Śniadanie dla przedszkolaka

Nikogo nie trzeba już chyba przekonywać, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Na co zwrócić uwagę, przygotowując poranne menu dla najmłodszych?

  • 0.0
  • 0
  • 0

Dlaczego śniadanie jest takie ważne?

Pierwszy posiłek to spory zastrzyk energii dla organizmu malucha po nocnym odpoczynku, w czasie którego poziom przemiany materii jest dość niski. Energia dostarczona wraz ze śniadaniem zazwyczaj wystarcza na 3-4 godziny aktywności.

Dzieci, które nie spożywają rano śniadań, nie tylko mogą czuć się zmęczone i apatyczne, ale również dużo częściej sięgają po słodkie przekąski (batoniki, ciastka, słodkie bułki), co w prostej drodze może prowadzić do problemów z kontrolowaniem wagi. Niski poziom energii utrudnia nie tylko ogólne funkcjonowanie, ale także oznacza mniejszą zdolność koncentracji i trudności z przyswajaniem zdobytej w przedszkolu wiedzy.

Zarówno dzieci, jak i dorośli, powinni spożyć pierwszy posiłek około pół godziny po obudzeniu (najpóźniej półtora godziny po wstaniu z łóżka). Co w sytuacji, kiedy dziecko skarży się na brak apetytu i nie ma ochoty na śniadanie? Wtedy najlepiej zaproponować np. niewielką porcję przygotowanych w apetyczny sposób tostów lub płatków. W takiej sytuacji można również zadbać o to, aby kolacja była lekka, a dziecko nie podjadało w nocy. Zwróć również uwagę na ważną okoliczność - dzieci nie lubią robić tego, czego sami nie robią ich rodzice. Dlatego jeśli sama nie jadasz śniadań, ciężko ci będzie przekonać do nich swoje dziecko.

Co podawać dziecku na śniadanie?

Pierwszy posiłek podawany rano dziecku w wieku przedszkolnym powinien być urozmaicony. Dlatego warto podawać mniejsze porcje różnych produktów. Jeśli twój maluch zjada śniadanie w przedszkolu, przed wyjściem z domu i tak powinien zjeść niewielki posiłek. Mogą to być np. płatki z mlekiem lub kanapka z warzywami i chudą szynką. Jeśli twoje dziecko nie chodzi do przedszkola (lub jeśli macie dzień wolny), wtedy przykładaj szczególną wagę do tego, co pojawia się na talerzu.

Jakie produkty są najlepsze?

Dzieci zazwyczaj zjadają rano płatki z mlekiem i różnego rodzaju kanapki. Nie oznacza to jednak, że każdy produkt wchodzący w skład tej grupy pokarmów jest w tym samym stopniu wartościowy.

  • Mleko

Dla dzieci w wieku przedszkolnym najodpowiedniejsze jest mleko półtłuste. Zalecenie spożywania mleka tłustego dotyczy dzieci młodszych. Jeśli twoje dziecko nie przepada za mlekiem, płatki możesz zalać jogurtem - najlepiej naturalnym. Aby dzieci chętniej spożywały jogurt (nie wszystkie maluchy przepadają za smakiem naturalnego jogurtu), warto dodać do niego owoce - świeże (np. pokrojone drobno truskawki, banany, brzoskwinie) lub suszone (np. morele).

  • Płatki

Najlepsze płatki to płatki pełnoziarniste wzbogacone o żelazo i witaminy. Staraj się nie podawać przedszkolakowi płatków z dużą zawartością cukru, np. czekoladowych, z miodem itd. Oprócz cukru, zawierają również dużą ilość kalorii, a przy tym niestety małą ilość błonnika. Doskonałym wyborem jest także sycąca owsianka - bogate źródło błonnika, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy z grupy B, żelaza i magnezu.

Dobrym pomysłem jest dodanie do miski płatków świeżych owoców. Znakomicie nadają się do tego truskawki, maliny, jagody, brzoskwinie, morele i banany.

  • Kanapki

Dla dzieci (i nie tylko dla nich) najbardziej wskazane jest pieczywo pełnoziarniste i razowe. Oczywiście spożywane od czasu do czasu białe pieczywo nie przyniesie większej szkody, warto jednak mieć w pamięci, że zawiera mniej witamin, błonnika i żelaza. Uwaga - nie każdy "ciemny" chleb jest pełnoziarnisty. Niestety, trzeba zwracać szczególną uwagę na etykiety - często się zdarza, że ciemniejsza barwa pieczywa jest wyłącznie wynikiem zabarwienia karmelem.

Z pełnoziarnistego pieczywa można przygotować apetyczne tosty. Najlepsze dodatki do kanapek to świeże warzywa, chuda szynka i niskosłodzony dżem. Przygotowując kanapki dla najmłodszych warto również sięgnąć po twaróg. Wymieszany z np. drobno pokrojoną rzodkiewką i szczypiorkiem będzie nie tylko smaczny i zdrowy, ale również apetyczny.

Smaczne propozycje:

menu2 menu3 menu1

  • Jajka

Należy podawać przedszkolakom jajka gotowane na twardo (żółtka i białka powinny być mocno ścięte). Dobrym pomysłem jest również jajecznica, smażona na maśle. Przygotowanie potraw z jaj dla dzieci wiąże się z zachowaniem określonych zasad. Pamiętaj, żeby sparzyć skorupki przed gotowaniem i nie podawać dziecku jaj niedogotowanych lub surowych. Uważaj również z dodatkami do jajek - majonezem i solą!

A co do picia?

Do porannego posiłku warto podawać przedszkolakom kakao, sok (np. świeżo wyciśnięty pomarańczowy lub przecierowy z marchwi), słaba, owocowa herbatka (np. malinowa, z róży lub z owoców leśnych) albo kawa zbożowa z mlekiem. Jeśli nie podajesz dziecku płatków, warto oczywiście zaproponować mu do picia szklankę półtłustego mleka.

Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

12 zasad diety w I trymestrze ciąży

 

Kwas foliowy – dlaczego jest niezbędny przed poczęciem?

 

Zmęczona jak w ciąży

 

Co jeść, żeby zajść w ciążę?

 

8 najważniejszych produktów w ciąży

 

Dieta na drugi trymestr ciąży

 

Kwas foliowy w diecie ciężarnej

 

7 produktów szczególnie zalecanych w ciąży