7. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

7. tydzień ciąży to kolejny tydzień wielkich zmian i przeobrażeń. Twoja mała fasolka zaczyna coraz bardziej przypominać mikroskopijnego człowieka. Mimo że mierzy około 1 cm, to jego ciało ma już zalążki większości organów wewnętrznych, jego serce bije z prędkością około 150 razy na minutę, a szyja zaczyna oddzielać głowę od reszty ciała. Ty nie widzisz wprawdzie jeszcze swojego ciążowego brzuszka, ale coraz bardziej zaczynasz czuć i uświadamiać sobie, że w Twoim brzuchu rośnie nowe życie.

  • 4.0
  • 1
  • 0

7. tydzień ciąży – który to miesiąc?

7. tydzień to wciąż 2. miesiąc ciąży. Połowa pierwszego trymestru, który upływa Ci pod znakiem burzy hormonów, mdłości i bolesnych piersi. W 7. tygodniu ciąży Twoje dziecko przechodzi kolejne wielkie zmiany. Ty wprawdzie jeszcze go nie czujesz, ale maleństwo zaczyna już być wrażliwe na ruch i dotyk.

W 2. miesiącu ciąży ciągle towarzyszy Ci wzmożona senność, która spowodowana jest intensywną aktywnością Twoich organów wewnętrznych. Przed nimi duże wyzwanie, muszą przygotować się na funkcjonowanie przez kolejne miesiące w towarzystwie rosnącej macicy zajmującej znaczną część jamy brzucha.

Kiedy na pierwszą wizytę u ginekologa?

Na początku ciąży z pewnością zastanawiasz się, jak wygląda dziecko. Każda przyszła mama niecierpliwi się, kiedy w końcu będzie mogła je zobaczyć. Umożliwi Ci to badanie ultrasonograficzne podczas pierwszej wizyty ciążowej. Pierwszy trymestr to odpowiedni moment, aby ją odbyć. W 7. tygodniu ciąży umów się więc na pierwsze badanie USG. Nie tylko zobaczysz swoje maleństwo, ale też usłyszysz bicie jego serduszka.
Pamiętaj, aby w trakcie ciąży wykonać kilka badań USG.

Siódmy tydzień ciąży – rozwój dziecka

Szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży każdy kolejny tydzień ciąży to dla dziecka kamień milowy w jego rozwoju płodowym. W 7. tygodniu ciąży u dziecka widoczne są już zalążki rączek i nóżek. Na jego główce widoczne są natomiast zalążki oczu, dziurki nosa, usta, a także język. Wargi dziecka stają się wrażliwe na dotyk, co z kolei wywołuje jego ruch i prężenie się.

W siódmym tygodniu narządy płciowe dopiero zaczynają się wykształcać, dlatego na tym etapie jeszcze nie będzie możliwe określenie płci dziecka. Serce płodu bije z prędkości 120-160 razy na minutę. Podczas badania USG jest ono dobrze słyszalne. W 7. tygodniu ciąży bardzo aktywnie rozwija się również mózg dziecka. Wykształca się już przodomózgowie, śródmózgowie oraz tyłomózgowie. Formuje się również szyja dziecka, która wyraźnie oddziela głowę od reszty ciała.

7. tydzień ciąży – jak zmienia się ciało?

Twoje ciało w 7. tygodniu ciąży będzie przede wszystkim wymagało od Ciebie odpoczynku. Możesz wręcz mieć wrażenie, że sen to jedyne, na co masz ochotę i siłę. Praca w takich warunkach może być dużym utrudnieniem. Ciągła senność, a do tego możesz czuć częstszą potrzebę oddawania moczu, bóle głowy, huśtawki nastroju i wciąż pojawiające się mdłości – mogą znacznie utrudniać normalnie funkcjonowanie.

Oprócz tych objawów, w tym czasie ciąży możesz również zauważyć znaczne pogorszenie stanu skóry. Często w tym czasie kobiety obserwują u siebie trądzik, zaczerwienienia czy wysypkę. To nie jest dla Ciebie lekki czas, ale pamiętaj, że już niedługo nadejdzie drugi trymestr, a wraz z nim upragniona poprawa samopoczucia. Bądź dzielna, odpoczywaj, ile się da i dbaj o siebie.

7. tydzień ciąży – jakie badania zrobić?

Wśród zalecanych badań w 2. miesiącu ciąży znajdziemy ogólne badania krwi, takie jak:

  • morfologia krwi,
  • OB,
  • glukoza.

Jak również wiele innych badań, takich jak:

  • badanie ogólne moczu,
  • grupa krwi z oznaczeniem Rh,
  • HPV,
  • HIV,
  • badanie w kierunku toksoplazmozy,
  • przeciwciała odpornościowe do antygenów krwinek czerwonych,
  • VDRL.

Badania w siódmym tygodniu ciąży – dlaczego są tak ważne?

Nie zwlekaj z wykonaniem zleconych przez lekarza prowadzącego badań. To ważne, aby w odpowiednim czasie wykryć ewentualnie nieprawidłowości i wdrożyć odpowiednie postępowanie. Prócz zleconych badań pamiętaj o regularnym przyjmowaniu kwasu foliowego – jest on niezbędny do prawidłowego rozwoju zarodka oraz pamiętaj o zaleconych przez ginekologa witaminach dla ciężarnych. Pomogą Ci one zadbać o odpowiedni poziom witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego rozwoju płodu. To ważne szczególnie w pierwszym trymestrze, kiedy dolegliwości takie jak nudności, brak apetytu, wrażliwość na zapachy i smak, mogą sprawić, że Twoja dieta będzie znacznie uboższa w wartościowe składniki.

Jak dbać o siebie w siódmym tygodniu ciąży?

W jakim stopniu to możliwe, pamiętaj o spożywaniu zdrowych posiłków. Unikaj żywności przetworzonej, z dużą ilością konserwantów. Pij dużo wody, zredukuj ilość wypijanej kawy na rzecz soków owocowych. Odstaw używki i jeżeli nie masz przeciwwskazań, dbaj o codzienną dawkę ruchu. Będzie to szczególnie przydatne dla perystaltyki jelit, która w tym okresie może nieco szwankować, powodując uporczywe zaparcia. Odpowiednie nawodnienie, ruch oraz włączenie błonnika do diety, powinny pomóc Ci poradzić sobie z tą dolegliwością. Gdyby jednak to nie podziałało, porozmawiaj o tym z ginekologiem, być może potrzebne będzie zastosowanie środków farmakologicznych.

7. tydzień ciąży – video

Sprawdź, jak rozwija się zarodek w 5. tygodniu ciąży od zapłodnienia (7. tydzień ciąży).

Opublikowano: ; aktualizacja: 08.01.2024

Oceń:
4.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Kłótnie przy dziecku – jaki mają wpływ na jego psychikę?

 

Bogowie egipscy – imiona, funkcje i atrybuty bogów starożytnego Egiptu

 

Mięso w diecie niemowlaka

 

Zaśniad groniasty – przyczyny, objawy, leczenie zaśniadu częściowego i całkowitego

 

Tobiasz – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Cechy dzieci leworęcznych – czy leworęczność ma u dzieci związek z inteligencją?

 

Zenona – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Na karuzeli emocji – jak nie dać się depresji ciążowej?