Najlepsze książki o edukacji seksualnej dla dzieci – tytuły

Nie jest łatwo rozmawiać z dziećmi o seksualności. Szczególnie, jeśli sami nie doświadczyliśmy rodzicielskiego wsparcia w tym temacie. Kiedyś wiedzę o intymnych sferach czerpało się od kolegów, koleżanek lub z młodzieżowych gazet, takich jak Bravo, Bravo Girl czy Popcorn. Stąd rozmowy o seksie z dziećmi są dla wielu rodziców krępujące. A szkoda, bo to głównie od najbliższych dorosłych dziecko powinno otrzymać kompendium wiedzy na temat edukacji seksualnej. Nie ma nic lepszego niż świadomość, że nasz nastolatek chce z nami rozmawiać na wszystkie tematy, także te najbardziej intymne. Jeżeli krępujemy się rozmawiać sam na sam z dziećmi, z pomocą przychodzi literatura. Dużym ułatwieniem jest wspólne przeczytanie książki na dobranoc lub podrzucenie dorastającemu dziecku interesującej pozycji. Poniżej prezentujemy najciekawsze książki o seksie i dojrzewaniu, które pomogą w odpowiedzi na pytanie, skąd się biorą dzieci, omówią anatomię narządów płciowych i będą dużym ułatwieniem w proponowaniu tematów do rozmowy o dojrzewaniu.

  • 0.0
  • 0
  • 0

Książki odpowiadające na pytanie – skąd się biorą dziec?

Nadchodzi taki czas, kiedy nasz przedszkolak zaczyna zadawać poważne pytania. Jednym z takich trudnych momentów jest usłyszenie: mamo, tato, skąd się biorą dzieci? Rodzice najczęściej nabierają wtedy przysłowiowej wody w usta, a w ich głowach pojawia się masa pytań, co mogą, a czego nie powinni powiedzieć dziecku. Percepcja małego człowieka nie jest jeszcze na tyle rozwinięta, aby ogarnąć całą tajemnicę poczęcia i narodzin nowego życia, jednak to nie jest też czas utrwalania mitów o bocianie przynoszącym rodzicom dzieci w beciku czy o odnajdywaniu niemowlaków w kapuście. Nawet już z czterolatkiem można przeprowadzić poważną, uświadamiającą rozmowę, dostosowaną do jego wieku. Poniżej przedstawiamy listę książek o edukacji seksualnej dla najmłodszych.

„O maluchu w brzuchu, czyli skąd się biorą dzieci”

Książka autorstwa Marty Maruszczak oraz Moniki Filipin to pozycja dla najmłodszych przedszkolaków, którą wyróżnia piękna i kolorowa oprawa graficzna. Bohaterką jest mała dziewczynka Mela, która zastanawia się, skąd się wzięła na świecie i w związku z tym zadaje dużo trudnych pytań. Jeżeli to ten czas, kiedy wasze dziecko zadaje podobne pytania, możecie poprzez wspólną lekturę odkrywać odpowiedzi razem z Melą. Dzięki dociekliwości i ciekawości małej bohaterki, na pewno wszystkie wątpliwości zostaną wyjaśnione i rozwiane.

Zobacz również: Dojrzałość emocjonalna u dzieci – kiedy się rozwija?

„Książka pełna miłości, czyli jak Michałek przyszedł na świat”

To kolejna propozycja książki opowiadająca maluszkom o tym, skąd się biorą dzieci i jak wydostają się z brzucha mamy. To, co ją wyróżnia, to postać autorki, Alony Frankel – mistrzyni mówienia w prosty sposób o trudnych sprawach. Wielu rodziców i dzieci zna ją doskonale z innej książki – „Nocnik nad nocnikami”. Po lekturze tej pozycji wasze dzieci nie będą mieć żadnych wątpliwości, co było przyczynkiem ich pojawienia się na świecie.

Przeczytaj też: Książeczka zdrowia dziecka – co w niej jest?

„Mamo, jak przyszedłem na świat”

Jana Martincova, autorka książki „Mamo, jak przyszedłem na świat” jest lekarką oraz edukatorką seksualną. Proponowana przez nas publikacja, przeznaczona dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych, jest zapisem rozmów autorki z 5-letnim synkiem. Odpowiedzi na pytania dziecka, dotykające intymnych zagadnień, udzielane są w sposób jasny i zrozumiały, ale dodatkowo bardzo delikatny i pełen troski o dobro malucha. Nie znajdziemy w książce niepotrzebnych anegdot czy abstrakcyjnych porównań, lecz opowieść o miłości i jej kolejnych etapach jako naturalnym elemencie ludzkiego życia.

