Placuszki to doskonała forma śniadania, podwieczorku czy kolacji. Lubią je wszystkie dzieci, a poza tym mają jeszcze jedną zasadniczą zaletę. Bardzo szybko się je przygotowuje, a kombinacji składników, z których można stworzyć smaczne placki, są niezliczone ilości. Trzeba tylko uruchomić swoją kreatywność. Jakie placuszki można stworzyć, jeżeli nawet nie ma się zbyt wielu składników w lodówce czy szafce kuchennej?
Pomysły na placuszki dla dzieci
Placki z serka waniliowego
Do ich stworzenia potrzebne będzie jedno jajko, opakowanie serka waniliowego i dwie łyżki mąki. W pierwszej kolejności ubijamy jajko, a potem serek, mieszamy, a następnie mąkę. Smażymy z dwóch stron na posmarowanej olejem rzepakowym patelni. Serek waniliowy można także zastąpić serkiem homogenizowanym o smaku neutralnym, gęstym jogurtem lub serkiem typu "Bieluch". Podajemy z cukrem pudrem, musem owocowym, dżemem, syropem klonowym lub miodem.
Placuszki z płatków owsianych
Do przygotowania placuszków potrzebne będą płatki owsiane, banan i jedno jajko. Jedną łyżkę płatków owsianych trzeba zmielić na mąkę, ale mogą być to także grubsze elementy, w zależności od wieku dziecka i jego zdolności do gryzienia i żucia. Do mąki owsianej dodajemy jajko i banana oraz dalej blendujemy na gładką masę. Smażymy na maśle klarowanym.
Placuszki jabłkowe
To przepis na placuszki dla niemowlaka, które mogą jeść dzieci od prawie początku rozszerzania diety, kiedy zostało już wprowadzone jajko. Do ich zrobienia będzie potrzebne jedno słodkie jabłko, jedno jajko, 3 łyżeczki mąki i odrobina mleka owsianego dla lepszej konsystencji. Opcjonalnie można dodać do nich także cynamon. Jabłko ścieramy na tarce, dodajemy pozostałe składniki, tak by ciasto miało gęstość odpowiednia do smażenia. Najczęściej poleca się smażenie placuszków dla maluchów na maśle klarowanym, ale można także użyć oleju kokosowego. Patelnię wystarczy posmarować ręcznikiem papierowym zamoczonym w oleju.
Placki bananowe na drugie śniadanie
Placuszki bananowe składają się tylko z dwóch składników. Nie zawierają mąki ani mleka. Wystarczy przygotować jednego dużego banana i dwa jajka. Banana trzeba rozdrobnić na przykład widelcem na gładki mus. Jajka oddzielnie ubić na puszystą piankę. Obydwa składniki po połączeniu dobrze wymieszać i smażyć na oleju kokosowym lub innym delikatnym oleju roślinnym.
Placuszki z kaszą jaglaną
Kasza jaglana to dobra podstawa do wielu rodzaju placków dla dzieci, nie tylko na słodko, ale także wytrawnych. Tym razem prezentujemy przepis na placki, które można podawać od 7 miesiąca życia, na przykład w ramach BLW. Trzeba przygotować woreczek kaszy jaglanej, dwa banany, dwa jaja, kilka łyżek mąki pszennej, mleko roślinne i łyżeczkę proszku do pieczenia. Najpierw miesza się kaszę z jajkami i bananami, potem stopniowo dodaję mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i na końcu mleko, aż do uzyskania pożądanej konsystencji. Zaleca się dodać łyżkę oleju rzepakowego do ciasta, aby placuszki nie przywierały do patelni.
Placki warzywne
To przykład jak przemycić do diety malucha warzywa, które czasem w żadnej innej formie nie są akceptowane. Wystarczy na tarce zetrzeć marchewkę i kawałek cukinii. Niektóre mamy dodają do tego jeszcze jednego ziemniaka. Tarka musi posiadać duże oczka, by starte warzywa nie stały bezkształtną papką. Na koniec z warzyw odciskamy nadmiar płynu. Do warzyw dodajemy jajko i odrobinę mąki. Dokładnie mieszamy i smażymy. Jeżeli chcemy podawać placuszki niemowlętom, nie dodajemy żadnych przeprawy. W przypadku, gdy chcemy, by zjadł je nasz przedszkolak, można już oddać odrobinę soli i pieprzu.
Placuszki brokułowe
To również ciekawy pomysł na przemycenie zielonych warzyw. Do ich przygotowania niezbędne będzie pół ugotowanego brokuła, jajko, banan i kilka łyżek mąki. Ugotowanego brokuła należy poszatkować. W blenderze mielimy banana z jajkiem. Dodajemy brokuł i mieszamy, a następnie wsypujemy stopniowo tyle mąki, by uzyskać odpowiednią konsystencję placków. Smażymy na maśle klarowanym lub oleju rzepakowym. Dodatkiem do słodkich placów w przypadku starszych dzieci może być miód, syrop klonowy, domowe konfitury czy świeże owoce. Wiele dzieci lubi także paluszki bez żadnych dodatków, które można po prostu wziąć do rączki i potraktować jako przekąskę między posiłkami. Takie placuszki można na przykład zabrać ze sobą na spacer i poczęstować się z nimi, kiedy nadejdzie głód.
Komentarze i opinie (0)