8. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

8. tydzień ciąży to wciąż czas, kiedy Twoje ciało jeszcze nie zdradza postronnym obserwatorom, że nosisz w sobie nowe życie. Ty jednak już od kilku tygodni jesteś tego w pełni świadoma. Przypominają Ci o tym bolesne piersi, poranne mdłości i ciągłe huśtawki nastroju. Nie martw się, ten dość trudny okres niebawem minie. Pamiętaj, że te wszystkie dolegliwości związane są z rozwojem Twojego maleństwa. Twoje ciało musi się przystosować, aby dziecko mogło się zdrowo rozwijać.

  • 5.0
  • 1
  • 0

8. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Ósmy tydzień to wciąż drugi miesiąc ciąży. Już niedługo ostatnia prosta pierwszego trymestru. W tym tygodniu możesz już zacząć wyczuwać swoją powiększoną macicę, mimo że dla postronnego obserwatora Twój ciążowy brzuszek jest jeszcze zupełnie niewidoczny.

Dolegliwości pierwszego trymestru w dalszym ciągu mogą Ci towarzyszyć – na pierwszy plan zaczynają wychodzić Twoje powiększające się piersi, które intensywnie rosną i są bardzo tkliwe.

8. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Zarodek w 8. tygodniu ciąży mierzy od 15 do 18 mm długości. W tym tygodniu wykształcają się jego kciuki oraz stopy. Tułów dziecka się wydłuża, pojawiają się zalążki kolejnych narządów wewnętrznych. Na tym etapie ciąży powstaje również szkielet chrzęstny dziecka, a także żebra oraz kręgosłup.

W 8. tygodniu ciąży na twarzy dziecka widoczne są już oczy, nos, a także zalążki małżowin usznych. Zaczyna się również unerwiać ucho wewnętrzne oraz zaczynają rosnąć powieki. Dziecko jest już ruchliwe, jednak Ty jeszcze tych ruchów nie czujesz. Serduszko dziecka w 8. tygodniu ciąży bije z zawrotną prędkością około 150 razy na minutę, co jest zupełnie normalne. Rozwija się układ nerwowy, widoczne są już zalążki mózgu, płuc, nerek, wątroby, układu krwionośnego oraz pokarmowego.

8. tydzień ciąży – jak zmienia się ciało?

Twoje ciało powoli zaczyna się zmieniać, ale na pojawienie się krągłego brzuszka jeszcze trochę musisz poczekać. W 8. tygodniu ciąży większość kobiet obserwuje u siebie powiększenie piersi oraz pojawienie się na nich niebieskich żyłek, a także ściemnienie brodawek.

Będzie Ci również towarzyszyć częstsza potrzeba oddawania moczu – dzieje się tak przez powiększoną macicę. Mogą także pojawić się zaparcia oraz zgaga. Nudności, nadwrażliwość na zapachy, a także niechęć do smaków to również częste objawy towarzyszące ciężarnym w pierwszym trymestrze. W tym czasie ciąży możesz też zaobserwować delikatne plamienie z dróg rodnych. Nie musisz panikować, jeżeli jest ono skąpe i nie towarzyszą mu intensywne dolegliwości bólowe. Przy kolejnej wizycie kontrolnej poinformuj o tym lekarza. Jeżeli jednak plamienie jest intensywne, krew żywoczerwona lub bordowa i towarzyszy mu silny ból w podbrzuszu, koniecznie udaj się na pogotowie.

8. tydzień ciąży – jakie badania zrobić?

Jeżeli jeszcze nie wykonałaś zleconych badań to dobry moment, aby to nadrobić. W drugim miesiącu powinnaś odbyć swoją pierwszą wizytę ciążową u ginekologa, który zostanie lekarzem prowadzącym Twoją ciążę. Ginekolog wykona pierwsze badanie USG, sprawdzi, czy ciąża rozwija się prawidłowo i zleci wspomniane podstawowe badania.

Między innymi będzie to ogólne badanie krwi, oznaczenie grupy krwi, OB, badanie ogólne moczu, badanie w kierunku chorób zakaźnych, takich jak różyczka, toksoplazmoza, cytomegalia, a także wirusów HBC, HIV, HCV oraz WR. Mogą być też konieczne badania w kierunku zaburzeń tarczycy. W 8. tygodniu ciąży pamiętaj, aby dbać o suplementację kwasem foliowym oraz dobrym preparatem dla kobiet w ciąży.

Jak dbać o siebie w ósmym tygodniu ciąży?

Twoje dolegliwości ciążowe w 8. tygodniu ciąży mogą wciąż być bardzo intensywne. Uporczywe mdłości, wymioty, senność, nadwrażliwość na zapachy – te objawy nie sprzyjają zdrowemu odżywianiu. Jak dalece to możliwe, staraj się dbać o zbilansowaną dietę lekkostrawną, bogatą w błonnik, warzywa, owoce oraz pełnowartościowe produkty mączne.

Jedz też orzechy i ryby morskie zawierające duże ilości kwasów tłuszczowych omega. Składniki te są niezbędne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka, dlatego to ważne, abyś dostarczała je do swojego organizmu wraz z pożywieniem, a także za pośrednictwem suplementów.

Ruch w ciąży – czy możesz uprawiać sport w ósmym tygodniu ciąży?

Jeżeli lekarz nie zabrania, postaraj się w trakcie ciąży o codzienną aktywność fizyczną. 30-minutowy spacer, joga czy aerobik dla ciężarnych to dobry sposób na przygotowanie ciała do porodu, a także pozbycie się niektórych dolegliwości ciążowych. Ruch uwalnia endorfiny, które pomogą złagodzić nieco huśtawkę nastrojów.

Nie przeciążaj się jednak, bo ryzyko poronienia w tym okresie ciąży niestety wciąż jest wysokie.

8. tydzień ciąży – video

Sprawdź, jak rozwija się zarodek w 6. tygodniu ciąży od zapłodnienia (8. tydzień ciąży).

Opublikowano: ; aktualizacja: 01.12.2022

Oceń:
5.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Przemoc ekonomiczna – czym jest, jak się objawia, co robić?

 

Ile kawy można pić w ciąży?

 

Upławy w ciąży – przyczyny, objawy, sposoby

 

Wodniak powrózka nasiennego i wodniak jądra u dziecka – co to jest, jakie są objawy i leczenie?

 

Odporność? Naturalnie!

 

Wychowanie dwujęzyczne – dlaczego warto mówić do dziecka w dwóch językach?

 

Marta – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Chrupki kukurydziane – wartości odżywcze, czy są zdrowe, ile chrupek dziennie może zjeść dziecko?