Jeszcze kawałek, jeszcze trochę… 33. tydzień ciąży to etap, w którym organizm dziecka nie przechodzi już aż tak burzliwych zmian, za to ciało mamy – owszem. Czego można się spodziewać w 33. tygodniu ciąży? Jak wygląda rozwój dziecka i jak czuje się przyszła mama?
33. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch
Spis treści
Bibliografia
- G.H. Bręborowicz, Ginekologia i Położnictwo, PZWL, Warszawa 2020.
Opublikowano: 04.01.2022;
aktualizacja: 31.01.2024
Oceń:
0.0
Roksana Krysa
dziennikarka
Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.
33. tydzień ciąży, który to miesiąc?
33. tydzień ciąży to 8. miesiąc ciąży i III, ostatni trymestr. W tym tygodniu ciąży można powiedzieć, że do rozwiązania pozostał… miesiąc! Dziecko może się bowiem urodzić już za 4 tygodnie, choć do – można powiedzieć – kalendarzowego porodu jeszcze 7 tygodni.
33. tydzień ciąży – rozwój dziecka
W 33. tygodniu ciąży waga dziecka wynosi około 2 kilogramy, a długość ciała to około 43 cm i zmienia się niemal 2 cm na tydzień. To, jak wygląda dziecko na tym etapie ciąży, jest już obrazem małego, słodkiego noworodka. Maluch nabiera coraz lepszych proporcji, a jego buzia w pełni przypomina noworodka, wraz z charakterystycznie zadartym noskiem, by mógł on swobodnie oddychać podczas ssania piersi.
Ułożenie dziecka nie jest jeszcze stałe, z każdym tygodniem ciąży może ulec zmianie, ale maluch ma już coraz mniejsze – dosłownie – pole manewru.
33. tydzień ciąży to czas, kiedy płuca dziecka doskonalą swoje funkcjonowanie, a maluch ciągle wykonuje ćwiczenia oddechowe. Jest już niemal całkowicie gotowy do życia poza łonem mamy. Doskonale rozwinięty jest jego układ nerwowy, a zmysły dziecka są solidnie wytężane przy wszelkich bodźcach z zewnątrz. W mózgu dziecka rozwija się ośrodek Broki, odpowiedzialny za generowanie mowy. Serce maluszka regularnie pracuje, a wątroba magazynuje żelazo, które wspomaga budowę czerwonych krwinek. Także kości dziecka są już twarde i sztywne, wyłączając kości czaszki – te formują się i kostnieją dopiero po porodzie, by dziecko mogło swobodnie przejść przez kanał rodny.
Zobacz też: Jak rozwija się dziecko w 34. tygodniu ciąży?
Ruchy dziecka w 33. tygodniu ciąży są przez nie dobrze przemyślane. Maluch całkiem świadomie zmienia swoje pozycje i wykonuje różne czynności. Bawi się pępowiną, ćwiczy odruch ssania, połyka wody płodowe i siusia. Kontroluje otwieranie i zamykanie oczu, a w źrenicach wytworzył się odruch zwężania pod wpływem światła. W związku z mocno ograniczoną ilością miejsca w macicy na tym etapie ciąży, maluch już tak nie fika, za to jak kopnie czy naciśnie np. na pęcherz – to przyszła mama z pewnością to solidnie odczuje, mimo całkiem sporej ilości wód płodowych, które nieco łagodzą „urazy”.
Choć do porodu zostało już niewiele, to poprzeczne ułożenia dziecka czy jego skierowanie główką do góry nie powinno wywoływać niepokoju. Do zmiany pozycji dziecka może dojść nawet na kilka dni przed porodem, więc póki co nie można być pewnym, czy odbędzie się on naturalnie czy przez cesarskie cięcie.
33. tydzień ciąży – jak zmienia się ciało?
33. tydzień ciąży to czas, kiedy objętość płynu owodniowego jest największa, a macica ma maksymalne rozciągnięcie. Oznacza to, że przyszła mama ma naprawdę duży brzuch, wystający i wysoko uniesiony, który nadal solidnie uciska na narządy wewnętrzne. Nie da się ukryć, że jest piękny, jednak przysparza wielu problemów. Dziecko ma już znacznie mniej miejsca, ale mimo wszystko stara się ćwiczyć swoje ciałko. Do tej pory jego figle łagodziła rosnąca macica, ale obecnie przestała ona już aż tak amortyzować jego ruchy. W związku z tym każde prostowanie bóg czy wymachy rękami dziecka daje się solidnie odczuć – kopnięcia bywają bolesne.