Sprawdź też: Funkcja kontroli rodzicielskiej w urządzeniach mobilnych

„Skąd się (nie) biorą dzieci?”

Książka autorstwa Bianki Beaty Kotoro oraz Wiesława Sokoluka – edukatorów seksualnych, szerzących wiedzę i udzielających wsparcia w temacie seksualności, intymności oraz dysponowania swoim ciałem. W „Skąd się (nie) biorą dzieci?” znajdziemy krótkie opowieści z barwnymi ilustracjami, ukazujące sposoby rozmnażania się roślin, zwierząt oraz ludzi, a także różnice anatomiczne obu płci. Książka napisana jest prostym, rzeczowym i niewywołującym skrępowania językiem. Zaspokoi dziecięcą ciekawość i pomoże rodzicom w przeprowadzeniu rozmowy na temat seksu i budowy ludzkiego ciała. Książka sprawdzi się jako lektura dla dzieci po szóstym roku życia.

Przeczytaj również: Jak uchronić dziecko przed pornografią i agresorami seksualnymi?

Co robić, kiedy nasze dzieci pytają o intymne sprawy?

Kolejne propozycje książek to publikacje przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych i wczesnych nastolatków, których interesują tematy związane z m.in. dojrzewaniem płciowym i antykoncepcją. Autorzy proponowanych wydawnictw to najczęściej edukatorzy seksualni, lekarze, ale także aktywiści społeczni, którzy poprzez lekturę zachęcają rodziców do podjęcia ze swoim dzieckiem rozmowy jak równy z równym.

„Maja dorasta. Niezbędnik dorastającej dziewczynki” oraz „Kacper dorasta. Niezbędnik każdego dorastającego chłopca”

„Maja dorasta” oraz „Kacper dorasta” to bliźniacza seria autorstwa pediatry i endokrynologa Monic Peitx. Bohaterowie Maja i Kacper otrzymują w książkach to, czego jako nastolatkowie najbardziej potrzebują – rzetelną wiedzą o dojrzewaniu i wszystkim, co z nim związane oraz sporą garść wskazówek, np. co robić przy zmianach nastrojów, jak czyścić twarz, by pozbyć się wyprysków. Całość okraszona dobrym humorem i zabawnymi ilustracjami. Na pewno spodoba się dzieciom dopiero wchodzącym w okres dojrzewania.

To też może Cię zainteresować: Jak zachęcić dziecko do czytania lektur szkolnych?

„Odpowiedz mi! Dzieci pytają o intymne sprawy”

Katharina von der Gathen, niemiecka edukatorka seksualna, w swojej książce zebrała i odpowiedziała na 99 najczęściej pojawiających się pytań w temacie seksualności i intymności, które zadali uczniowie szkół podstawowych. Wśród nich wymienić można np.: Po co dorośli się całują? Czym jest cesarskie cięcie? Czy każdy seks jest zabawny i po każdym stosunku rodzą się dzieci? Co to jest miesiączka i czy boli? Książkę charakteryzuje lekki styl literacki z dużą dawką poczucia humoru i dystansu, a całość uzupełnia 99 naprawdę śmiesznych ilustracji autorstwa Anke Kuhl.

Przeczytaj też: Seksting wśród dzieci i młodzieży

Co podsunąć do czytania swojemu dziecku w temacie edukacji seksualnej?

„Wielka księga cipek” oraz „Wielka księga siusiaków”

Te dwie książki autorstwa Dana Höjera oraz Gunilli Kvarnström to pierwszy całościowy poradnik o tym, co wszystkie dorastające dziewczynki i dorastający chłopcy powinni wiedzieć o swoich ciałach, swojej kobiecości i męskości. Pozycje te pomagają pozbyć się uczucia wstydu, mówiąc o wszystkich intymnych częściach ciała. Polecamy dla dzieci po 10. roku życia.

„Jeśli bocian nie przyleci, czyli skąd się biorą dzieci”

Agnieszka Frączek, autorka książki „Kiedy bocian nie przyleci” pięknie i wzruszająco porusza tematykę niepłodności i adopcji. To także intymna sfera i warto pokazać naszym dzieciom, że nie trzeba nosić w brzuchu i urodzić, aby zostać mamą. Trzeba mieć dziecko w swoim sercu, w taki sposób, aby czuło się najważniejsze, chciane i kochane. Ważny społecznie temat i na pewno taka wiedza przyda się wszystkim, niezależnie od wieku, znakomicie domykając zagadnienie ludzkiej intymności.

