Seks po porodzie – kiedy, jak się przygotować?

Życie seksualne po narodzinach dziecka to kwestia, która nasuwa wiele pytań i wątpliwości. Psychologowie i seksuologowie powrót do współżycia po okresie połogu określają często mianem „kolejnego pierwszego razu”. Jak przygotować się do seksu po porodzie? Czy karmienie piersią zmniejsza ochotę na pierwsze zbliżenie? Czy seks po porodzie boli?

  • 5.0
  • 1
  • 0

Życie seksualne po narodzinach dziecka

Kiedy można kochać się po raz pierwszy po porodzie? Powrót do współżycia po porodzie – bez znaczenia czy to naturalnym, czy cesarskim cięciu – to ważny temat. Czas abstynencji seksualnej dla związku wynosi przeważnie minimum 6 tygodni (okres połogu), ale dla wielu par okres ten jest dłuższy ze względu na komplikacje ciążowe. Bywa, że współżycia nie ma od początku ciąży. Czas ten jest bardzo trudny zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny.

Pojawienie się na świecie nowego członka rodziny, którego potrzeby wysuwają się na pierwsze miejsce, również nie sprzyja możliwości powrotu do aktywności seksualnej rodziców. Do tego dochodzą blokady psychiczne spowodowane obawami natury biologicznej. Ciało kobiety zmieniło się. Dodatkowe kilogramy i brak akceptacji tych zmian, czy to ze strony partnera czy samej kobiety, powoduje niechęć czy wstyd przed zbliżeniem. Wszystko to sprawia, że pierwsza po tak długim czasie aktywność seksualna traktowana jest przez psychologów i seksuologów jako kolejny pierwszy raz.

Przeczytaj też: Portale randkowe – rodzaje

Kolejny pierwszy raz?

Wiele osób pamięta swój pierwszy raz – dla jednych jest to wspaniałe wspomnienie, dla innych coś, co woleliby wyrzucić ze swojej pamięci. Niektórzy drobiazgowo przygotowali siebie i otoczenie na tę okoliczność, inni – weszli w kontakt w sposób zupełnie niezaplanowany.

Wszystkim towarzyszą obawy przed inicjacją, pojawia się pytanie – „jak to będzie”? Ta niepewność pojawia się także w momencie chęci powrotu do aktywności seksualnej po porodzie. W tej sytuacji raczej nie ma mowy o przypadkowości zbliżenia, dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować.

Przeczytaj też: Pierwszy spacer z dzieckiem – jak się do niego przygotować?

Seks po porodzie – potrzeba dialogu o bliskości fizycznej

Ważnym elementem jest rozmowa partnerów. Niezależnie od tego, kto będzie inicjatorem konwersacji, w pierwszej kolejności należy zapewnić partnera o swojej miłości i o wypływającej z niej chęci do powrotu bliskości fizycznej.

Jeżeli inicjatorem rozmowy jest mężczyzna, dobrze byłoby, aby wyraził on również gotowość do cierpliwego oczekiwania na decyzję partnerki. U niej potencjalny brak ochoty na seks może wynikać ze zmian hormonalnych – wzrostu prolaktyny (hormonu odpowiedzialnego za laktację) przy równoczesnym obniżeniu estrogenu. U panów natomiast spada po porodzie poziom testosteronu. Ze względu na te różne, biologiczne czy psychiczne ograniczenia, ważne, aby rozmowa między partnerami była szczera i spokojna. Nie powinna odbywać się w trakcie przewijania pieluchy czy sprzątania domu.

Trzeba dobrze wybrać miejsce i czas (np. dziecko powinno spać). Partnerzy mogą usiąść przy herbacie i spojrzeć sobie w oczy, wziąć się za rękę na spacerze z wózkiem czy przytulić na kanapie. Już sama taka rozmowa buduje bliskość i powoduje większą chęć na zbliżenie seksualne.

To też może Cię zainteresować: Czy można przesunąć miesiączkę?

Seks po porodzie – kiedy zacząć współżycie i jak się przygotować?

Współżycie po porodzie może mieć miejsce dopiero po sześciotygodniowym połogu, choć czasami okres ten może ulec wydłużeniu ze względu na zrastanie się ran. Tak jak człowiek przygotowuje się na ważne spotkanie, tak i w tej sytuacji warto zadbać o kilka szczegółów, a właściwie – określić strategię działania.

Myśląc o odpowiednim czasie, należy wybrać porę dnia, gdy potencjalnie wszystkie potrzeby dziecka będą zaspokojone, np. po karmieniu, kiedy wiadomo, że maluch będzie spał dłużej. Ważnym elementem będzie również zadbanie o odpowiednią atmosferę i strój.

