Tradwife – moda na tradycyjną żonę. Na czym polega?

Tradwife to powrót do tradycyjnych wartości, czy może jedynie krótkotrwała i przemijająca moda na styl życia kobiety z lat 50. XX wieku – opiekunki ogniska domowego? Ostatnimi czasy jak grzyby po deszczu wyrastają w mediach społecznościowych konta kobiet, które relacjonują swoje życie w ruchu tradwife. Zamiast wspinać się po szczeblach kariery zawodowej, dobrowolnie z niej rezygnują i poświęcają się rodzinie. Na pierwszym miejscu stawiają męża i jego potrzeby. Jednocześnie zaprzeczają, że usługiwanie partnerowi i dzieciom może przypominać sceny z „Opowieści podręcznej”. Wiele z tych kobiet to katoliczki, część deklaruje się jako feministki walczące o równouprawnienie. Paradoks? Niekoniecznie. Kim więc jest tradycyjna żona w wielkim mieście i jak wygląda dzień z życia tradwife?

  • 5.0
  • 3
  • 19

Nowoczesny styl życia kontra tradycyjna żona

Równouprawnienie płci to cały czas ważny temat w debacie społecznej. Wiele kobiet próbuje z powodzeniem godzić rolę żony i matki z pracą zawodową. Wspinają się po szczeblach kariery, zasiadają w radach nadzorczych, prowadzą własne firmy. Coraz większą popularność zyskuje jednak ruch stojący w opozycji do nowoczesnego stylu życia. Kobiety identyfikujące się jako tradycyjne żony, samospełnienie widzą w poświęceniu się rodzinie. Nie są to jednak pejoratywnie nazywane „kury domowe”, a szczęśliwe kobiety sukcesu. Sukcesu, który rozumiany jest inaczej niż w potocznym znaczeniu, a definiowanego jako szczęście osobiste, gdzie wszystko jest na właściwym miejscu i pod kontrolą, a feminizm to możliwość dokonywania własnych wyborów.

Zobacz też: Kim jest mizogin?

Alena Pettitt – prekursorka mody na traditional wife

Ruch tradwife zrzesza wokół siebie kobiety, które pragną celebrować życie rodzinne, oddając się opiece nad dziećmi i trosce o męża. Domowe prace to dla nich przyjemność, a nie zmora i strata czasu. Gotowanie posiłków to sztuka kulinarna, a nie przykry obowiązek. Czytając powyższe nie da się przejść obojętnie obok wizerunku kobiety idealnej, znanej z lat 50. ubiegłego wieku. Wtedy jednak był to z góry narzucony model życia, dziś to osobisty wybór każdej tradycyjnej żony.

Prekursorką i rzeczniczką ruchu #tradwife jest Brytyjka Alena Pettitt, która prowadzi bloga The Darling Academy. Od zawsze chciała być gospodynią domową, jednak w jej środowisku uważane było to za coś gorszego. Od dziecka słyszała, że kobieta powinna zostać „kimś”. I Alena tym „kimś” została, robiąc karierę w dużej marce kosmetycznej. Jednak, jak sama mówi, nie dało jej to ani szczęścia, ani spełnienia. Po wielu latach pracy na stanowisku menadżerskim ostatecznie zrezygnowała z kariery. Dziś jest zadowoloną tradycyjną żoną oraz autorką książek o brytyjskiej etykiecie. Stała się również ikoną ruchu tradwife i nieformalną jego rzeczniczką. Wiele kobiet chciałoby żyć jak ona, ale brakuje im odwagi.

Według Aleny Pettitt wiele współczesnych żon oraz matek jest zagubionych i żyje w wielkim pędzie i chaosie, podążając za zdobyczami świata, próbując pogodzić przyjęte role, a w głębi serca tak naprawdę pragnie poczucia przynależności. Do kogoś – do męża, do rodziny, do tradycyjnych wartości. Jej blog pomaga odkryć te pragnienia.

