Dieta przy biegunce u dziecka – co podawać dziecku podczas biegunki?

Biegunka u dziecka wywołana jest zwykle infekcją wirusową. Luźnym stolcom towarzyszą wówczas wymioty i gorączka, a w rzadkiej kupce może wystąpić krew lub śluz. W leczeniu biegunki u noworodków, niemowląt i starszych dzieci oraz w profilaktyce objawów odwodnienia ważną rolę pełnią płyny z elektrolitami. W diecie przy biegunce nie może zabraknąć także probiotyku. Jadłospis podczas biegunki powinien być opaty na produktach lekkostrawnych. Co robić, kiedy dziecko ma biegunkę? Co mu podawać?

  • 3.5
  • 4
  • 0

Przyczyny biegunki – dlaczego dziecko ma biegunkę?

Częste biegunki u dziecka to bardzo powszechne i nieprzyjemne schorzenie. O biegunce mówi się w momencie, gdy dziecko wydala więcej niż 3 luźne stolce w czasie 12 godzin albo 1 płynny stolec z krwią lub ze śluzem. Najczęstszą przyczyną biegunki u dziecka są bakterie lub wirusy. Przy zakażeniach wirusowych na ogół pojawia się biegunka i wymioty, wzrasta temperatura ciała i występuje jasny stolec.

Choć biegunki wirusowe trwają zwykle krótko i są łatwe do wyleczenia nigdy nie należy ich bagatelizować. Ostra biegunka wirusowa może bowiem doprowadzić nawet do zgonu dziecka. Nieco rzadziej mamy do czynienia z biegunką o podłożu bakteryjnym, którą wywołuje np. zakażenie salmonellą czy pałeczkami okrężnicy. Bakterie te wytwarzają w organizmie enterotoksyny, które prowadzą do uszkodzenia nabłonka w jelitach. Efektem jest natychmiastowa biegunka, wysoka gorączka i ciemny stolec. Biegunki spowodowane przez bakterie to najczęściej następstwo braku higieny, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy mamy do czynienia z wysoką temperaturą otoczenia.

Oprócz wirusów i bakterii inne przyczyny biegunki u dziecka to: choroba pasożytnicza, np. lamblioza oraz alergia pokarmowa. Zdarza się biegunka po antybiotyku, który niszczy naturalną mikroflorę jelitową i zaburza prawidłową pracę jelit. Dlatego w diecie podczas biegunki oraz po kuracji antybiotykowej tak ważne jest uwzględnienie odpowiedniego probiotyku dla dzieci, mającego za zadanie poprawę stanu śluzówki jelita oraz zapobieganie wystąpieniu biegunki u noworodka, niemowlaka i starszego dziecka.

Sprawdź, w którym dniu cyklu miesiączkowego jesteś

Elektrolity dla dziecka – lek na biegunkę i objawy odwodnienia

Jednym z największych zagrożeń jakie stwarza biegunka u małego dziecka jest odwodnienie. Częste wypróżnianie połączone z wymiotami prowadzi do znacznej utraty płynów i elektrolitów. Skrajne odwodnienie u dziecka może więc zagrażać nie tylko zdrowiu, ale także jego życiu.

Charakterystyczne objawy odwodnienia to: wzmożone pragnienie, zmniejszona ilość oddawanego moczu, senność, osłabienie, przyspieszona praca serca, podwyższona temperatura ciała, a przy znacznym stopniu odwodnienia nawet spadek ciśnienia, drgawki czy utrata przytomności. Dlatego istotne w leczeniu biegunki jest nieustanne nawadnianie za pomocą płynów oraz podawanie dziecku dostępnych w aptece preparatów zawierających elektrolity.

Płyny powinny być dostarczane do organizmu w małym porcjach, lecz często. Zalecana jest przede wszystkim niegazowana woda mineralna, ale także herbaty ziołowe, np. z kopru włoskiego, rumianku czy mięty. Z uwagi na to, iż woda nie uzupełnia strat elektrolitów pomocne w leczeniu biegunki będą gotowe preparaty, których przyjmowanie uchroni przed odwodnieniem.

Sposobem na biegunkę jest także włączenie do diety probiotyku dla dziecka, który jest źródłem pożytecznych dla organizmu bakterii, niezbędnych, aby przywrócić właściwą pracę jelit. Probiotyki hamują też namnażanie drobnoustrojów chorobotwórczych, skracając czas trwania objawów biegunki. Jeśli natomiast pojawi się biegunka u niemowlaka karmionego piersią konieczne jest jak najczęstsze przystawiania go do piersi celem uniknięcia odwodnienia. Lecząc rozwolnienie u dziecka karmionego sztucznie, trzeba wspomagać się podawaniem przegotowanej, lekko ciepłej wody, która uzupełni stracone wraz z biegunką płyny. Dieta przy biegunce u starszego dziecka także powinna ulec modyfikacjom.