Mężczyzna powinien pamiętać o pomocy w obowiązkach domowych, aby uniknąć sytuacji, kiedy partnerka będzie zbyt zmęczona, żeby podjąć kontakt. Później, podczas zbliżenia, wystarczy tylko rozsmakować się na nowo w ciele partnera i wspólnej bliskości. Przypomnieć sobie, jak dobrze być razem w sposób cielesny, wzbudzając tym samym chęć na ponowienie kontaktu w niedługim czasie.

Czy pozycja do pierwszego seksu po porodzie ma znaczenie? Gdy doszło do zagojenia się narządów rodnych (co jest warunkiem do zbliżenia), wybierzcie pozycję, która nie pozwala na głęboką penetrację (np. na jeźdźca lub na boku). Z kolei jeśli dokucza ci suchość pochwy (spowodowana niskim poziomem estrogenów po porodzie), użyj środka nawilżającego. I pamiętaj o ćwiczeniach mięśni Kegla – mocne mięśnie pochwy to większa przyjemność z seksu.

Jeżeli w trakcie gry wstępnej (lub w czasie samego zbliżenia) pojawi się silny ból u kobiety – bądź taki, który będzie się nasilał – należy przerwać stosunek, skonsultować się z lekarzem ginekologiem i skorzystać z porady lekarskiej.

Pamiętaj też, że w czasie karmienia piersią również można zajść w ciążę, dlatego jeśli nie planujesz kolejnej ciąży, musisz się zabezpieczyć.

Seks młodych rodziców a potrzeby dziecka

Bywa, że w wyczekiwanym momencie usłyszycie płacz dziecka, bo obudzi się wcześniej lub nie pójdzie spać tak szybko, jak oczekiwali tego rodzice. Z taką sytuacją należy się liczyć już na początku podjęcia tematu powrotu do życia seksualnego w związku. Potrzeby dziecka przez kilkanaście miesięcy będą stanowiły priorytet, dlatego niejednokrotnie romantyczny moment może zostać przerwany jego płaczem.

W takich sytuacjach nie należy się zniechęcać, a raczej potraktować je jako normalną ewentualność zmiany planów. Dziś się nie udało, ale może uda się jutro albo pojutrze – warto starać się do skutku. Zawsze można skorzystać z pomocy babci lub cioci albo wysłać dziecko na spacer z opiekunką.

Współżycie po porodzie – dlaczego jest ważne?

Systematyczna aktywności seksualna rodziców małego dziecka jest bardzo cenna dla budowania związku w miłości, bliskości i zaufaniu, dlatego nie warto zaniedbywać tego aspektu życia. Warto pamiętać, że seks powoduje również odprężenie fizyczne – ważne w przypadku natłoku obowiązków spadających na świeżo upieczonych rodziców.

Unikanie współżycia powoduje zbieranie się w ciele napięcia, co powoduje wybuchy pod postacią: kłótni, utarczek i wzajemnych pretensji. Nie są to warunki odpowiednie dla rozwoju małego dziecka. Ponadto chęć podjęcia aktywności seksualnej i troska o dobro partnera to również oznaka miłości.

Czy pierwszy stosunek seksualny po porodzie będzie bolesny?

Nie powinien. Ważne, by nie decydować się na seks zbyt wcześnie – odczekaj co najmniej 6 tygodni, czyli tyle, ile trwa połóg. W tym czasie zagoją się rany po nacięciu bądź pęknięciu krocza i rozpuszczą szwy. Na ten pierwszy raz warto też wybrać pozycję, w której kobieta może swobodnie kontrolować głębokość penetracji, np. na boku.

Czy chiński kalendarz płci działa?

Czy po porodzie pochwa staje się luźniejsza?

Nie martw się, zwykle po porodzie pochwa wraca do stanu sprzed ciąży. Oczywiście potrzeba na to czasu, ale możesz przyspieszyć ten proces, ćwicząc mięśnie Kegla (jeśli nie robiłaś tego w ciąży, koniecznie zacznij po urodzeniu dziecka – wystarczy kilka minut dziennie).

Czy partner będzie odczuwał taką samą przyjemność z seksu, jak kiedyś?

Obawiasz się, że po porodzie naturalnym twoja pochwa pozostanie rozciągnięta, oboje z partnerem na pewno zauważycie różnicę i nie będziecie już odczuwać takiej satysfakcji z seksu jak dawniej? Spokojnie, wcale nie musi tak być. Najważniejsze dla udanego współżycia po porodzie są silne mięśnie Kegla – powinnaś ćwiczyć je jeszcze w ciąży, a po porodzie kontynuować codzienne, kilkuminutowe sesje. Mniejsze znaczenie dla kondycji pochwy ma wielkość urodzonego dziecka i liczba porodów, które masz za sobą. Pamiętaj o regularnych ćwiczeniach, a w ciągu kilku – kilkunastu dni pochwa powróci do dawnego stanu.

