26. tydzień ciąży oznacza, że już za chwilę przyszła mama będzie w trzecim trymestrze ciąży. To czas bardzo intensywnego rozwoju dziecka. Czego można oczekiwać w 26. tygodniu ciąży? Jakie zmiany zachodzą w organizmie dziecka i jak czuje się jego mama?
26. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch
Spis treści
26. tydzień ciąży, który to miesiąc?
Bibliografia
- Położnictwo Podręcznik dla położnych i pielęgniarek. Redakcja naukowa: Grzegorz H. Bręborowicz. Warszawa, 2019.
Opublikowano: 04.01.2022;
aktualizacja: 03.04.2024
Oceń:
3.0
Roksana Krysa
dziennikarka
Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.
26. tydzień ciąży to końcówka 6. miesiąca, kończy się więc II trymestr, a termin porodu zbliża się wielkimi krokami! Do kalendarzowego terminu pozostało 14 tygodni, a do czasu, od którego można oczekiwać rozwiązania, tylko 11!
26. tydzień ciąży – rozwój dziecka
26. tydzień ciąży to czas najintensywniejszego rozwoju dla malucha. Waga dziecka wynosi ok. 900 gramów, a długość jego ciała wynosi ok. 34 cm. Zmienia się także jego wygląd – wyraźnie nabiera ono ciałka, a jego skóra przestaje być zaczerwieniona i przezroczysta – w związku z przyrostem tkanki tłuszczowej.
Intensywny wzrost dziecka w 26. tygodniu ciąży sprawia, że podczas każdego kolejnego badania USG coraz trudniej będzie podać jego masę ciała i dokładne wymiary.
W 26. tygodniu ciąży dziecko zaczyna otwierać oczy. Jego powieki reagują na zmiany światła, zamykając się i otwierając. Zmysły malucha nadal się doskonalą i stają się coraz bardziej wrażliwe. dziecko rozróżnia już głosy rodziców, dlatego warto coraz więcej mówić do brzuszka! Doskonali też odruch ssania, a jego ulubioną zabawką jest pępowina, na której ćwiczy odruch chwytu. Powoli rozróżnia także smaki, np. słodkich wód płodowych, które chętnie połyka po tym, jak mama zjadła słodki posiłek. Zaczynają się więc kształtować kubki smakowe.
Zobacz też: Rozwój dziecka w 27. tygodniu ciąży
Wolny czas maluch poświęca na aktywność fizyczną i rozwijanie swoich umiejętności. Bywa zarówno bardzo ruchliwy, jak i wyjątkowo spokojny. Wszelkie atrakcje z zewnątrz mogą wywołać jego reakcję. Nawet stres, dlatego warto zwracać uwagę na otoczenie.
Nadal postępuje rozwój płuc dziecka i ich ćwiczenia do zaczerpnięcia pierwszego oddechu. Dziecko stale rośnie i choć jeszcze ma sporo swobody, wkrótce odczuje, że robi się coraz mniej miejsca. Macica przestanie się powiększać, co wymusi na maluchu przybranie odpowiedniej do porodu pozycji.
26. tydzień ciąży – jak zmienia się ciało?
Wraz z rosnącym dzieckiem i stale powiększającym się brzuchem może odczuwać coraz silniejsze bóle kręgosłupa i obciążenie utrudniające sprawne poruszanie się. Na tym etapie ciąży wielkość płodu jeszcze nie jest taka, jak przy porodzie, a jednak słodki ciężar daje się wyczuć niemal na każdym kroku.
Przeczytaj też: Dolegliwości ciążowe w 28 tygodniu ciąży
Normalną dolegliwością są skurcze łydek. Brzuch jest mocno zaokrąglony, ułożony wysoko i wysunięty do przodu, a wciąż powiększająca się macica nadal uciska na narządy wewnętrzne i przeponę, spłycając oddech i przyczyniając się do szybszego męczenia się. Może to powodować także zgagę i niestrawność. Przyszłą mamę czekają więc spadki energii i sił witalnych. Warto zadbać więc o spokój i odpoczynek, ale także spacery na świeżym powietrzu, które pomogą się dotlenić, a także o zbilansowaną dietę. Brzuch sprawia coraz większe trudności w wykonywaniu codziennych czynności.
Zmienia się także wygląd piersi. Choć to jeszcze nie czas na produkcję pokarmu, już w czasie ciąży może dochodzić do zatkania kanalików mlekowych. Świadczą o tym czerwone, bolesne grudki na piersiach. Ukojenie mogą przynieść ciepłe okłady. Warto także poinformować lekarza o niepokojących zmianach.
Nadal możliwe są infekcje intymne i zapalenie pęcherza. Wszelkie nieprawidłowości w fizjologii okolic intymnych koniecznie skonsultuj z lekarzem.
Odczucia w 26. tygodniu ciąży
W 26. tygodniu ciąży radość miesza się ze zmęczeniem. Przyszła mama czuje się zupełnie inaczej niż na początku ciąży. Jest o wiele spokojniejsza – dziecko jest niemal w pełni rozwinięte i codziennie zwiększa swoją masę ciała, stając się coraz silniejsze, a jednocześnie wydaje się, jakby odbierało jej siły. To wrażenie będzie postępować z każdym kolejnym tygodniem ciąży i jest zupełnie naturalne, związane po prostu z dźwiganiem słodkiego ciężaru. Do tego dochodzą skurcze macicy, zwane przepowiadającymi, które dają świadomość zbliżania się terminu porodu, napięty brzuch, a także dyskomfort związany z bólami pleców. W każdym kolejnym tygodniu ciąży będzie tylko coraz… ciężej! Jednakże ruchy dziecka, jego aktywność i możliwość nawiązania interakcji wynagradzają wszelkie niewygody.
Na tym etapie ciąży bardzo ważne jest zadbanie o dietę bogatą we wszystkie cenne składniki odżywcze oraz odpoczynek. To również idealny czas na spakowanie torby do szpitala, póki jeszcze poruszanie się nie sprawia aż takich problemów.
Przyszła mamo – od momentu zapłodnienia minęły 23 tygodnie. Od tamtej chwili temat ciąży to cała twoja codzienność. Nie oznacza to jednak, że swoją uwagę powinnaś skupiać wyłącznie na dziecku. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, malec rośnie, jest bezpieczny w macicy, zadbaj również o siebie – pamiętaj o nawilżaniu skóry brzucha, by zminimalizować ryzyko pojawienia się rozstępów, o relaksie na kanapie, spotkaniach z przyjaciółmi i przyjemnościach. Twój spokój to spokój dziecka, także po urodzeniu! Maluch doskonale odczuwa twoje emocje, słyszy twój głos i wszystko, co cię otacza. Unikaj więc stresów i hałasów, co może się przyczynić do tego, że po urodzeniu dziecko również będzie spokojne. Od tej pory aż do końca ciąży odpoczywaj jak najwięcej.
26. tydzień ciąży – jakie badania zrobić?
W 26. tygodniu ciąży należy przeprowadzić następujące badania:
26. tydzień ciąży to ostatni moment, by zawitać do szkoły rodzenia i wynieść z niej cenne lekcje dotyczące ciąży, porodu, połogu i zmian w organizmie z nimi związanych. W szkole rodzenia poruszane są także takie tematy, jak rozwój dziecka – zarówno w każdym kolejnym tygodniu ciąży, jak i w pierwszych tygodniach życia czy karmienie piersią.
26. tydzień ciąży – video
Sprawdź, jak rozwija się dziecko w 24. tygodniu ciąży od zapłodnienia (26. tydzień ciąży).