Twoje dziecko rośnie jak na drożdżach, coraz więcej wie, rozumie i potrafi. Niedawno rozpoczęło naukę w szkole, ma nowych kolegów, samodzielnie przygotowuje sobie śniadanie i interesuje się wszystkim dookoła. To ogromne zmiany i rewolucja w waszym życiu! Nie jesteś pewna, czego spodziewać się po siedmiolatku? Jakie zachowania są naturalne, na co pozwalać dziecku, a z czym warto jeszcze poczekać? Oto nasze porady.
Co powinien umieć 7-latek? Rozwój siedmioletniego dziecka
Siedmiolatek w domu
Jest coraz bardziej samodzielny. Już nie musisz robić wokół dziecka wszystkiego: sprzątać, myć, ubierać. Oczywiście maluch nadal potrzebuje twojej pomocy, ale śmiało możesz pozwolić mu się wykazać w zwykłych codziennych czynnościach.
A także oczekiwać, że siedmiolatek:
- pomaga w prostych domowych pracach (sprząta swój pokój czy miejsce zabawy, uczestniczy w przygotowywaniu posiłków, zmywa po sobie naczynia);
- potrafi się wykąpać, wykonać proste zabiegi higieniczne;
- wie, jak przygotować dla siebie prosty posiłek;
- umie się spakować (np. do szkoły);
- samodzielnie się ubiera, potrafi wybrać ubranie odpowiednio do pogody (np. gdy jest zimno, zakłada czapkę), wiąże buty, zapina suwak i guziki;
- umie obsługiwać proste urządzenia (włączyć pralkę, wyłączyć piecyk w kuchni);
- potrafi zamknąć i otworzyć drzwi kluczem.
Jak postępować?
Twoje dziecko chce samo przygotować kolację, odkurzyć dywan, wykąpać się pod prysznicem? Nie zniechęcaj go, nie próbuj wyręczać i nie wytykaj błędów. Zamiast tego pokazuj, ucz i chwal każdy sukces na drodze do samodzielności. I na wszelki wypadek bądź obok, kiedy dziecko np. szykuje grzanki, ale nie panikuj i nie biegnij z pomocą za każdym razem, gdy tylko maluch bierze do ręki toster.
Uczucia i emocje siedmiolatka
Każde dziecko rozwija się we własnym tempie i chociaż można wymienić umiejętności, które dziecko zazwyczaj posiada, gdy kończy siedem lat, ich późniejsze bądź wcześniejsze nabycie nie powinno wzbudzać twojego niepokoju.
Zwykle możesz jednak zauważyć, że siedmioletni maluch:
- jest coraz bardziej pewny siebie, zadaje dużo pytań, interesuje się wszystkim dookoła;
- uczy się wyrażać własne emocje;
- potrafi zapanować nad emocjami, takimi jak gniew bądź złość;
- potrafi przyjąć krytyczne, lecz konstruktywne uwagi, nie reaguje na nie gniewem;
- potrafi świadomie skupić swoją uwagę, np. na lekcji;
- przewiduje konsekwencje swoich działań;
- umie doprowadzić do końca rozpoczętą czynność;
- chętnie poznaje opinie innych, otwiera się na osoby spoza grona najbliższych, ale wciąż polega na autorytecie rodziców;
- coraz bardziej zależy mu na opinii i dobrych relacjach z kolegami – rówieśnikami;
- rozstanie z rodzicami przychodzi mu łatwiej, szybciej niż młodsze dziecko zaakceptuje też zmiany w dotychczasowym rytmie dnia, np. po rozpoczęciu nauki w szkole.
Jak postępować?
Warto wspierać kształtującą się w tym czasie niezależność dziecka. Nie wyręczaj więc malca w codziennych czynnościach, pozwalaj zdobywać nowe doświadczenia (nocowanie w domu u kolegi). Ustalcie też, jakie obowiązki będzie mieć dziecko w domu (np. wyrzucanie śmieci, sprzątanie po kolacji itp.).
Siedmiolatek wśród ludzi
Twoje siedmioletnie dziecko coraz więcej czasu zaczyna spędzać także poza domem: w szkole, wśród kolegów i nauczycieli. Zazwyczaj początkujący uczeń umie nawiązywać kontakty społeczne, uczy się przestrzegać zasad i reguł, jakie panują w grupie.
Dziecko w tym wieku:
- zna podstawowe zasady komunikacji z innymi, np. zanim zacznie mówić, czeka, aż ktoś inny skończy zdanie;
- umie wyrażać własne zdanie;
- potrafi współpracować z grupą;
- potrafi odróżniać zachowania dobre od złych (wie np., że nie można przywłaszczać sobie cudzych rzeczy);
- przestrzega zasad panujących w grupie;
- potrafi czekać, wie, że nie można mieć wszystkiego, a zdobycie niektórych rzeczy wymaga cierpliwości.
Jak postępować?
Postaraj się zapewnić dziecku jak najczęstszy kontakt z rówieśnikami. To bardzo ważne, aby malec miał okazję przebywać z kolegami nie tylko w szkole, ale także po lekcjach. Dzięki temu będzie rozwijał umiejętność pracy w grupie, będzie dyskutował, poznawał inne opinie, punkty widzenia, uczył się rozwiązywać konflikty, prezentować swoje zdanie, zawierać kompromisy i współpracować. Pamiętaj przy tym, jak ważne jest, aby dom rodzinny dziecka cały czas pozostawał dla niego punktem odniesienia, a najbliżsi dawali mu oparcie i poczucie bezpieczeństwa.
Komentarze i opinie (0)