Czy po porodzie można przeprowadzić operację zwężenia pochwy?

Można, ale zazwyczaj nie ma takiej potrzeby. Jeśli jednak po porodzie wasza satysfakcja ze współżycia znacznie się zmniejszyła, warto udać się do lekarza, który opowie wam o wadach i zaletach takiej operacji. Uważaj jednak, aby… nie przesadzić, bo poszerzenie za bardzo zwężonej pochwy jest znacznie trudniejsze niż jej zwężenie.

Co robić, jeśli obecność niemowlęcia w pokoju nas krępuje?

Jeśli łóżeczko dziecka stoi w waszej sypialni, a wy macie ochotę na seks w wygodnym łóżku (a nie w kuchni czy w łazience), zadajcie sobie pytanie, na ile obecność dziecka wam przeszkadza. Jeśli tylko trochę, wystarczy poczekać, aż niemowlę twardo zaśnie. Jeśli bardziej – pomyślcie o odgrodzeniu się od malucha specjalnym małym parawanem. Pamiętaj, że dziecko nigdy – niezależnie od wieku – nie powinno widzieć rodziców uprawiających seks.

Czy po porodzie pochwa może być ciaśniejsza niż wcześniej?

Możesz mieć takie wrażenie, zwłaszcza podczas pierwszych stosunków, gdy jesteś zestresowana, a dodatkowo dokucza ci suchość pochwy. Zwykle jednak po kilku tygodniach bądź miesiącach od porodu pochwa wraca do dawnego stanu i partnerzy nie zauważają żadnej różnicy.

Czy orgazm w połogu jest bezpieczny?

W połogu lepiej unikać pełnych stosunków seksualnych, ale jeśli masz ochotę na pieszczoty, stymulacja łechtaczki jest jak najbardziej wskazana. Nie obawiaj się, że skurcze macicy wywołane orgazmem spowodują jakiekolwiek dolegliwości. Pamiętaj tylko, aby zadbać o higienę i nie wkładać nic do pochwy (palce, wibrator).

Czy to normalne, że po porodzie libido się obniża?

Nie ma nic dziwnego w tym, że obolała i zmęczona po porodzie nie masz ochoty na seks. A jeśli do tego jesteś zestresowana nową sytuacją i obowiązkami, nie do końca podoba ci się twoje ciało, albo obawiasz się kolejnej ciąży – seks jest ostatnią rzeczą, o jakiej myślisz. Daj sobie czas, na udane współżycie przyjdzie pora wtedy, gdy będziesz na nie gotowa – fizycznie i emocjonalnie. Co ciekawe, libido twojego partnera również może się obniżyć, a to za sprawą spadku poziomu testosteronu, jaki często występuje u świeżo upieczonych ojców.

Czy po porodzie kobieta może narzekać na nadmierną suchość pochwy?

Tak. To skutek spadku poziomu estrogenów. Naturalne nawilżenie pochwy będzie mniejsze przez 4-6 tygodni po porodzie, a jeśli karmisz piersią – suchość pochwy może się utrzymywać jeszcze dłużej. Ale jest na to rada – gdy już rozpoczniesz współżycie, używaj intymnych żeli nawilżających (koniecznie tych kupionych w aptece).

Czy po porodzie można uprawiać seks analny?

O ile oboje macie na to ochotę – czemu nie? Obowiązują was jednak te same zasady, co w przypadku klasycznych stosunków – trzeba odczekać, aż wszystkie rany się zagoją, czyli ok. 6 tygodni od porodu. A jeśli w ciąży dokuczały ci hemoroidy, przed podjęciem współżycia upewnij się, że zostały wyleczone.

Czy po porodzie można uprawiać seks oralny?

Tak, ale dopiero wtedy, gdy rany po nacięciu lub pęknięciu krocza całkowicie się zagoją. W przeciwnym razie pieszczoty oralne mogłyby doprowadzić do infekcji.

Opublikowano: ; aktualizacja: 08.04.2022

Oceń:
5.0

Komentarze i opinie (0)

Przeczytaj również

Może zainteresuje cię

Rezygnacja z religii – jak wypisać dziecko z religii? Wzór oświadczenia

 

Niedoczynność przytarczyc – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie niedoczynności przytarczyc

 

20. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

Pierwsza faza porodu

 

Guzek pod pachą u dziecka – co to może być?

 

Niestrawność w ciąży – jakie są sposoby na niestrawność żołądka?

 

Probiotyki w ciąży – czy można je brać, a jeśli tak, to które?

 

Skąpomocz u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie