Dziewica konsekrowana – kim jest, wymagania, obowiązki, jak zostać dziewicą konsekrowaną?

Dziewica konsekrowana to kobieta, która łączy oddanie się Bogu i życie w świecie. Choć to stan duchowny nieco mniej znany niż wspólnoty zakonne, zdobywa coraz większą popularność w Kościele Katolickim. Na czym polega konsekracja dziewic i jakie warunki należy spełnić, aby nią zostać? Odpowiadamy.

  • 5.0
  • 2
  • 1

Kim są dziewice konsekrowane?

Konsekracja dziewic była już obecna na wczesnym etapie rozwoju chrześcijaństwa i pierwsze wzmianki można odnaleźć we fragmentach Nowego Testamentu (m.in. w Ewangelii św. Mateusza i I Liście do Koryntian). Jednak dopiero Sobór Watykański II doprowadził do tego, że stan dziewic doznał swoistego odrodzenia w kościołach lokalnych. Dziewicami konsekrowanymi nazywa się kobiety, które złożyły publiczne śluby czystości i wiodą życie w świecie jako osoby bezżenne, poświęcone Bogu, jednak nie stowarzyszone w żadnym zgromadzeniu zakonnym.

Czy dziewice konsekrowane są rzeczywiście dziewicami?

W większości przypadków faktycznie jest tak, że dziewice konsekrowane posiadają wszystkie atrybuty, świadczące o zachowaniu czystości. Jednak z tekstu instrukcji Ecclesiae Sponsae Imago – wydanej przez Kongregację ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego – można wywnioskować, że fizyczne dziewictwo nie jest najistotniejszym warunkiem, który powinna spełnić kobieta pragnąca wejść w mistyczne zaślubiny z Jezusem i złożyć publiczne śluby czystości.

W punkcie 88 wspomnianej instrukcji czytamy: „Musimy pamiętać, że danie świadectwa o dziewiczej, oblubieńczej i płodnej miłości Kościoła do Chrystusa nie poddaje się redukcji do czysto fizycznego symbolu integralności ciała. Jakkolwiek zachowanie całkowitej wstrzemięźliwości cielesnej lub praktykowanie czystości [seksualnej] we wzorcowy sposób są istotnym elementem przy rozeznaniu tego powołania, to nie stanowią jednak warunków, bez wypełnienia których zgoda na konsekrację nie jest możliwa”.

Co wynika bezpośrednio z całego dokumentu? Otóż z pewnością konsekrowana dziewica nie może być wcześniej publicznie znana z prowadzenia niemoralnego życia – czyli żyjąca w stanie przeciwnym czystości (wykluczone są osoby będące np. w związkach niesakramentalnych). Instrukcja jasno też określa, że osoby wcześniej żyjące w małżeństwie ale rozwiedzione nie mogą również zostać przyjęte do stanu dziewic konsekrowanych.

W przypadku śmierci małżonka i odkrycia w sobie pragnienia naśladowania Jezusa Chrystusa w cnocie czystości można pomyśleć o konsekracji jako wdowa lub wdowiec. To osobny stan, który od niedawna również staje się popularny w Kościele Katolickim.

Twórcy dokumentu Ecclesiae Sponsae Imago zwracają jednak uwagę na różnorodność i indywidualizm każdej osobistej sytuacji. Życie konsekrowane nie jest zamknięte dla osoby, która doświadczyła przemocy seksualnej lub której ciało zostało naruszone w sposób niezależny od jej woli. Brak fizycznego znaku dziewictwa (czyli błony dziewiczej) nie jest tu przeszkodą. Najważniejszą kwestią jest dojrzałość, zarówno moralna, jak i duchowa, oraz odkryte powołanie do podążania właśnie tą drogą życia. Proces rozeznania, który pomaga określić czy dana osoba jest gotowa i właściwie przygotowana do stania się dziewicą konsekrowaną, jest wieloletni i wieloetapowy.

Jak zostać dziewicą konsekrowaną?

Istnieją pewne kryteria, których wypełnienie jest niezbędne, aby być włączoną do stanu dziewic konsekrowanych. Na pewno podstawowym warunkiem jest przyjęcie wymaganych sakramentów, zachowanie czystości cielesnej i duchowej oraz życie w łasce uświęcającej, w pełnej jedności z Kościołem Katolickim.

