Wkładka Kyleena – zastosowanie, wskazania i przeciwwskazania, efekty, opinie, cena

System Kyleena, określany powszechnie jako wkładka wewnątrzmaciczna, to coraz bardziej popularna metoda antykoncepcji. Skuteczność systemu Kyleena i jego wygoda sprawiły, że wypiera on popularne prezerwatywy czy tabletki antykoncepcyjne. Jak działa wkładka Kyleena? Czy można ją stosować w każdym przypadku?

  • 4.5
  • 4
  • 2

Czym jest system Kyleena?

System Kyleena to system terapeutyczny domaciczny, który skutecznie zapobiega zapłodnieniu komórki jajowej. Substancja czynna systemu Kyleena, lewonorgestrel, jest hormonem hamującym comiesięczne pogrubienie śluzówki macicy. Dodatkowo powoduje zagęszczenie śluzu szyjkowego. Działania uniemożliwiają styczność plemników z komórką jajową, a tym samym zajście w ciążę.

Z każdym miesiącem stosowania systemu Kyleena będzie można stwierdzić stopniowe zmniejszenie ilości oraz czasu trwania krwawienia miesiączkowego. U niektórych kobiet obserwuje się zupełny zanik miesiączkowania. Wraz z usunięciem systemu, stan ten powinien stopniowo powrócić do normy.

Zabieg założenia systemu Kyleena – jak wygląda?

Przed rozpoczęciem stosowania systemu Kyleena, należy przejść odpowiednie przygotowania.

Pierwszym elementem jest badanie u lekarza, poprzedzające założenie systemu. Składa się ono z wywiadu lekarskiego, cytologii, badania piersi oraz ewentualnych badań dodatkowych, np. w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową.

Jeśli nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu, można przejść do zakładania systemu Kyleena. Bezpośrednio przed założeniem lekarz przeprowadza badanie fizykalne, wykonywane w celu ustalenia położenia i wielkości macicy. Następnie umieszcza wziernik, po czym przez specjalny aplikator wkłada lek Kyleena do wnętrza narządu. Całość zabiegu prowadzona jest zwykle w znieczuleniu miejscowym.

Po zabiegu system Kyleena należy skontrolować po 4-6 tygodniach. Lekarz ocenia wówczas, czy lek znajduje się we właściwej pozycji i spełnia swoje funkcje. Do tego czasu jest konieczne dodatkowe zabezpieczenie – w tym celu należy stosować antykoncepcję mechaniczną.

Pozostałe badania kontrolne należy wykonywać regularnie, co najmniej raz w roku.

Wskazania do założenia systemu Kyleena

System Kyleena może być założony u kobiet w wieku reprodukcyjnym, nie wykazujących przeciwwskazań do przeprowadzenia aplikacji leku.

Bardzo ważne jest to, aby system Kyleena założony był w odpowiednim czasie, tj. w ciągu 7 dni po rozpoczęciu krwawienia miesiączkowego. W przypadku zakładania systemu u kobiet po porodzie, warunkiem przeprowadzenia zabiegu jest powrót macicy do normalnej wielkości.

Kto nie może korzystać z systemu Kyleena?

Przeciwwskazanie do stosowania systemu Kyleena stanowi:

  • podejrzenie raka szyjki macicy;
  • infekcje dolnego odcinka dróg rodnych;
  • zapalenie zewnętrznych narządów płciowych;
  • zakażenie żeńskich narządów płciowych.

System terapeutyczny nie może być także stosowany w okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne związane z zastosowaniem systemu Kyleena

U niektórych kobiet, w czasie stosowania systemu Kyleena, mogą pojawić się działania niepożądane. Najczęściej obserwuje się:

  • zmiany nastroju i zwiększoną wrażliwość;
  • skurcze macicy;
  • intensywne plamienie;
  • dyskomfort piersi;
  • wypadnięcie systemu Kyleena;
  • migreny z przemijającymi objawami okresowego zablokowania dopływu krwi do mózgu;
  • zakażenia narządów miednicy mniejszej.

Należy pamiętać, że w ciągu pierwszych kilku tygodni od założenia zwiększa się ryzyko zakażenia obejmującego śluzówkę macicy lub jajowody.

