Przepisy dla dzieci z nietolerancją laktozy
Przepisy na dania bez laktozy
- Iza nie może jeść czekolady, Zosia - pić mleka, Karol ma alergię na miód, Ola dostaje wysypki po zjedzeniu truskawek… - Nauczycielki w przedszkolach są w stanie wyrecytować z pamięci całe listy produktów, których nie mogą jeść ich podopieczni. A z roku na rok te listy stają się coraz dłuższe, bo rośnie liczba dzieci, u których lekarze stwierdzają alergie lub nietolerancje pokarmowe.
Największą sztuką jest jednak sprawić, by kilkulatki same wiedziały, czego nie mogą jeść, przestrzegały diety i, co ważne, nie miały z tego powodu poczucia krzywdy. Wszelkie pomoce naukowe są tu mile widziane. Takie np. jak specjalna książka kulinarna dla dzieci: "Skrzat gotuje bez laktozy" autorstwa Barbary Barszcz i Marty Barszcz, Wydawnictwa Skrzat. Jej bohaterka Marta po wizycie u lekarza najpierw rozpacza, że został jej "tylko suchy chleb i woda z kranu", a później dzięki spotkaniu ze skrzatem Marcinem staje się dzielną tropicielką laktozy. Nie znajdziesz jej więc w 52 przepisach, które zostały przygotowane dla czytelników. Każda z kulinarnych recept ma wyodrębnioną część dla najmłodszych "W czym możesz pomóc?", ale zaprzyjaźnione z kuchnią maluchy z pewnością nie muszą się do wymienionych tam czynności ograniczać.
Książkę możesz wygrać w naszym konkursie "Gotowanie ze Skrzatem"
Za zgodą wydawnictwa publikujemy 3 przepisy
Marchewkowe muffunki pani Zajęczycy
(przepis na około 22 sztuki)
Składniki:
3 jajka
2 szklanki mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka soli
½ szklanki oleju z oliwek
1 szklanka cukru (biały lub brązowy)
2 łyżeczki cynamonu lub przyprawy do piernika (należy uważać, gdyż przyprawa do piernika może zawierać laktozę. Można przygotować własną, dodając do cynamonu zmielone goździki i gałkę muszkatołową w dogodnych dla siebie proporcjach.)
Przeczytaj również: Jak przetrwać upały w ciąży?
Przygotowanie:
Tłuszcz, cukier i jaja utrzeć w pierwszej misce mikserem na pulchną masę, dodać utartą marchew i wybrane dodatki (do ciasta można dodać do wyboru: rodzynki, słonecznik, pestki dyni, pokrojone orzechy włoskie, łyżkę zarodków pszennych lub otrębów owsianych). Całość wymieszać w drugiej misce. Obie mieszaniny połączyć, wykonując jak najmniej ruchów. W przeciwnym razie ciasto może być nieco gliniaste po upieczeniu. Papilotki wypełnić ciastem do wysokości 2/3. Wierzch można posypać nasionami sezamu. Piec w temp. 180 st. C do zarumienienia. Można nie dodawać sezamu i po wystudzeniu udekorować według własnego uznania, np. cukrem pudrem. Ciasto można upiec także w innej formie.
Czas przygotowania: 55 min.
Poziom trudności: 3/5.
Ciastka z płatków owsianych z sezamem i wiórkami kokosowymi krowy Karoliny
Składniki:
2 szklanki płatków owsianych
4 łyżki stołowe cukru białego lub brązowego
2 jajka
15 dag margaryny bezlaktozowej (margaryna nie może mieć dodatków mleka, serwatki, maślanki itp. może zawierać białka mleka - ważne, aby to sprawdzić, robiąc zakupy)
1 łyżka otrębów owsianych lub zarodków pszennych
2 łyżki różnych dodatków (sezam, wiórki kokosowe, rodzynki lub suszona żurawina)
Aromat cytrynowy lub pomarańczowy (można także użyć skórki startej ze świeżych, dobrze umytych owoców).
Przygotowanie:
Płatki, otręby, zarodki, sezam i wiórki wymieszać w misce z cukrem. W rondelku roztopić margarynę. Bardzo gorącą wlać do sypkich składników. Dodać jajka, dowolny aromat lub startą skórkę i dobrze wymieszać. Układać ciastka łyżką w równych odstępach od siebie. Piec w temperaturze 180 st. C na złoty kolor.
Czas przygotowania: 35 min.
Poziom trudności: 1/5.
Pierogi ruskie z serem tofu
Składniki na ciasto:
2 szklanki mąki pszennej
Szczypta soli
1 łyżeczka cukru
Ok. 1 szklanki ciepłej wody
Kulka świeżych drożdży wielkości orzecha laskowego
2 łyżki oleju lub oliwy
Przygotowanie ciasta na pierogi:
Mąkę przesiać do miski, dodać sól. Do ciepłej wody włożyć drożdże, dodać cukier i wymieszać. Stopniowo wlewać do mąki, mieszając wszystko łyżką. Połączyć składniki i wyłożyć je na podsypaną mąką stolnicę. Wygniatać ciasto rękami przez około 7-8 min, podsypując w razie konieczności mąką, tak aby ciasto się nie kleiło. Włożyć ciasto do miski i przykryć ściereczką. Wyłożyć na stolnicę i powygniatać przez około 1-2 min, następnie podzielić na 3-4 części i kolejno rozwałkowywać każdą na cienki placek (ok. 2-3 mm), obsypując stolnicę lub blat i wałek mąką. Małą szklaneczką wycinać kółka, na środek nakładać po jednej czubatej łyżeczce farszu. Składać ciasto na pół i dokładnie zlepiać brzegi pierogów, układać je na stolnicy lub blacie. Przykryć ściereczką do casu gotowania, aby nie obeschły. W dużym garnku zagotować osoloną wodę z dodatkiem oleju lub oliwy i, gdy będzie mocno wrzała, włożyć pierwszą partię pierogów (o,. 15 sztuk). Po ponownym zagotowaniu zmniejszyć ogień do średniego i gotować przez około 15-20 sekund, licząc od czasu wypłynięcia ich na powierzchnię wody. Gotowe wykładać na talerz przelany zimną wodą.
Czas przygotowania ciasta: 60 min
Poziom trudności: 2/5
Składniki na farsz:
½ kg ziemniaków
3 łyżki sera tofu
1 średnia cebula
1 łyżka oleju lub oliwy do smażenia
Przygotowanie farszu:
Ziemniaki ugotować, ostudzić i przecisnąć przez praskę lub zemleć w maszynce do mięsa. Na oliwie zeszklić pokrojoną cebulę. Wymieszać z ziemniakami i tofu. Doprawić solą i pieprzem. Można także nie dodawać cebulki do farszu, tylko zrumienić ją i posypać gotowe pierogi.
Czas przygotowania farszu: 30 min.
Poziom trudności: 1/5
Czytaj też: jak gotować dla dziecka, które jest na diecie bezmlecznej i bezjajecznej
Bibliografia
- A. Adams, Kuchnia bez mleka. 100 przepisów na przysmaki bez laktozy, kazeiny i nabiału, wyd.Buchmann, 2014.
- B. Barszcz, M. Barszcz, Skrzat gotuje bez laktozy, wyd. Skrzat.
Komentarze i opinie (0)