Przemiany, jakie zachodzą w organizmie kobiety podczas całego cyklu miesiączkowego, dają objawy, na podstawie których można w przybliżeniu wyznaczyć okres niepłodności oraz okres płodności. Bez względu na to, czy starasz się zajść w ciążę, czy wręcz przeciwnie – chcesz uniknąć wpadki, powinnaś znać naturalny rytm swojego organizmu i potrafić właściwie rozpoznawać dni płodne. Możesz też skorzystać z urządzenia, jakim jest kalkulator dni płodnych i owulacji.
Dni płodne – jak je rozpoznać? Objawy płodności

Fazy cyklu miesiączkowego
Początek cyklu, czyli pierwszy dzień okresu, rozpoczyna tzw. fazę pęcherzykową – czas, w którym będzie dojrzewał pęcherzyk jajnikowy. Faza ta dzieli się na:
- okres niepłodności, a raczej – faza niepłodności względnej. W tym czasie temperatura ciała utrzymuje się na stałym, niskim poziomie, szyjka macicy jest twarda i zamknięta, a także położona nisko. Nie wydziela się też śluz szyjkowy, a środowisko w pochwie jest kwaśne – plemniki nie przeżyją w nim dłużej niż kilka godzin.
- okres płodności – faza płodna cyklu miesiączkowego. W jajniku dojrzewa komórka jajowa, wzrasta poziom estrogenów, szyjka macicy unosi się, otwiera i mięknie, podnosi się temperatura ciała. Śluz w tym czasie staje się gęsty, kremowy, a w końcu przejrzysty i rozciągliwy. Pod jego wpływem środowisko pochwy zmienia się z kwaśnego na zasadowe, czyli przyjazne plemnikom. To czas na poczęcie dziecka.
Jak rozpoznać, że masz dni płodne? W czasie płodnym większość kobiet cieszy się lepszym samopoczuciem, poprawą stanu skóry, obserwuje też przyrost energii, brak problemów z koncentracją oraz zwiększony popęd płciowy.
Dyskomfort może powodować odczuwany przez niektóre kobiety ból owulacyjny (w podbrzuszu lub okolicach jajnika). Zdarza się czasem, że w dniu owulacji pojawia się niewielkie plamienie.
Po owulacji następuje faza ciałka żółtego, która charakteryzuje się stałą, niezmienną długością u każdej kobiety (10-16 dni). Pęknięty pęcherzyk jajnikowy zamienia się w ciałko żółte. Wzrasta poziom progesteronu, szyjka macicy twardnieje i obniża się, a śluz gęstnieje, zamykając w ciągu około 3 dni szyjkę macicy gęstym czopem. Wówczas wniknięcie plemników staje się niemożliwe – następuje faza niepłodności fizjologicznej/dni niepłodne. W tym czasie temperatura ciała utrzymuje się na wyższym poziomie i spada tuż przed miesiączką lub w pierwszych jej dniach. Jeśli doszło do zapłodnienia, podwyższona temperatura będzie się utrzymywać przez pierwsze 3 miesiące ciąży.
Jak obliczyć dni płodne? Sprawdź: Kalendarz dni płodnych i owulacji
W fazie progesteronowej większość kobiet obserwuje pogorszenie samopoczucia, bolesność piersi, może dochodzić do zatrzymywania wody w organizmie, zaparć, na skórze pojawiają się wypryski, kobiety narzekają też na nerwowość i bóle głowy. Objawy napięcia przedmiesiączkowego lub ich brak są jednak sprawą indywidualną.
Metody rozpoznawania płodności
Jak rozpoznać dni płodne? Podstawowa wiedza na temat przebiegu cyklu miesiączkowego pozwala na prowadzenie obserwacji zmian, jakie zachodzą w organizmie, i wyciąganie wniosków.
Pomiar temperatury ciała
Pierwszy krok to zaopatrzenie się w odpowiedni termometr – najlepszy będzie dostępny w aptekachtermometr owulacyjny, pokazujący wynik z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Używaj tego samego termometru przez cały cykl.
Mierzenie temperatury rozpocznij w pierwszym dniu cyklu. Zawsze dokonuj pomiaru o tej samej porze, najlepiej rano po przebudzeniu, zanim wstaniesz z łóżka.
Temperaturę możesz mierzyć:
- w ustach (metoda wygodna, ale niezbyt dokładna ze względu na różnice w temperaturze w różnych miejscach jamy ustnej),
- w pochwie (metoda wygodna, niewskazana przy infekcjach grzybiczych pochwy),
- w odbycie (metoda najmniej wygodna, jednak dająca najbardziej stabilny wynik).
Nie zmieniaj miejsca pomiaru w trakcie jednego cyklu.
Obserwacja śluzu
Wiedząc już, jak śluz szyjkowy zmienia się w ciągu cyklu, możesz prowadzić obserwacje, sprawdzając jego kolor i konsystencję np. na papierze toaletowym albo na bieliźnie.
Bezpośrednio po miesiączce śluz powinien być suchy i bardzo skąpy. Potem, w fazie przedowulacyjnej, gęsty i kremowy, następnie bardziej wodnisty. Tuż przed owulacją – przejrzysty i rozciągliwy – jak białko jajka kurzego. Podczas dni płodnych zauważysz też zwiększenie się jego obfitości. Po owulacji śluz gęstnieje, aż wreszcie, przed miesiączką, zanika.
Pamiętaj, by nie sprawdzać śluzu zaraz po stosunku, gdyż podniecenie, a także znajdujące się w pochwie nasienie, mogą zafałszować wynik.
Położenie szyjki macicy
Obserwowanie zmian, jakie zachodzą w położeniu i cechach szyjki macicy, wymaga sporej wprawy. Aby wyczuć, gdzie znajduje się szyjka, należy włożyć dwa palce głęboko do pochwy – aż do napotkania oporu. Delikatnie dotykając szyjkę, z czasem nauczysz się rozpoznawać, czy jest miękka, czy bardziej twarda, sucha czy wilgotna, otwarta czy zamknięta, czy wreszcie jest położona wysoko (wtedy trudniej do niej sięgnąć), czy nisko.
Obserwacje szyjki zawsze przeprowadzaj o tej samej porze dnia, postaraj się zrelaksować, przyjmuj wygodną pozycję, np. ukucnij lub oprzyj jedną nogę na podwyższeniu. Przed badaniem dokładnie umyj ręce.
Bibliografia
- T. Brzozowski, Fizjologia człowieka. Konturek, Edra Urban & Partner 2019.
Komentarze i opinie (0)