U kobiet, w pobliżu ujścia zewnętrznego cewki moczowej, znajdują się dwa małe gruczoły, to gruczoły przedsionkowe mniejsze zwane gruczołami Skenego. Podczas podniecenia seksualnego gruczoły te produkują i wypełniają się płynem, który może wydobyć się z cewki moczowej.
Gruczoły Skenego – wygląd i działanie. W jaki sposób powodują kobiecy wytrysk?
Kobiecy wytrysk
Kobiecy wytrysk inaczej squirt wciąż budzi wiele emocji i kontrowersji. Niespodziewane wydobycie się z cewki moczowej ejakulatu potrafi zaskoczyć niejedną kobietę, a zwłaszcza tę, która nigdy nie słyszała o tym zjawisku. Przez wiele lat dochodziło do mylenia dwóch pojęć, dwóch zjawisk fizjologicznych – problemu nietrzymania moczu z kobiecym wytryskiem. Przeprowadzone pod koniec XX wieku badania dowodzą, że squirt nie ma nic wspólnego z moczem. Hipotez na temat tego zjawiska fizjologicznego jest wiele. Jednak najbardziej prawdopodobna wydaje się ta, która mówi, że squirt powstaje na skutek stymulacji strefy Grafenberga, czyli po prostu punktu G.
Niektóre kobiety podczas orgazmu odczuwają mimowolny wyciek płynu, który stosunkowo często mylony jest z moczem. Źródłem tego płynu są właśnie gruczoły przedsionkowe mniejsze, umiejscowione w okolicach damskiej prostaty. Kobiety nie posiadają dokładnego odpowiednika męskiej prostaty, jednak posiadają struktury homologiczne do prostaty, czyli rozwinięte z tych samych tkanek zarodkowych – wspomniane gruczoły Skenego. Rozmiary gruczołów przedsionkowych mniejszych różnią się od siebie - u jednej z kobiet mogą myć mniejsze, u drugiej z kolei zdecydowanie większe.
Sprawdź, kiedy będziesz miała owulację
Kobiecy ejakulat
Czym jest kobiecy ejakulat? Choć płyn ten wydobywa się przez cewkę moczową, nie jest moczem. Gruczoły przedsionkowe mniejsze wytwarzają wydzielinę, w której składzie znajdziemy antygen PSA, jak i kwaśną fotostazę sterczową. Antygen PSA występuje w męskiej prostacie, dlatego też najprawdopodobniej mówimy o kobiecym ejakulacie. Kobiecy ejakulat jest białą lub przezroczystą, czasami nieco mętną substancją o charakterystycznym zapachu. Gruczoły wypełniają się płynem w czasie podniecenia seksualnego, co sprawia, że można je wyczuć przez ścianę pochwy. Nagromadzenie ejakulatu i wypełnienie krwią ciała gąbczastego wokół cewki moczowej sprawia, że kobieta ma odczucia podobne do parcia na pęcherz. Wzrost ciśnienia powoduje wypchnięcie wydzieliny na zewnątrz. Wiele kobiet, które nigdy wcześniej nie słyszały o tym zjawisku fizjologicznym, zaciskają mięśnie w obawie przed mimowolnym popuszczeniem moczu, a tym samym blokują wytrysk. Jednak przy chwili relaksu i rozluźnienia istnieje prawdopodobieństwo, że ejakulat tryśnie nie zewnątrz. Jego objętość może być znaczna ze względu na powtarzające się napełnianie i opróżnianie gruczołów w czasie orgazmu, jednak równie dobrze może być go bardzo mało.
Squirt a świadomość własnego ciała
Kobieca ejakulacja, podobnie jak kobiecy orgazm jest sprawą bardzo indywidualną. Niezbędna jest świadomość i znajomość swojego ciała, a także gotowość na nowe doznania i reakcje. Połączenie ciała z umysłem jest kluczowe, a osiągnięcie pełnej harmonii sprawia, że osiągamy i odczuwamy to, czego pragniemy. Co ciekawe, squirt może wystąpić niezależnie od orgazmu. Wytrysk jest odruchem całkowicie bezwarunkowym, zależnym od stymulacji danego obszaru ciała. Oczywiście może towarzyszyć orgazmowi, ale nie musi.
Gruczoły Skenego - zakażenie
Gruczoły przedsionkowe mniejsze wysłane są nabłonkiem walcowatym co sprawia, że są podatne na zakażenie rzeżączką. Zaczerwienienia, krostki, z których wydobywa się ropna wydzielina powinny być sygnałem do niepokoju. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów koniecznie należy udać się do ginekologa, bowiem nieleczone zakażenie może prowadzić do niebezpiecznych powikłań zdrowotnych.
Bibliografia
- Zdrojewicz Z., Szewczyk M., Punkt G — fakty i mity, Seksuologia Polska 2005, 3, 1, 23–28;
- Sundahl D., Kobieca ejakulacja i punkt G, Czarna Owca, 2021;
- Stusiński J., Błażejewska A., Lew-Starowicz Z., Zjawisko kobiecego orgazmu – przegląd najnowszych doniesień naukowych, Przegląd Seksuologiczny 2013.
Komentarze i opinie (1)
opublikowany 19.02.2024