Jeśli pojawią się działania niepożądane, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Szczególną uwagę należy zwrócić na zakażenia narządów miednicy – muszą być one jak najszybciej poddane odpowiedniemu leczeniu. Nieodpowiednie postępowanie może doprowadzić do poważnych skutków, takich jak np. zmniejszenie płodności lub ryzyko ciąży pozamacicznej.

Przy podejrzeniu niewłaściwego położenia Kyleena lub wypadnięcia wkładki, do czasu wizyty lekarskiej należy włączyć dodatkowe metody antykoncepcji. Sytuacja taka dotyczy zwykle kobiet, które w momencie zakładania systemu zmagały się z nadwagą.

W niektórych sytuacjach do naruszenia pozycji dochodzi na skutek przypadkowego pociągnięcia za nitki systemu Kyleena. Powikłanie to dotyczy pań, które podczas krwawienia korzystają z tamponów. Dolny koniec systemu Kyleena może być także naruszony podczas stosunku płciowego.

Czy po założeniu systemu Kyleena można zajść w ciążę?

System Kyleena uznawany jest za bardzo skuteczną metodę zapobiegania ciąży. U stosujących go kobiet bardzo rzadko obserwuje się przypadki zajścia w ciążę.

Należy pamiętać, że podejrzenie zajścia w ciążę wymaga natychmiastowej interwencji medycznej – istnieje zwiększone ryzyko rozwinięcia się ciąży pozamacicznej. Objawy charakterystyczne dla takiego stanu to m.in.: ciągłe krwawienie, uporczywe bóle dolnej części brzucha, równocześnie występowanie krwawienia i typowych objawów ciąży, dodatni wynik testu ciążowego.

Usuwanie systemu Kyleena – czy jest możliwe?

Decyzja o usunięciu systemu Kyleena możliwa jest w każdym momencie trwania terapii. Jeśli pacjentka zaplanuje zajście w ciążę lub nie będzie chciała dłużej korzystać z tej metody antykoncepcji, wkładka może być natychmiastowo usunięta.

Podczas usuwania systemu Kyleena pacjentka może odczuwać lekki dyskomfort, ból oraz ewentualne krwawienie. Dodatkowo mogą wystąpić zawroty głowy lub uczucie omdlenia. Przykre dolegliwości powinny samoistnie zniknąć po kilku–kilkunastu godzinach.

Po przeprowadzonych zabiegu zdolności rozrodcze powrócą do stanu sprzed założenia systemu.

Efekty stosowania systemu Kyleena

Efekty stosowaia sytemu Kyleena są bardzo pozytywne. Wygoda i komfort stosowania systemu sprawiają, że coraz większe grono kobiet chętnie po niego sięga. Lek może powodować działania niepożądane, nie mniej jednak w porównaniu z pozostałymi metodami antykoncepcji, są ono stosunkowo rzadkie oraz łagodne w swoim przebiegu.

Opublikowano: ;

Oceń:
4.5

Dominika Adamczyk-Grabias

Dominika Adamczyk-Grabias

Lekarz dentysta

Absolwentka kierunku lekarsko-dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Pasjonatka medycyny, stomatologii oraz medycyny estetycznej. W codziennej praktyce lekarskiej szczególną uwagę poświęca zabiegom z zakresu chirurgii oraz pedodoncji. Prywatnie szczęśliwa żona, pasjonatka gotowania i ogrodnictwa.

Komentarze i opinie (2)


Czy po założeniu wkładki może występować krwawienie zakładałam 6 września i do dzisiaj 15 wrześniem mam krwawienie. Stosunku do tej pory nie odbywała.

Po 12 miesiącach od założenia wkładki Kayleena zaszłam w ciążę pozamaciczną . Przy jednym sprawnym jajowodzie.

Może zainteresuje cię

Zespół Edwardsa – przyczyny, objawy, leczenie, przeżywalność

 

Zaśniad groniasty – przyczyny, objawy, leczenie zaśniadu częściowego i całkowitego

 

Dlaczego dziecko ucieka na spacerze? Jak zapobiec uciekaniu?

 

Leokadia – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Wysoko wrażliwe dziecko – czyli jakie? Jak pomóc wysoko wrażliwemu dziecku?

 

Medium – czym się zajmuje, jakie ma umiejętności?

 

Mikrofalówka a zdrowie dziecka

 

Dziecko spadło z łóżka – co robić? Jak zapobiegać upadkom z łóżka?