Pojawiają się też obrzęki nóg. W 33. tygodniu ciąży problemy ze złapaniem równowagi nasilają się coraz bardziej, przyszłej mamie towarzyszy także złe samopoczucie. Jest po prostu zmęczona i ociężała, mocno obciążona, a jej narządy wewnętrzne są wciąż zgniatane. Cierpi na tym pęcherz, domagający się częstego opróżniania lub będący regularnie kopany przez dziecko oraz płuca z całą klatką piersiową, przez co spłyca się oddech, a zmęczenie przychodzi przy najprostszych czynnościach.
Jeśli chodzi o niepokojące objawy, z jakimi przyszła mama może mieć do czynienia w 33. tygodniu ciąży, to należą do nich skurcze przepowiadające, które do tej pory były bezbolesne. Na tym etapie ciąży mogą się nasilać i być bardziej odczuwalne. Można je nawet pomylić z kurczami porodowymi, ale ustępują po zmianie pozycji i nie nasilają się wraz z upływem czasu – są po prostu mocniej odczuwalne niż na początku ciąży. Jeśli jednak pojawiają się bolesne skurcze, regularne, które zwiększają swoją moc – koniecznie należy skonsultować się z lekarzem i udać się do szpitala – mogą bowiem oznaczać poród przedwczesny.
Inne niepokojące objawy to ilość ruchów dziecka. W ciągu godziny dziecko powinno poruszyć się co najmniej 5 razy. Jeśli ruchy dziecka są rzadsze – należy skontaktować się z lekarzem.
Odczucia w 33. tygodniu ciąży
Jakie są objawy ciąży w tym czasie? W 33. tygodniu ciąży przyszłej mamie w dalszym ciągu towarzyszą dolegliwości, takie jak: nadmierne zmęczenie, problemy z poruszaniem się, obrzęki dłoni i nóg. Jeśli chodzi o nowe dolegliwości ciążowe, może się pojawić kłucie w pochwie, co oznacza przygotowywanie się dróg rodnych do porodu, a także bezsenność, na którą składają się hormony, obawy i niewygoda. Narządy wewnętrzne są maksymalnie uciskane i tak będzie do ostatniego tygodnia ciąży. Dziecko nadal intensywnie rośnie, ale można mieć poczucie, że jest już w zasadzie w pełni przygotowane do przyjścia na świat. Do czasu rozwiązania coraz więcej będzie bolesnych odczuć, a ich przyczyną będą ucisk, ciężar i przygotowywanie ciała do rozwiązania.
Przyszła mamo – do porodu zostało bardzo niewiele czasu. Odczuwasz zmienne nastroje, radość pomieszaną ze stresem, a przede wszystkim – ogromne zmęczenie. To naturalne – z jednej strony cieszysz się swoim stanem, a z drugiej – niecierpliwie czekasz na termin porodu. Nie pozostaje ci nic innego, jak zadbać o to, by dziecko chciało pozostać w brzuchu jak najdłużej, dla swojego dobra najlepiej właśnie do terminu porodu, czyli jeszcze jakieś 4 tygodnie minimum. Na pewno dasz radę!
W tym czasie nadal dbaj o zbilansowaną dietę, możesz również poczytać o bankowaniu krwi pępowinowej, bogatej w komórki macierzyste, które mogą być wykorzystane w przyszłości podczas leczenia czy sytuacji zagrożenia życia. Właściwości komórek macierzystych są zachowywane przez kilkadziesiąt lat, a sam proces ich pobierania jest szybki i zupełnie bezbolesny. Wkrótce zostaniesz mamą, ale o ile teraz obawiasz się o rozwój dziecka i zamartwiasz każdym drobiazgiem, to uwierz – z chwilą porodu miłość i potrzeba troszczenia się o tego małego człowieka przerośnie twoje najśmielsze oczekiwania. Unikaj więc stresu, nawiązuj kontakt z dzieckiem i… ciesz się!
33. tydzień ciąży – jakie badania zrobić?
33. tydzień ciąży to czas na następujące badania:
33. tydzień ciąży to czas, kiedy przyszła mama powinna się już przygotować na karmienie piersią nie tylko pod kątem samych technik, ale również akcesoriów. Warto zakupić laktator, który może wspomóc rozbudzić laktację, np. podczas snu dziecka, a także wspomoże w przypadku nawału pokarmu. Pod koniec tego tygodnia ciąży warto mieć również spakowaną torbę do szpitala, jeśli nie zrobiło się tego wcześniej. Lepiej mieć już wszystko pod ręką, by ocenić, czy coś jeszcze może się przydać, niż narażać się na stres przy końcówce ciąży.
33. tydzień ciąży – video
Sprawdź, jak rozwija się dziecko w 31. tygodniu ciąży od zapłodnienia (33. tydzień ciąży).