Ruch #tradwife – czyli jak przygotować swojemu mężowi śniadanie

W XXI wieku pełnoetatowa żona i mama z wyboru prowadzi dom w sposób ekologiczny, oszczędny oraz zdrowy. Najważniejsze dla niej są priorytety, czyli rodzina. Mąż zawsze może liczyć na ciepły obiad przygotowany z myślą o nim. Z troską, bez pośpiechu i z samych najlepszych produktów. Dzieci najczęściej uczą się w domu w ramach tzw. edukacji domowej. Często wspólnie spacerują, poznają świat poprzez obserwację i doświadczenie. Kobieta – matka jest tu przewodnikiem. Wskazuje obszary, w których warto się rozwijać.

Mąż w takim modelu rodziny jest osobą decyzyjną i ma za zadanie dbać o zaplecze finansowe, ale to nie znaczy, że tradycyjna żona nie ma swoich pieniędzy. Często jest tak, że tradwife wykonuje wolny zawód, czasem prowadzi własną firmę albo posiada konto w Internecie, na którym dzieli się z followersami swoim stylem życia i z tego tytułu czerpie zyski jako blogerka lifestyle'owa.

Tradwife – druga i polityczna strona medalu

Ruchem tradwife jest objęty już praktycznie cały świat. Dla wielu kobiet to po prostu moda, styl życia, jaki daje im satysfakcję. I o ile jest to świadomy wybór, pozwalający kobiecie na samospełnienie, to nikomu nic do tego. Niestety, część konserwatywnych polityków w Stanach Zjednoczonych oraz w Wielkiej Brytanii zaczęło nawoływać do powszechnego powrotu do tradycyjnych wartości rodzinnych i wskazują dom, jako miejsce żony i matki w społeczeństwie.

Przeczytaj też: Ślub humanistyczny – co to jest?

Tradwife to dobrowolność, a nie poświęcenie i tylko w takim wymiarze przekonuje on do swoich założeń. Przyjemność płynąca ze spędzania czasu z rodziną oraz czerpanie satysfakcji z zajmowania się domem i dziećmi, nawet kosztem niezarabiania własnych pieniędzy, to indywidualny wybór każdej osoby. Na pewnym etapie życia na pewno jest on wyjątkowo pociągający, natomiast czasy, kiedy mężczyzna mógł wymagać od kobiety posłuszeństwa i usługiwania mu, na szczęście już dawno przeminęły.

Bibliografia

 
  1. Moda na tradycyjne żony! #Tradwife Pogotowie rodzinne #144, dostęp z dn. 23.04.2022
  2. Ruch TradWife okiem psychologa. YouTube, dostęp z dn. 22.04.2022
Opublikowano: ;

Oceń:
5.0

Magdalena Krajewska-Sochala

Magdalena Krajewska-Sochala

pedagog

Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim. 

Komentarze i opinie (19)


Świat żyje kolejnymi modami a kolejne cwaniary żądzą w necie. Inne gęsi je naśladują. Wygodne alibi dla laleczek. Chyba w szkole im nie za bardzo szło . Lekturą ulubioną były harlekiny.

Jestem ciekawa jak tradwife reaguje na zdradę męża

#Wife Robią wszystko aby o tym nie wiedzieć

#Wife Jak maz ma ciepło w domu, miłość, osobę która go szanuje to po co zdrada?

W tradycyjnych rodzinach dzieci nie siedzą na stole.

Propagatorki wielkiego kroku wstecz. Wygodnickie? Ciekawe kiedy je znudzi ta zabawa?

Może zainteresuje cię

Przysłówek – na jakie pytania odpowiada, przykłady

 

Mastektomia – przebieg, rodzaje, wskazania, przeciwwskazania

 

Lalka Barbie – historia, rodzaje, popularność. Czy to dobra lalka dla dziewczynki?

 

Ubranka dla dziewczynek – jak dobrze zorganizować szafę przedszkolaka?

 

Ból podczas stosunku i ból po stosunku w ciąży – jakie są przyczyny?

 

Kwasy na twarz w ciąży – które można stosować?

 

Bogowie słowiańscy – imiona, funkcje i atrybuty bogów Słowian

 

Drzemka przedszkolaka – czy dziecko powinno spać w dzień?