Ciąża a wiek biologiczny matki

Decydujesz się na dziecko? Sprawdź swój wiek biologiczny! Jeśli jest on wyższy od wynikającego z daty urodzenia, jesteś bardziej narażona na wystąpienie stanu przedrzucawkowego, zwanego preeklampsją. Niesie on zagrożenie zarówno dla matki, jak i płodu, powodując jego niedotlenienie. Czy można obniżyć wiek biologiczny?

  • 5.0
  • 1
  • 0

Co odkryła biolog z Łodzi?

Wyniki badań dr Pauliny Pruszkowskiej-Przybylskiej, biolog z Uniwersytetu Łódzkiego, nie budzą wątpliwości: kobiety, których wiek biologiczny jest wyższy od wynikającego z daty urodzenia, są bardziej narażone na mogący występować już od 20. tygodnia ciąży tzw. stan przedrzucawkowy. Niesie on zagrożenie zarówno dla matki, jak i płodu, powodując jego niedotlenienie. Szacuje się, że syndrom ten dotyczy 3-5 procent wszystkich ciąż. Aż 14 procent zgonów ciężarnych związanych jest właśnie z nim.

Nowatorskimi badaniami łódzkiej naukowiec zainteresowała się redakcja „Nature”. Na łamach prestiżowego „Scientific Reports”, w którym swoimi odkryciami dzielą się naukowcy z całego świata, ukazał się artykuł dr Pruszkowskiej-Przybylskiej, poświęcony ich przebiegowi i wynikom.

Przeczytaj też: Późne rodzicielstwo – zalety i wady

Czym jest wiek biologiczny?

Wiek biologiczny to nie to samo, co wiek metrykalny – czyli wynikający z daty urodzenia. Na określenie wieku biologicznego wpływa stan zdrowia organizmu. Przykładowo, osoba mająca wg daty urodzenia lat 40, może mieć wiek biologiczny wskazujący na 25 lat. Oznacza to, że jej organizm jest biologicznie młodszy, niż wynika to z wieku metrykalnego.

Określaniem wieku biologicznego zajmuje się epigenetyka, bardzo młoda dziedzina nauki, która bada zmiany ekspresji genów, niezależne od sekwencji DNA dziedziczonych po rodzicach i dziadkach. Skupia się na tych, które przez całe życie nadają człowiekowi nowych cech w wyniku działania czynników zewnętrznych, prowadząc m.in. do przyspieszonego starzenia organizmu.

Jakie to czynniki? Najprzeróżniejsze: środowisko, w jakim żyje człowiek, klimat, dieta, poziom spożycia alkoholu, nikotynizm, aktywność fizyczna i wiele, wiele innych. Ich identyfikacją, opisaniem i tworzeniem algorytmów określających, jak wpływają na ludzki genom, zajmuje się właśnie epigenetyka. A sprawa nie jest prosta. Na przykład badania wykazały, że nadmierne spożycie alkoholu przyspiesza degenerację genomu, ale umiarkowane – wręcz przeciwnie. Przy czym różnie może to wyglądać u poszczególnych osób.

Zobacz również: Ciąża po czterdziestce

W jaki sposób wiek biologiczny wpływa na ciążę?

By to sprawdzić, łódzka badaczka poddała badaniom 166 niespokrewnionych ciężarnych kobiet w bardzo podobnym wieku. 77 z nich cierpiało na preeklampsję, a 89 nie wykazywało takich symptomów. Po badaniach wieku biologicznego, wykonanych z wykorzystaniem próbek krwi pacjentek, niektóre z algorytmów wykazały, że panie dotknięte preeklampsją odznaczają się wiekiem biologicznym wyższym, niż wynikający z kalendarza. To przyspieszenie degradacji genomu i – co za tym idzie – wieku, miało u nich swoje źródło prawdopodobnie właśnie z oddziaływania czynników zewnętrznych.

Z badań wynika, że decydując się na dziecko, warto zbadać swój wiek biologiczny. Można w ten sposób wykluczyć (lub potwierdzić) ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego.

By zbadać wiek biologiczny, najlepiej udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci podstawowe badania krwi. Z kolei, by zbadać pokrewny mu wiek metaboliczny, warto udać się do dietetyka.

Czym jest preeklampsja?

Preeklampsja jest niebezpiecznym syndromem, który bywa pomijany podczas prowadzenia ciąży. Oprócz podwyższonego ciśnienia, związana jest z białkomoczem, drgawkami, a nawet śpiączką. Niektóre z jej objawów mogą zagrażać życiu i zdrowiu matki oraz płodu. Dopiero od niedawna zaczyna być uwzględniana jako zespół chorobowy w opiece położniczo-ginekologicznej nad przyszłymi matkami.

Kalendarz dni płodnych i owulacji – sprawdź, kiedy masz dni płodne

Jak obniżyć wiek biologiczny?

Choć może to brzmieć banalnie, wystarczy zmiana nawyków żywieniowych i regularne ćwiczenia. Na obniżenie wieku biologicznego największy wpływ mają:

  • odpowiednia, zdrowa dieta, opierająca się przede wszystkim na warzywach i owocach;
  • ograniczenie węglowodanów;
  • systematyczny wysiłek fizyczny;
  • ograniczenie sytuacji stresujących;
  • stosowanie technik relaksacyjnych.

Opublikowano: ;

Oceń:
5.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Liszaj u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie

 

Lucjan – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Gustaw – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Grypa żołądkowa w ciąży – jakie leki? Co jeść? Czy jelitówka jest groźna dla dziecka?

 

Hipowolemia – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

 

Alimenty od byłego męża – kiedy Ci przysługują i w jakiej wysokości?

 

Czat z pediatrą immunologiem - szczepienia

 

Bostonka (choroba bostońska) – przyczyny, objawy, leczenie