w których występuje limfadenopatia (medyczny termin oznaczający powiększone węzły chłonne), należą stany zapalne i nowotwory.

Choroba kociego pazura

Powiększenie węzłów chłonnych może wystąpić po zakażeniu bakterią Bartonellą. Po zadrapaniu lub pogryzieniu przez domowego pupila (psa czy kota) bakteria trafia do organizmu i powoduje powiększenie lokalnych węzłów chłonnych, ropienie rany, gorsze samopoczucie czy ból brzucha.

Odczyn poszczepienny

Twardy guzek pod pachą u dziecka może wystąpić po szczepieniu na gruźlicę i nie jest to sytuacja niepokojąca, ale należy obserwować, czy guzek z czasem się zmniejsza.

Choroby nowotworowe

Niestety, choroby nowotworowe mogą objawiać się jako powiększony węzeł chłonny, w procesie nacieku zapalnego. Najczęściej węzły są wówczas nieprzesuwalne w obrębie podłoża, niebolesne i mogą tworzyć pakiety. Wówczas należy jak najszybciej udać się do pediatry lub lekarza pierwszego kontaktu, gdyż mogą być to objawy raka piersi, chłoniaka czy przerzuty z innych nowotworów.

Inne przyczyny wyczuwalnego guzka pod pachą

Zapalenie mieszków włosowych

Zapalenie gruczołu potowego i mieszków włosowych najczęściej występuje z powodu nieodpowiedniej higieny osobistej. Po depilacji okolicy pachowej często zauważmy w tej okolicy krostki, które mogą stać się źródłem zakażenia.

Infekcje bakteryjne chętnie rozwijają się w tej okolicy, a głównym czynnikiem etiologicznym zakażenia jest gronkowiec złocisty bytujący na skórze. Z czasem może pojawić się bolesny guzek pod pachą, który w dotyku może sprawiać wrażenie, że zawiera płyn. Dodatkowo skóra wokół może być zaczerwieniona, napięta i bolesna. Wówczas mamy do czynienia z ropniem, który powinien być opracowany chirurgicznie. Należy wtedy stosować miejscowo lub doustnie antybiotyki oraz regularnie dezynfekować rankę. Oczywiście jest to stan wymagający interwencji lekarskiej.

Tłuszczaki

Ten typ guzka pod pachą jest łatwo wyczuwalny, miękki i niebolesny. Zalicza się go do łagodnych nowotworów, wywodzących się z tkanki tłuszczowej. Tłuszczaki są najczęściej występującymi łagodnymi nowotworami tkanek miękkich u dorosłych, rzadziej widzianymi u dzieci. Tłuszczak zazwyczaj przybiera podłużny lub owalny kształt.

Nie jest on niebezpieczny dla organizmu i jego ewentualne usunięcie może być wykonane z powodów kosmetycznych lub jeśli z powodu swoich rozmiarów utrudnia funkcjonowanie.

Kaszaki

Rzadszymi guzkami są małe torbiele gruczołów łojowych i mieszków włosowych, nazywane kaszakami. Przybierają różne rozmiary i mogą urosnąć nawet do kilku centymetrów. Są przesuwalne względem podłoża, w ich wnętrzu gromadzi się treść, która samodzielnie lub przy wyciśnięciu ewakuuje się z guzków. Samodzielne wyciśnięcie kaszaka nie jest zalecane, ponieważ może wiązać się z wystąpieniem zakażenia i lepiej z taką zmianą udać się do lekarza.

Podsumowanie

W większości wypadków guzek pod pachą jest wywołany infekcjami lub zapaleniem tkanek skóry. Zawsze jednak należy zachować czujność i zwrócić uwagę na inne objawy, takie jak: szybkość wzrostu guzka, bolesność guzka lub jej brak, uczucie wypełnienia płynem czy pojawienie się gorączki.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy udać się do lekarza, który na podstawie wywiadu, badania fizykalnego oraz ewentualnie dodatkowo zleconych badań określi przyczynę wystąpienia guzka.

Bibliografia

 
  1. W. Kawalec, R. Grenda, M. Kulus – Pediatria, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2018.
  2. A. Dobrzańska, P. Socha, Ł. Obrycki – Pediatria w praktyce lekarza POZ, Medi Press, 2022
  3. S. Jabłońska, S. Majewski – Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Chodzik - tak czy nie?

 

Przebodźcowanie – przyczyny, objawy, jak zapobiec przestymulowaniu dziecka?

 

Jak wychować niemowlę

 

Wnętrostwo u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie, kiedy operować?

 

Gorączka u niemowlęcia – od jakiej temperatury zbijać, kiedy jechać do lekarza?

 

Wymioty u dziecka – jakie są przyczyny i co robić, gdy dziecko wymiotuje?

 

Biegunka u niemowlaka – sposoby na rozwolnienie u niemowląt

 

Zapobieganie i pielęgnacja w przypadku odpieluszkowego odparzenia skóry