Dieta przy biegunce – sposób na rozwolnienie i luźne stolce

Właściwa dieta podczas biegunki to najlepsze wsparcie leczenia tej dolegliwości i gwarancja szybkiego powrotu do zdrowia. Po wystąpieniu pierwszych objawów biegunki można zastosować kilkugodzinną głodówkę (ok. 6-godzinną), zwłaszcza, gdy dziecko nie chce jeść. Natomiast jeśli dziecko ma apetyt pomimo biegunki i wymiotów, to jak najbardziej powinno jeść, gdyż dostarczanie do organizmu składników odżywczych obecnych w pożywieniu wspomaga jego regenerację.

Dieta w biegunce musi być lekkostrawna, a więc o niskiej zawartości błonnika i tłuszczu. Zaleca się włączenie do jadłospisu pokarmów o działaniu zapierającym, takich, które chłoną wodę i wywołują efekt ściągający. Wskazane są m.in. oczyszczone produkty zbożowe, gotowane warzywa i owoce, chude mięso, delikatne zupy warzywne czy sucharki.

Spożywane posiłki powinny być niewielkie objętościowo, aby nie dopuścić do nawrotu lub nasilenia nieprzyjemnych dolegliwości. Przy biegunce nie należy podawać dziecku produktów słodkich, np. miodu, słodyczy, soków owocowych, a także napojów gazowanych. Przeciwwskazane jest też jedzenie surowych owoców oraz warzyw strączkowych i kapustnych.

Oprócz diety podczas biegunki bardzo istotna jest również właściwa dieta po biegunce, która także powinna być lekkostrawna. Pomoże ona przywrócić prawidłową pracę jelit i zapobiegnie nawrotom biegunki.

Dieta podczas biegunki u dziecka – co jeść przy biegunce?

Dieta w biegunce polega na włączeniu do jadłospisu dziecka produktów, które z uwagi na swoje właściwości ograniczą częstość wypróżnień. Jak zatrzymać biegunkę u dziecka? Co jeść podczas biegunki? Do produktów zalecanych w czasie biegunki zalicza się:

  • sucharki oraz czerstwe, pszenne pieczywo,
  • oczyszczone, drobnoziarniste produkty zbożowe, np. biały ryż, kasza manna, drobne pszenne makarony,
  • gotowane warzywa takie jak: marchew, ziemniaki i dynia,
  • owoce, przede wszystkim w formie ugotowanej, np. jabłko, banan, aronia, czarne jagody,
  • w małych ilościach chude gatunki mięs oraz ryb, np. kurczak, indyk, cielęcina, dorsz.

Przykładowe potrawy jakie można podać w czasie biegunki u dziecka to: gotowane jabłko, kleik ryżowy lub kaszka na wodzie z gotowanym jabłkiem lub bananem, zupa z dyni, marchwianka (zupa z marchwi), gotowany ryż z jabłkiem lub marchewką, gotowany kurczak z ryżem i marchewką, bułka pszenna z niewielką ilością masła i wędliną drobiową. Dobrym domowym sposobem na biegunkę u dziecka są jagody podawane w postaci naparu, który oprócz działania nawadniającego ma właściwości zapierające oraz ogranicza towarzyszący biegunkom ból brzucha.

Opublikowano: ;

Oceń:
3.5

Joanna Ludwiszewska

Dietetyk

Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, na kierunku Dietetyka oraz Technologia Żywności i Żywienie Człowieka o specjalności Żywienie Człowieka. Doświadczenie zawodowe zdobyła podczas licznych zajęć praktycznych w szpitalach, poradniach żywieniowych, domach opieki, prowadząc warsztaty żywieniowe, pracując jako dietetyk na portalu internetowym o tematyce żywieniowej. Na bieżąco poszerza swoją wiedzę, uczestnicząc w licznych szkoleniach oraz konferencjach naukowych. Dietetyka to przede wszystkim jej pasja, dlatego też interesuje się każdą jej dziedziną. W swojej pracy do każdego pacjenta podchodzi indywidualnie, aby jak najlepiej pomóc mu osiągnąć zamierzony cel. Przygotowywane jadłospisy zawsze dostosowuje do potrzeb i preferencji pacjenta. Interesuje się gotowaniem i ciągle poszukuje nowych przepisów na ciekawe oraz zdrowe dania.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Malwina – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Wtyk amerykański – czym jest, jak się go pozbyć?

 

Tomasz – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Szczepionka DTP – szczepienie błonica, tężec, krztusiec

 

Komputer cyklu – co to jest, czy jest skuteczny, ile kosztuje?

 

Śluz w ciąży – jak wygląda, co oznacza, kiedy do lekarza?

 

Wymioty u dziecka – jakie są przyczyny i co robić, gdy dziecko wymiotuje?

 

Owsiki u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby