35. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

35. tydzień ciąży to czas, kiedy przyszła mama nerwowo zerka w kalendarz ciąży i odlicza każdy dzień. Ale choć do rozwiązania pozostało niewiele czasu, to nadal zarówno w jej organizmie, jak i ciele dziecka, zachodzą zmiany. Czego można się spodziewać po 35. tygodniu ciąży?

  • 4.0
  • 1
  • 0

35. tydzień ciąży, który to miesiąc?

35. tydzień ciąży to 8. miesiąc, a więc połowa trzeciego trymestru. Do porodu zostało niewiele ponad miesiąc, ale w praktyce bywa różnie. Rozwiązania można się spodziewać nawet za… 2 tygodnie! Od 37. tygodnia ciąży uznaje się ją za donoszoną, a porody w tym czasie nie należą do rzadkości. Dlatego teraz już wszystko zależy od… spokoju przyszłej mamy!

Co ciekawe, w przypadku ciąży mnogiej, rozwiązanie jest możliwe właśnie w okresie 35. tygodnia ciąży, ponieważ maluchy nie mają już miejsca w macicy. Choć poród jest przedwczesny, to najczęściej dzieci nie wymagają specjalistycznego wsparcia – ewentualnie w oddychaniu – i doskonale radzą sobie samodzielnie. 35. tydzień ciąży bliźniaczej zakończony porodem oznacza, że dzieci urodzą się mniejsze, ale zazwyczaj szybko doganiają swoich rówieśników urodzonych w terminie.

35. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W 35. tygodniu ciąży maluch waży około 2 kg i ma już ponad 40 cm. Waga dziecka zwiększy się jeszcze o około 1 kg, co z pewnością nie jest pocieszeniem dla przyszłej mamy. Dziecko nadal rośnie, a w tym tygodniu ciąży wyjątkowo intensywnie, przygotowując się do wyjścia na świat. Zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej i maluch nabiera sił. Ruchy dziecka już nie są aż tak intensywne, bo ma coraz mniej miejsca w macicy, ale za to mocno wyczuwalne dla przyszłej mamy.

W 35. tygodniu ciąży dziecko wciąż wzmacnia układ odpornościowy, przyjmując przeciwciała z organizmu mamy za pomocą pępowiny, dzięki czemu po porodzie będzie posiadało już własną ochronę przed infekcjami. W jego organizmie nadal gromadzone są zapasy wapnia i żelaza, niezbędne w procesie tworzenia krwinek czerwonych, które chronią dziecko przez niedokrwistością. Maluch pije także wody płodowe w dużej ilości – nawet pół litra dziennie – i ćwiczy układ wydalniczy, siusiając. W jego jelicie grubym gromadzi się smółka, czyli pierwsza kupka, którą wydali po porodzie.

Sprawdź też: Rozwój dziecka w 36. tygodniu ciąży

W 35. tygodniu ciąży w pełni wykształcone są już płuca dziecka, jednak nadal potrzebują kilku tygodni, by udoskonalić swoje funkcje. Jednak jeśli dziecko byłoby zagrożone porodem przedwczesnym, nie musiałoby już otrzymywać sterydów, ale nadal wymagałoby wsparcia w oddychaniu.

Jeśli chodzi o ułożenie dziecka w 35. tygodniu ciąży, większość dzieci w tym okresie ciąży przybiera już położenie główkowe, a więc najbardziej korzystne do porodu naturalnego. Jeśli jednak tak się nie stanie – przyszła mama nie powinna panikować, bo sytuacja może się jeszcze zmieniać nawet na kilka dni przed porodem. Warto jednak trzymać rękę na pulsie, porozmawiać z lekarzem i mentalnie przygotować się na cesarskie cięcie.

35. tydzień ciąży – jak zmienia się ciało?

35. tydzień ciąży to czas, kiedy na przyszłą mamę czekają dobre nowiny! Dno macicy obecnie znajduje się najwyżej, tuż pod łukami żebrowymi i od tego momentu w każdym następnym tygodniu będzie się stopniowo obniżało. To powinno nieco ulżyć, bo choć zmiana nie będzie aż tak znacząca, z pewnością będzie trochę łatwiej złapać oddech.

W trzecim trymestrze ciąży, w 35. tygodniu, ze względu na dużą ilość płynu owodniowego, macica znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie żołądka i przepony, przez co naturalne są dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, jak zgaga i wzdęcia, a także problemy z oddychaniem. Nadal pojawiają się skurcze przepowiadające, silne, ale nieregularne, co odróżnia je od skurczy porodowych.

Przeczytaj też: Jakie badania zrobić w 37. tygodniu ciąży?

W 35. tygodniu ciąży ucisk na narządy wewnętrzne może być dla przyszłej mamy wyjątkowo uciążliwy. Nadal doskwierają takie problemy, jak nietrzymanie moczu, obrzęki nóg, spowodowane zatrzymywaniem się wody w organizmie, uczucie przemęczenia, senności i ogólne osłabienie fizyczne. Co więcej – parcie na pęcherz będzie się pogłębiało, bo w ostatnich tygodniach ciąży nasili się ucisk na pęcherz i kość łonową. Możliwe są także częstsze infekcje układu moczowego, które pod koniec ciąży mają negatywny wpływ na dziecko. Jednocześnie, nieco zmniejszy się ucisk na przeponę, więc… jedne dolegliwości nieco się złagodzą, za to inne, niestety, nabiorą mocy.

U niektórych kobiet w okolicach 35. tygodnia ciąży może dawać o sobie znać anemia, pogłębiająca uczucie przemęczenia. Wpływ na nią na niedobór żelaza, dlatego tak ważne są profilaktyczne badania – niektóre warto wykonywać częściej, niż wskazuje na to kalendarz ciąży.

Odczucia w 35. tygodniu ciąży

Końcówka ósmego miesiąca to trudny czas dla przyszłej mamy, a jednocześnie przepełniony radosnym oczekiwaniem, które – mimo zmęczenia – będzie dominowało przez kolejne tygodnie ciąży. Wraz z rosnącym brzuchem mamy zwiększa się nie tylko dyskomfort i dolegliwości związane ze słodkim ciężarem, ale także poczucie spokoju i bezpieczeństwa – można mieć pewność, że dziecku jest dobrze, jest w pełni rozwinięte i, tak samo jak mama, czeka na termin porodu. Naturalny jest jednak stres, najsilniejszy w ostatnim trymestrze ciąży. Do porodu coraz bliżej i pojawia się niepewność, czy wszystko przebiegnie zgodnie z planem, a przede wszystkim – bez komplikacji. Jeśli jednak ciąża przebiega prawidłowo, dziecko dobrze się rozwija, jest się pod stałą opieką lekarza, ma się wsparcie bliskich i wszystko w miarę przygotowane do przywitania malucha na świecie – trzeba po prostu myśleć pozytywnie.

To też może Cię zainteresować: 38. tydzień ciąży w pigułce

Przyszła mamo – od początku ciąży minęło już sporo czasu. Sporo się też zmieniło i z pewnością z każdym tygodniem ciąży odliczałaś właśnie do tego czasu. Poród zbliża się wielkimi krokami – to już ostatni miesiąc ciąży, który jest w miarę stabilny – później „nie będziesz znała dnia ani godziny”! Możesz więc zerknąć w kalendarz ciąży i zacząć odhaczać wszystko, co trzeba zrobić do porodu. Jeśli chodziłaś do szkoły rodzenia lub korzystałaś z innej formy przygotowania do porodu, wiesz jak wygląda karmienie piersią i co przygotować dla dziecka do szpitala – o to możesz być spokojna, a jeśli coś cię niepokoi – jest jeszcze chwilka, by rozwiać wątpliwości. Przypomnij sobie wszystkie wskazówki dotyczące tego, jak walczyć ze stresem przed porodem. Nadal także powinnaś dbać o zbilansowaną dietę. Jeśli dokuczają ci zaparcia czy wzdęcia, pamiętaj, by w twojej diecie znajdowała się odpowiednia ilość produktów mącznych i zielone warzywa, bogate w błonnik. Warto również poćwiczyć montowanie fotelika w samochodzie, który może być potrzebny na bezpieczny powrót ze szpitala do domu. Najważniejszy jest również Twój spokój. Pozostał ci ostatni miesiąc przygotowań przed porodem, to już 35. tydzień ciąży – zaufaj najbliższym i pozwól im pomóc, a ty po prostu leż, odpoczywaj, relaksuj się i… pomyśl, że to ostatnie tygodnie w takim stanie i już niebawem przytulisz swojego maluszka!

35. tydzień ciąży – jakie badania zrobić?

35. tydzień ciąży to czas na następujące badania:

  • badanie moczu;
  • morfologię krwi;
  • badanie USG. To, jak wygląda dziecko jest coraz trudniejsze to sprawdzenia – maluch po prostu nie mieści się w kadrze. Lekarz sprawdzi ułożenie dziecka oraz dokona kilka najważniejszych pomiarów oraz zbada ogólny rozwój dziecka;
  • badania na przeciwciała anty HCV (wirus żółtaczki typu C);
  • badania na przeciwciała anty HIV;
  • posiew w przedsionka pochwy i okolic odbytu na obecność paciorkowca z grupy B (badanie GBS);
  • pomiar ciśnienia, żeby wykluczyć nadciśnienie tętnicze.

35. tydzień ciąży to czas, kiedy przyszła mama, mimo że nadal dokuczają jej dolegliwości ciążowe, powinna przygotowywać swoje ciało do porodu. Może to robić ćwicząc mięśnie Kegla, czyli mięśni dna miednicy. Warto pamiętać także o masażu krocza, który przygotowuje drogi rodne do porodu, a także zmniejsza ryzyko pęknięcia krocza. Jest szczególnie wskazany, jeśli chodzi o poród naturalny i warto go wykonywać od pierwszego tygodnia ciąży. Bardzo ważny w tym okresie jest także spokój i nabieranie sił, które z pewnością przydadzą się po porodzie.

35. tydzień ciąży – video

Sprawdź, jak rozwija się dziecko w 33. tygodniu ciąży od zapłodnienia (35. tydzień ciąży).

Opublikowano: ; aktualizacja: 01.03.2022

Oceń:
4.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Co robić, gdy rodzice nie akceptują mojego partnera?

 

Od kiedy obowiązek szkolny

 

Intuicja – czym jest, jak działa, czy warto jej ufać?

 

Co można pić, a czego nie wolno pić w ciąży?

 

Rozstępy w ciąży – co robić, żeby im przeciwdziałać?

 

Karma – czym jest, jak obliczyć dług karmiczny?

 

Bitwa pod Grunwaldem – data, okoliczności, przyczyny i skutki

 

Afty – co na afty u dziecka?