Sprawdź też: Cyberprzemoc – jak walczyć z przemocą w Internecie?

Niezbędniki dorastającej dziewczyny i dojrzewającego chłopaka: „10 wskazówek dla chłopców na temat dojrzewania, dziewczyn i seksu” oraz „Czego nie dowiesz się od koleżanek o seksie, makijażu i zdrowiu”

Autorką dwóch wymienionych książek jest wspomniana wcześniej Jana Martincova, czeska edukatorka seksualna oraz lekarz z wykształcenia. Obie publikacje napisane są w formie rozmów (nastoletnich dziewczynek oraz nastoletnich chłopców z mamą – lekarką), poruszających kwestie seksu, dojrzewania, zmieniającej się budowy ciała, związków, itp. W tekście pojawiają się także zagadnienia poradnikowe, takie jak: techniki makijażu oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie głębokie miednicy (w książce dla dziewczynek) czy zdrowy styl odżywania (w obu wersjach). Dobra książka dla nastolatek i nastolatków.

„To nie jest książka o seksie”

Autorka książki, Chusita Fashion Fever, znana hiszpańska youtuberka ukrywająca się pod pseudonimem, wyszła z założenia, że stan wiedzy merytorycznej dotyczący seksualności młodych osób jest niewystarczający. Dorastająca młodzież dowie się więc z lektury, czym są pierwsze doświadczenia seksualne i jak wygląda sam akt płciowy. Czym jest masturbacja i orgazm? Jak zabezpieczyć się przed ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową? Na te pytania młodzież znajdzie odpowiedzi w książce.

„#SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie”

Książka, która zaskakuje osobą autora, bo oto w roli edukatora seksualnego występuje znana i ceniona supermodelka Anja Rubik. #SEXEDPL to lektura dla młodzieży, która zbliża się do dorosłości, przygotowana na podstawie 18 rozmów z ekspertami w tematyce seksualności człowieka, które przeprowadziła autorka. Książka pozbawiona tematów tabu, bezpruderyjna i zawierająca ogrom wiedzy merytorycznej.

Bibliografia

 
  1. https://nietylkodlamam.pl/jak-rozmawiac-z-dziecmi-o-seksualnosci-podcast-tylko-dla-mam/, dostęp z dn. 08.212.2021
  2. https://synergiczni.pl/zdrowie-psychiczne/10-najlepszych-ksiazek-o-seksie-i-dojrzewaniu-dla-dzieci, dostęp z dn. 09.12.2021
  3. https://natuli.pl/pl/n/Najlepsze-ksiazki-o-rozwoju-seksualnym-dla-dzieci/99, dostęp z dn. 10.12.2021
  4. https://edytazajac.pl/ksiazki-do-edukacji-seksualnej/, dostęp z dn. 10.12.2021
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Magdalena Krajewska-Sochala

Magdalena Krajewska-Sochala

pedagog

Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim. 

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Seksting – co to jest? Seksting jako zagrożenie dla młodzieży

 

Co powinien umieć 7-latek? Rozwój siedmioletniego dziecka

 

Objawy zaburzeń adaptacyjnych u dzieci – sygnały ostrzegawcze

 

Hejt – jak pomóc dziecku poradzić sobie z mową nienawiści?

 

Nauka gry na instrumencie dla dzieci – jak zacząć?

 

Co zrobić by dziecko nie stało się kozłem ofiarnym

 

10 zasad wychowawczych, które zawsze działają

 

Dzieci indygo, kryształowe i tęczowe – czym się wyróżniają?

 

Więcej na temat: Rozwój i wychowanie
Brak artykułu
sekcja/rozwoj-i-wychowanie-ucznia-section-big-1
Brak artykułu
sekcja/rozwoj-i-wychowanie-ucznia-section-small-1
Brak artykułu
sekcja/rozwoj-i-wychowanie-ucznia-section-small-3
Brak artykułu
sekcja/rozwoj-i-wychowanie-ucznia-section-small-4
Brak artykułu
sekcja/rozwoj-i-wychowanie-ucznia-section-small-5
Brak artykułu
sekcja/rozwoj-i-wychowanie-ucznia-section-small-6
Brak artykułu
sekcja/rozwoj-i-wychowanie-ucznia-section-small-7
Brak artykułu
sekcja/rozwoj-i-wychowanie-ucznia-section-small-8
Brak artykułu
sekcja/rozwoj-i-wychowanie-ucznia-section-big-2