Profil kobiety, która pragnie zostać dziewicą konsekrowaną wygląda tak:

  • ma ukończone 25 lat;
  • zna swoje słabe i mocne strony;
  • potrafi budować zdrowe relacje z mężczyznami i kobietami;
  • zna realistyczny obraz samej siebie;
  • widzi wartość małżeństwa i macierzyństwa;
  • potrafi w owocny sposób wykorzystać w budowaniu wspólnoty swoją zdolność do miłości;
  • ma przygotowanie zawodowe i pracę pozwalające na samodzielne utrzymanie;
  • umie radzić sobie z frustracją i cierpieniem na sposoby, które nie są niszczące dla otoczenia;
  • jest wierna złożonym obietnicom.

Dziewictwo konsekrowane – przygotowanie

Uroczysty ślub czystości, w trakcie konsekracji dziewic, odbywa się pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego. Aby jednak ceremonia mogła dojść do skutku, poprzedza ją kilkuletni proces przygotowywania i rozeznawania. Odkrycie powołania to pierwszy krok na drodze do konsekracji. To ważna decyzja, która powinna być poprzedzona długim okresem modlitwy, rozważań duchowych i kierownictwa duchowego. W wielu diecezjach znajdują się odpowiednie wspólnoty, w których można odbyć przygotowanie. Można udać się do nich bezpośrednio lub skontaktować się z miejscowym biskupem, który pokieruje kobietę w odpowiednie miejsce.

Sam proces przygotowania jest wieloetapowy. Obejmuje udział w kursach, spotkaniach formacyjnych, rozmowy z kierownikiem duchowym i spowiednikiem, posługę na rzecz parafii oraz diecezji. Po konsekracji, osoba, która złożyła uroczysty ślub czystości, żyje jako osoba poświęcona Jezusowi Chrystusowi. To oznacza postępowanie w zgodzie z przykazaniami, świadczenie Ewangelii, dawanie przykładu swoim życiem, pełnienie posługi na rzecz Kościoła i społeczności, zaangażowanie w modlitwę oraz działalność duszpasterską. Te wymagające zobowiązania są na całe życie, dlatego warto być dobrze przygotowaną i pewną wybranej drogi.

Liczba dziewic konsekrowanych w Polsce

Liczba dziewic konsekrowanych, znanych jako Ordo Virginum (OV), stale się zwiększa zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. W chwili obecnej (stan na wrzesień 2023r.) w naszym kraju żyje 417 verginetek (kobiet w dziewictwie konsekrowanym). Najwięcej ich posiadają diecezje: krakowska (57), warszawska (39), gdańska (29) oraz łódzka (22).

Czym różni się dziewica konsekrowana od siostry zakonnej?

Dziewice konsekrowane i zgromadzenia zakonne to dwie różne formy życia konsekrowanego. Te pierwsze, mimo złożenia ślubów, pozostają w swoim świeckim środowisku, chodzą do pracy, spotykają się ze znajomymi i mają bardziej elastyczne zobowiązania. Siostra zakonna jest z kolei częścią wspólnoty zakonnej w której żyje, składa śluby (tak czystości, jak i ubóstwa oraz posłuszeństwa). Zakonnice silniej podlegają zinstytucjonalizowanej hierarchii kościelnej. Mimo znaczących różnic, oba stany życia konsekrowanego mają swoje ważne miejsce w Kościele i wypełniają swoje powołanie w służbie ludziom i dziełom miłosierdzia.

Bibliografia

 
  • Strona Stanu Dziewic Konsekrowanych (konsekrowane.org), stan na dzień 30.09.2023.
Opublikowano: ;

Oceń:
5.0

Magdalena Krajewska-Sochala

Magdalena Krajewska-Sochala

pedagog

Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim. 

Komentarze i opinie (1)


Dziewice konsekrowane to piękna teoria stworzona przez ludzi kościoła którzy nie mieli własnej rodziny, żony i dzieci. Wszystko się zgadza żona dla kościoła panna, w związku niesakramentalnym, bo po ślubie tylko cywilnym. Po 25-letnim współżyciu dostaje od kościoła spowiednika zielone światło na rozwiązanie konkubinatu. Czy to jest jakaś nowa, współczesna nauka kościoła? Czy mężowi pozostaje tylko apostazja? Mam więcej pytań...

Może zainteresuje cię

Samiec alfa – kim jest i jak się zachowuje? Cechy samca alfa

 

Furagina dla dziecka (w tabletkach i syropie) – działanie, wskazania, dawkowanie, skutki uboczne

 

Płatki drożdżowe nieaktywne – czy są zdrowe w ciąży i dla dzieci?

 

Wielkanocne zabawy dla dzieci – przykłady zabaw

 

Julianna – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Góry w Polsce – lista i krótka charakterystyka dla uczniów

 

Objawy trzydniówki

 

On nie interesuje się ciążą